1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Felminősítette Ciprus és Málta eddig is elsőrendű befektetői adóskockázati osztályzatait a Moody"s Investors Service, a két ország euróövezeti csatlakozására hivatkozva. A nemzetközi hitelminősítő londoni bejelentése szerint Ciprus szuverén kül- és hazai adósságának besorolása az eddigi "A1"-ről "Aa3"-ra, Máltáé "A2"-ről "A1"-re javul.

Más hitelminősítők osztályzati metodikájában ez "A plusz"-ról "AA mínusz"-ra, illetve "A"-ról "A plusz"-ra történő felminősítésnek felel meg.

A Moody"s egyben visszavonta a két országra eddig külön érvényben tartott adósság- és bankbetét-kockázati besorolási plafonokat, amelyeket az euróövezet egészére fenntartott lehetséges legmagasabb, "Aaa" szintű osztályzati plafonnal váltott fel. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a Máltán, illetve Cipruson működő kereskedelmi adósságkibocsátók, illetve bankok a két ország szuverén adósi besorolásától függetlenül megkaphatják a legjobb adósoknak járó "Aaa" kockázati osztályzatot.

Az új szuverén osztályzatok kilátása az eddigi pozitív után stabilra változik.

A felminősítéshez fűzött elemzésében a Moody"s kiemeli, hogy Ciprus és Málta euróövezeti csatlakozása adósi szempontból igen kedvező fejlemény, mivel gyakorlatilag megszűnt a valutaválság kockázata a két országban, így gazdaságaik elszigeteltté váltak a külső pénzügyi sokkoktól.

Az elmúlt években Ciprus és Málta sikeres költségvetési konszolidációs programot hajtott végre, amely csökkentette az államháztartási hiányt és visszafordította az államadósság korábbi növekvő folyamatát; a bruttó államadósság-teher mindkét országban az euróövezeti átlag alá süllyedt, áll a Moody"s csütörtöki londoni elemzésében.

A hitelminősítő már 2006 márciusában felminősítési felülvizsgálat alá helyezte, illetve felminősítést valószínűsítő pozitív kilátással látta el a tíz új EU-tagállamból azt a hetet - köztük öt kelet-európait -, amelyek addigra már beléptek az euróövezeti csatlakozás előtt kötelező átváltási mechanizmusba (ERM-II). Az akkori javítás Szlovákia, Litvánia, Ciprus, Észtország, Lettország, Málta és Szlovénia adósi besorolásának kilátását érintette. Azóta Szlovénia, valamint - idén január 1-jével - Ciprus és Málta lett az euróövezet tagja.

Általános hitelminősítői és elemzői várakozás szerint a következő csatlakozó Szlovákia lesz, valószínűleg 2009. január 1-jén, a londoni elemzői konszenzus azonban a magas infláció és a rossz külső fizetési pozíciók miatt most már nem számol a baltiak gyors belépésével.

Magyarország euróövezeti csatlakozásának lehetséges legkorábbi időpontját a londoni hitelminősítők egyöntetűen 2014-re teszik, azzal együtt is, hogy a nagy londoni befektetési és elemző házak rendre kedvező - gyakran a magyar kormányzati előrejelzéseknél is derűlátóbb - elemzéseket adnak ki a jelenleg zajló magyarországi költségvetési konszolidációról.

Az utóbbi egy évben mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő - Moody"s, Standard & Poor"s, Fitch Ratings - negatívról stabilra javította vissza a magyar szuverén adósbesorolás kilátását, vagyis levették a napirendről a magyar adóskockázati osztályzat rontását. Az S&P és a Fitch ugyanakkor egyaránt csak közepes befektetői, "BBB plusz" szinten tartja nyilván a magyar adósságot; a Moody"s hosszú távú besorolása elsőrendű "A2".

Baljós jelek, recessziós veszedelem a briteknél
Problémamentes euróbevezetés Cipruson és Máltán (hanganyag)
2008: Cipruson euró, a kakas nem gyújhat rá

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG