Fodor mindent megtesz az erőmű ellen
A tárca szerdai közleményében tájékoztatta az MTI-t, hogy a tervezett erőműhöz közeli magyar településről, illetve a fővárosból érkeztek levelek kérve a tárca közbenjárását a beruházás meghiúsulásáért. A levélben Fodor Gábor megerősítette korábban már hangoztatott, határozott szándékát, hogy lépéseket tegyen a környéken élő több százezer ember és a tokaji borvidék megóvása érdekében.
A miniszter tájékoztatta a polgármestereket, a civileket, és magánszemélyeket arról, hogy a tervezett erőmű országhatáron átterjedő környezeti hatással lehet. Márpedig ez jogalapot ad arra, hogy az ország azonnali hivatalos tájékoztatást kérjen a beruházásról Szlovákiától. Ezt a KVM meg is tette kérve azt, hogy bekapcsolódhasson a környezeti hatásvizsgálati eljárásba. A két ország korábban csatlakozott egy olyan egyezményhez, amelynek értelmében az engedélyezés során a szlovák hatóságoknak mérlegelniük kell a magyar lakosság véleményét és a magyar hatóságok álláspontját.
A közlemény emlékeztet arra, hogy a szlovák társtárca július 16-i válaszlevelében tett ígérete alapján Magyarországnak lehetősége lesz csatlakozni a nemzetközi környezeti hatásvizsgálati eljáráshoz. A szlovákok azt is közölték, hogy a környezeti hatásvizsgálati eljárás szükséges dokumentumait magyar nyelven eljuttatják a minisztériumnak. Fodor Gábor ígéretet tett arra, hogy ezeket a dokumentumokat a környezetvédelmi tárca az érintett önkormányzatok és a nyilvánosság rendelkezésére bocsátja.
A Tokaj-hegyaljai borvidék tőszomszédságába tervezett erőmű 163 méter magas kéményei évente 4 millió tonna szennyezőanyagot bocsátanának ki, amely az uralkodó szélirány miatt magyar területen csapódna le.
Fideszes petíció az erőmű ellen
A Fidesz petícióval fordul a szlovák kormányhoz a dél-szlovákiai Tőketerebesen megépíteni tervezett széntüzelésű hőerőmű miatt. Erről Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke, Koszorús László, a Fidelitas választmányi elnöke, és Illés Zoltán, a Fidesz Zöld Tagozatának alelnöke beszélt.
Minden kormánynak kötelessége a környezettudatos gondolkodás - fogalmazott Pelczné Gáll Ildikó a budapesti szlovák nagykövetség előtt, ahol átadták petíciójukat a nagykövetség munkatársának. Az ellenzéki politikus hozzátette: a tervezett szénerőmű-beruházás építése az első pillanatától kezdve heves tiktakozást váltott ki mind a szlovák, mind a magyar emberek körében. Pelczné Gáll Ildikó kiemelte: a széntüzelésű hőerőmű technológiája elmaradott, és így veszélybe kerülne a tiszta levegőjű Zemplén, valamint a világörökség részét képező Tokaj-hegyalja borászata és idegenforgalma.
Koszorús László azt mondta, mivel "Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nem állt ki a Szlovákiában, a magyarsága miatt megvert lányért", teljesen nyilvánvaló, hogy a szlovákok úgy gondolják, Magyarországgal mindent meg lehet tenni.
Tőketerebes behúzhatja a féket erőműügyben
Hihetetlen, de igaz: Szlovák erőmű Tokaj mellett
MTI