Az amerikai elnök az egyik legvitatottabb kérdésről, a költségvetésekből finanszírozott gazdaságélénkítő intézkedésekről szólva ugyanakkor utalt arra, hogy a csúcson nem várhatók döntések további ilyen lépésekről, mondván: a legtöbb G20-ország már eddig is jelentős növekedésserkentő intézkedéseket tett, és "most meg kell nézni, hogy ezek hogyan működnek".
Angela Merkel német kancellár a Financial Times hétvégi kiadásának nyilatkozva szintén igyekezett hűteni a londoni G20-csúccsal kapcsolatos várakozásokat. Kijelentette: Németország nem tud többet gazdaságélénkítésre fordítani, mert már most is a növekedés serkentésére legtöbbet költő országok között van, és komoly közadósságot halmozott fel.
Merkel kiemelte, hogy Németország a hazai össztermék-érték (GDP) 4,7 százalékának megfelelő gazdaságélénkítő intézkedéseket hozott a következő két évre. Hozzátette: Kína például sokkal többet tehetne belső kereslete élénkítésére, mivel hatalmasak a tartalékai, és így új adósságokba sem kellene vernie magát a gazdaság serkentése végett.
Obama: dereng a fény az alagút végén |
A feltörekvő térség központi helyen van a tervezetben a Financial Times szerint. A lap által ismertetett változatban az szerepel, hogy a londoni csúcsértekezleten egyezség jön létre az Nemzetközi Valutaalap (IMF) tőkekészletének megemeléséről, szükség esetén a piacról felvett hitelekkel.
A feltörekvő térségről Barack Obama is külön szólt a brit lap által hétfőn közölt interjúban. Az amerikai elnök kijelentette: összehangolt fellépés szükséges a nemzetközi pénzügyi szervezetek bevonásával a "gazdag országoknál is súlyosabb nyomás alá került" felzárkózó piacok megsegítésére, és biztosítani kell e szervezeteknek, köztük az IMF-nek a megfelelő tőkeellátottságot.
A G20-országok pénzügyminiszterei e hónap közepén tartott londoni előkészítő ülésükön már egyezségre jutottak a Nemzetközi Valutaalap mozgósítható tőkekészletének "nagyon jelentős" feltöltéséről, jóllehet számszerűleg ennek mértékét nem jelölték meg, arra hivatkozva, hogy ezzel az áprilisi londoni G20-csúcsértkezlet foglalkozik majd.
Becsődölt a 21. bank is Amerikában
Kéz a kézben Obama és a bankárok
Obama újraszabályozza a pénzügyeket
Elértük a mélypontot: innen már csak felfelé?
USA: a vártnál kisebb, de így is súlyos a visszaesés
MTI