1p
A felszámolás alá kerülő cégek hitelezői jó, ha a kintlevőségük 3-5 százalékához hozzájutnak. Egy-egy eljárás akár évekig is elhúzódhat, jobb időben tájékozódni
A felszámolási eljárások alakulásáról szóló adatok arról tanúskodnak, hogy a 2008 közepén kezdődött gazdasági válság a cégek működésében még mindig erősen érezteti romboló hatását. Az elmúlt két esztendőben összesen 29 281 vállalkozás jutott a felszámolás sorsára, azaz a több mint 600 ezer létező cég 4,85 százaléka – olvasható a feketelista.hu hírportálon.

Kiismert trükkök

Az elemzők ezt a jelenséget elsősorban azzal magyarázzák, hogy romlottak a hitelezők anyagi lehetőségei, miközben az idén, a múlt év azonos időszakához képest, mintegy 26 százalékkal nőtt a vállalkozások fizetésképtelenségi mutatója. A cégek, amelyek a válság kibontakozása előtt részben hitelből fedezték a növekedéshez szükséges forrásokat, zömmel felélték tartalékaikat, és a hitelek törlesztése egyre nehezebbé vált. Sok esetben az előző évekről erre az évre húzódtak át a kifizetetlen követelések, így a hitelezők jóval előbb kérik a felszámolási eljárás megindítását, mint korábban. Egyes adósok végelszámolással próbálják kijátszani a hitelezőket, akik azonban ezt a trükköt már kiismerték, szigorúbb határidőket szabnak, s ha ez nem teljesül, elindítják a felszámolást. Jól jellemzi ezt, hogy az idén eddig a végelszámolások 54 százaléka fordult felszámolásba, holott a korábbi években ez az arány átlagosan harminc százalék volt!

Ezek a tendenciák fokozott óvatosságra intik az üzleti élet szereplőit. A partnerek kiválasztásánál, szerződések kötésénél az eddigieknél is körültekintőbben kell eljárniuk, ha el akarják kerülni a veszteséget.

Szabolcsban van a legtöbb felszámolás

A felszámolásokról készített összesítésről kiderül, hogy ez év első felében 8991 cég ellen indult ilyen eljárás, és ez a szám 1446-tal, azaz 20 százalékkal több, mint a múlt év első felében volt. A tendencia ezt követően sem módosult, júliusban 1712 felszámolást rendeltek el, többet, mint eddig bármikor egyetlen hónap alatt.

A statisztikai adatokat alaposabban vizsgálva kiderül, hogy egyes körzetekben, különösen a gazdaságilag elmaradottabb megyékben az átlagosnál is jóval több cég ellen indult felszámolás.

Felszámolások aránya megyénként az utóbbi 2 évben



Kiugró adat áll Szabolcs-Szatmár-Bereg neve mellett: két esztendő alatt a megye létező cégeinek 12,49 százalékát érte utol a felszámolás. Nógrádban ez az arány eléri a 8,30 százalékot, míg Heves megyében, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Somogy, valamint Zala megyében egyaránt meghaladta a 6 százalékot. Szám szerint Pest megyében esett a legtöbb cég a felszámolás áldozatául, itt 2682 vállalkozás jutott erre a sorsra, ám az igazsághoz tartozik, hogy e megyében van a legtöbb cég is, összesen csaknem 85 000 vállalkozás szerepel a cégjegyzékben (ezekhez viszonyítva viszont az elmúlt két évben felszámoltak aránya a megyék között a legkisebb, 3,17 százalék).

Az országos felszámolási átlag 4,85 százalékával szemben a nagyvárosokban a létező cégek 5,47 százaléka került felszámolásra. A földrajzi elhelyezkedés közötti különbségek és a gazdasági fejlettség itt is szembetűnők. Budapestet és hat nagyvárost összevetve a fővárosban a legkedvezőbb a helyzet. Budapesten két esztendő alatt 9381 cég ellen indult felszámolás, ám a városban összesen 237 655 cég van bejegyezve, így a felszámoltak aránya csak 3,95 százalékra rúg.

Nyíregyházán viszont ez az arány 8,76 százalék; annak ellenére, hogy a feketelista.hu által kiemelten vizsgált városok közül itt működik a legkevesebb vállalkozás (8576). A másik északi nagyvárosunkban, Miskolcon a cégek számához viszonyítva 5,39 százalékos, míg Debrecenben 5,20 százalékos a felszámolás alá vontak aránya. Szegeden a létező 10 264 céghez képest 517-et számoltak fel (5,04 százalék), Győrben és Pécsett viszont ez az arány nem éri el az 5 százalékot (4,41, illetve 4,70 százalék.).

Két évig tart az eljárás

Az Egyesített Feketelistán – tíz más eljárás mellett – fellelhetők mindazok a cégek, amelyek ellen 1998. január 1. óta felszámolást rendeltek el. Jobb ezekről már üzletkötés előtt tudomást szerezni, mert utólag a jogos követelés behajtására aligha lesz remény. Jelenleg már 113 felszámolással foglalkozó szervezet működik az országban, s jelentős létszámbővítést kellett végrehajtaniuk, hogy lépést tudjanak tartani a feladatokkal. Csakhogy egy-egy felszámolás így is átlagosan több mint két esztendőt vesz igénybe, sőt vannak ennél jobban elhúzódó ügyek is. A felszámolásra „ítélt” cégek legtöbbjénél kevés értéket talál a biztos, a hitelezők pedig legfeljebb csekélyke megtérülésre számíthatnak. A Felszámolók Országos Egyesületének tapasztalatai szerint jó, ha a kintlévőségek 3-5 százalékához hozzájutnak. Célravezetőbb tehát megfelelő információkkal, körültekintő döntéssel megelőzni vagy elkerülni az ilyen üzleti kapcsolatokat.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG