Fidesz: egymilliárddal olcsóbb választást!
A választások kiadásait az informatikai és nyomdai beszerzések országgyűlési ellenőrzésével, a borítékok "száműzésével", a közérdekű hirdetések ingyenessé tételével és az Országos Választási Bizottság (OVB) választott tagjai tiszteletdíjának megszüntetésével lehetne csökkenteni egymilliárd forinttal - jelentette ki Nyitrai Zsolt.
A képviselő felidézte, hogy a Fidesz július 11-én már megtette hétpontos javaslatát a pártok kampányköltségeinek csökkentésére, amivel kapcsolatban szintén nagy a társadalmi elvárás. A fideszes politikus nemzetközi példákkal igazolta a választási költségeket jelentősen lefaragó javaslat indokoltságát. Mint mondta, a magyarországihoz hasonló választási rendszerű, de 80 milliós lakosságú Németországban átszámítva 15 milliárd forintba kerül egy országos választás, a hasonló lakosságú és területű Portugáliában 2,5 milliárdba. Ezzel szemben Magyarországon a legutóbbi nyilvános adatok alapján egy országgyűlési választás állami költsége 6,6 milliárd, egy önkormányzatié 4,3 milliárd forint, akárcsak az európai parlamenti választásé, egy országos népszavazás pedig 2,9 milliárd forintba kerül.
Nyitrai Zsolt szerint a legnagyobb állami kiadásokat az informatikai és a nyomdai beszerzések jelentik, amelyek csökkentésére röviddel a választások előtt a megrendeléseket ellenőrző országgyűlési eseti bizottságokat állítanának fel.
A jelenleg általában 1,9 milliárd forint körül alakuló informatikai kiadások optimalizálása mellett a Fidesz száműzné azokat a borítékokat, amelyekbe a szavazólapot teszik be a választópolgárok. A képviselő elmondta, hogy a téma szóba került a "láncszavazások" kapcsán is, de költséghatékonysági szempontból is "száműzni" kellene a borítékokat. Az ellenzéki párt értékelése szerint ez nem sértené a választások titkosságát, mivel az emiatt aggódó választópolgárok kétfelé hajtják a szavazólapot.
Újságírói kérdésre válaszolva Nyitrai Zsolt elmondta: jelenleg szakértőik dolgoznak azon, miként tehető ingyenessé a közérdekű állami választási hirdetés, amelyet főleg frappáns televíziós rajzfilmek és lapokban közölt hirdetmények jelentenek, és mindenképpen jelentős költségmegtakarítás lenne.
Az Országos Választási Bizottságról (OVB) szólva kifejtette, hogy a pártok által delegált tagok jelenleg is csak költségtérítést kapnak, a választott tagok viszont havi többszázezer forintos tiszteletdíjat, négy éven keresztül. A Fidesz - ragaszkodva ahhoz a demokratikus garanciához, hogy egyszeri rontás után a választópolgár kitölthet még egy szavazólapot - a választók hibaszázalékát nézve a jelenlegihez képest csökkentené a szavazólapok mennyiségét is.
Nyitrai Zsolt kiemelte: az őszi parlamenti ülésszakon mindenképpen benyújtják javaslatukat, de még ezt megelőzően sem zár ki ötpárti egyeztetéseket, amelyeken javaslataik fenntartása mellett számítanak a többi párt hatékony ötleteire is.
Tóbiás József szocialista képviselő reagálásában azt mondta, erről a javaslatról nincs értelme tárgyalni, amíg a Fidesz nem nyilatkozik arról, akar-e partner lenni a kampányszámla intézményének bevezetésében, az átláthatóság megteremtésében, a civil szervezetek kampány-szerepvállalásának nyilvánossá tételében.
A felvetés egyébként nem is nyitja meg annak a lehetőségét, hogy a pártok gazdálkodását és kampányfinanszírozását átláthatóvá és nyilvánossá tegyék. Kizárólag az államra hárítja a felelősséget; ha az állam olcsóbb lesz, akkor a demokrácia is jobb lesz - tette hozzá Tóbiás József, aki farizeusnak és álságosnak nevezte a Fidesz magatartását. Mint mondta, az elmúlt négy hónapban az e témában zajlott ötpárti egyeztetéseken a Fidesznek ilyen, a választási költségek csökkentésére irányuló javaslata nem volt.
Az MDF támogatja, hogy csökkenjenek a kampányköltségek, ugyanakkor a párt szerint nem lesz megegyezés erről a kérdésről a jelenlegi politikai légkörben - mondta Herényi Károly, a Magyar Demokrata Fórum frakcióvezetője. "A kampányköltségek csökkentéséről akkor lehet hitelesen beszélni, ha például a Fidesz és az MSZP is elszámol azzal a többmilliárdos kampányköltséggel, amit 2006-ban elköltöttek, és amellyel tulajdonképpen megsértették a hatályos választójogi törvényt. Egyébként azzal a törekvéssel, hogy olcsóbbá tegyük a választásokat, tökéletesen egyet lehet érteni, de ennek feltétele az a politikai konszenzus, ami az öt párt között kialakulhat, és aminek következménye egy olyan törvénymódosítás, ami ezeket lehetővé teszi. Ennek a feltételei ebben a politikai klímában nem adottak" - fejtette ki Herényi Károly.
Sólyom a kiigazításról: mi lesz a rombolás vége?
Az osztrákoknál már 16 évesen lehet szavazni
Gyurcsányék megint elszámolhatták magukat
MTI