Közeledik az év vége; normális időkben ilyenkor sokan már a bértárgyalásukra készülnek, vagy legalábbis azt számolgatják, jó esetben mennyivel emelkedhet a fizetésük a következő évben. Normális időkben ez valóban így mehet, ám a pénzügyi világválság közepén, a gazdasági válság előszobájában egészen más forgatókönyvek érvényesek. Erről tanúskodik legutóbbi szavazásunk eredménye is: olvasóinkat arról faggattuk, vajon elképzelhetőnek tartják-e, hogy januártól magasabb bérrel honorálják munkájukat? A kép lesújtó.
Várható volt, hogy a szavazók nagyobb része nem számít emelkedő bérre. A következő év ugyanis nem titkolt módon a nadrágszíj még szorosabbra húzásáról fog szólni; jövő évi béremelés helyett az állami vezetőknek például idén még a megszokott (megérdemelt?) prémiumukról is le kell mondaniuk. 2009-ben a spórolás áldozata lehet a közalkalmazottak 13. havi bére, valamint a 13. havi nyugdíj is - ennek ügyében a módosító indítványt ma elfogadták, így maximális összege 80 ezer forint lesz, és csak a 62. életévüket már betöltött nyugdíjasok kaphatják meg.
Ahogy a pénzügyi válság fokozatosan gazdasági válsággá alakul, egyre bővül azon szektorok száma, amelyek komoly nehézségekkel kénytelenek szembenézni. Októberben már több mint 2000 embert érintettek a (bejelentésre kötelezett) csoportos leépítések, novemberben pedig folytatódott a munkahelyek felszámolása az építőiparhoz, az autóiparhoz, a textil- és papírágazathoz köthető vállalkozásoknál. Létszámleépítésről érkeztek hírek egy műanyag alkatrészeket gyártó kft-től, az elektronikai összeszerelési iparágból, de még a TV2-től is.
A kilátások tehát egyáltalán nem rózsásak, és ezt az emberek is érzik. A beérkező szavazatok szerint (melyek száma a mérlegvonáskor meghaladta az 5700-at) az emberek túlnyomó többsége nem hogy várható béremelésről álmodik, hanem a jelenlegi fizetés megtartásában sem biztos. A szavazók több mint 75 százaléka már annak is örül, ha jövőre nem rúgják ki; ezt több mint 4300-an válaszolták kérdésünkre. A fennmaradó voksok nagyrészt szintén nem a béremelésben bízóktól érkeztek: 11 százalékos arányt ért el a "Már évek óta nincs [béremelés], és most sem számítok rá" opció.
13 százaléknyian vélik úgy, hogy valamivel több kerülhet a fizetési borítékba januártól (illetve februártól). Közöttük éppen egyenlő arányban vannak azok, akik szerint fizetésük csak nominálisan lesz több, reálértéke viszont csökkenni fog, valamint azok, akik szerint az inflációt is meghaladhatja a jövő évi béremelés mértéke.
Megroppant az Audi: leáll a gyártás Győrben
Emberséges kirúgás
A nőket rúgják ki először?
Mennyit is ér a közszolgák bére?
Malév: a pilóták "repültek" és tiltakoznak
Bruttó 20 ezer forintot kap minden közalkalmazott
Privátbankár