A SME című liberális napilap emlékeztet szombati számában: Brano Ondrus, a szlovák kormányhivatal sajtóosztályának vezetője azt írta egy szlovák hetilapban, hogy az országos rendőrfőkapitány helyettese "nyilván nem rendelkezik" olyan videofelvétellel, amely bizonyítani tudná a november elsejei rendőrtámadás indokoltságát.
A lap cikkírója úgy látja: Ondrus valószínűleg azért minősítheti közvetve hazugnak a rendőrfőkapitányt és helyettesét, mert tudja, hogy ugyanezt gondolja róluk a kormányfő is. "Ebben az esetben Fico köteles követelni a leváltásukat. Nemzetközi válság idején nem engedheti meg magának, hogy olyan emberek álljanak a rendőrség élén, akik e válság bekövetkeztének körülményeit illetően hazudtak".
Fico senkivel sem tudja elhitetni, hogy a szóvivő csak a saját véleményét mondta, mert a szóvivő sosem léphet ki a saját szerepéből - vélekedett a SME, amely szerint ezért most vagy a szóvivő vagy a rendőri vezetők buknak el.
Négyszemközt, majd szűk körű megbeszélésen egyeztet egymással a magyar és a szlovák miniszterelnök ma a révkomáromi városházán. A tervek szerint Gyurcsány Ferenc és Robert Fico fél órát tárgyal négyszemközt, ezután a nagyjából egyórásra tervezett egyeztetésen már a külügyminiszterek, valamint szakértők is részt vesznek.
A találkozót a magyar miniszterelnök kezdeményezte kedden. A kormányszóvivő akkor úgy fogalmazott: a magyar fél szükségesnek tartja, hogy mielőbb munkatalálkozóra kerüljön sor a két miniszterelnök között, hogy megerősítsék elkötelezettségüket az együttélés európai normái, értékei és elvei mellett. Mint mondta, fontos, hogy mindkét ország megerősítse: vezetői nem engednek a szélsőséges nacionalizmus és radikalizmus csábításának.
Gyurcsány Ferenc korábban már kifejtette: a két kormánynak világos megállapodást kell kötnie a jövőre vonatkozóan, amelyben rögzíteni kell, hogy muszáj nyugalomban, békében élni, valamint a nemzeti kisebbségeknek fontos összekötő, és pozitív össze szerepük van. További pontként fogalmazta meg, hogy a két ország együttműködik a fejlesztések területén, és mindkét ország mindent megtesz annak érdekében, hogy ne a szélsőségesek alakítsák a politikáját.
A kormányfő azt is várja, hogy szombatra meglesz a dunaszerdahelyi futballmérkőzésen történtek szlovák vizsgálati eredménye, mert Pozsony máig nem adott meggyőző bizonyítékokat arra, hogy az ottani szlovák rendőri beavatkozás indokolt volt.
Gyakrabban találkozhatna Gyurcsány és Fico
A többség úgy érzi, hogy az utóbbi időben romlott Magyarország és Szlovákia viszonya, és egyetért azzal, hogy Gyurcsány Ferencnek gyakrabban kellene találkoznia a szlovák kormányfővel - derült ki a Medián felméréséből, amelyet a Népszabadság ismertetett.
Csaknem minden második megkérdezett megemlítette a Medián közvélemény-kutató kérdésére válaszolva a magyar-szlovák konfliktust az elmúlt hetek legfontosabb eseményei között. Kevesebben ugyan, mint a pénzügyi válságot (64 százalék), de lényegesen többen, mint a gazdasági csúcsot vagy az októberi nemzeti csúcsot (21, illetve 11 százalék).
Bár a magyar-szlovák konfliktus nem új keletű, legutóbb azután került napirendre, hogy Dunaszerdahelyen egy focimeccsen a szlovák rendőrök megverték a magyar szurkolókat. Az esettel kapcsolatban a válaszadók kétharmada úgy vélte, a szurkolók nem adtak okot a rendőri támadásra. Megjegyzendő azonban, hogy a fővárosban élők (akik valószínűleg többször találkoztak a futballhuliganizmussal vagy annak következményeivel) az átlagosnál jóval nagyobb arányban vélekednek úgy, hogy a magyar szurkolók is okolhatók a történtekért. Az MSZP-szavazók megosztottak ebben a kérdésben, a Fidesz és a kis pártok szavazóinak döntő többsége azt gondolja, hogy a szurkolók nem adtak okot a rendőri fellépésre.
Azt viszont a Fidesz-szavazók többsége is helyteleníti, hogy a Nemzeti Őrsereg nevű szerveződés Szlovákiában emlékezett meg a Felvidéket Magyarországhoz visszacsatoló 1938-as bécsi döntésről. A lakosság 68 százaléka úgy gondolja, nem helyes egy másik ország területén ilyen ünnepséget tartani. Csak a kisebb pártok szavazói között vannak többségben azok, akik helyesnek tartották a királyhelmeci egyenruhás koszorúzást.
A november 15-ére összehívott magyar-szlovák kormányfői találkozó előtt pártpreferenciától függetlenül a többség (a teljes népesség 66 százaléka) egyetért abban, hogy a két ország elmérgesedett viszonya miatt a két kormányfőnek gyakrabban kellene találkoznia - olvasható a cikkben, amely szerint a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet 600 fő telefonos megkérdezésével, a Népszabadság megbízásából készítette a felmérést.
"Magyarságunk nem vásári alku"
Csúcs előtt még egy kis szlovák-magyar is belefért
Gyurcsány:megpróbálnak a vádlottak padjára ültetni
Gyurcsány nem érti a szlovák rendőrség brutalitását
Népszabadság