1p
A válság hatásai az eltérő fejlettségű európai országokban az ingatlanpiacon is különbözőképpen jelentek meg. A GVA Worldwide tőkepiaci elemzése
A válság hatásai az eltérő fejlettségű európai országokban az ingatlanpiacon is különbözőképpen jelentek meg. A GVA Worldwide tőkepiaci elemzése - melyben 12 országot vizsgált -, 4 csoportba osztotta az országokat az alapján, hogy hogyan érintette őket és milyen válaszokat adtak a problémákra.

A GVA Worldwide elemzése szerint  gyorsuló növekedésű piacot erős befektetői aktivitás jellemzi, a  külföldi befektetők mellett a hazai befektetők is aktívak, a tranzakciók lezárási ideje visszatért a normális időtartamra.  Ide sorolható az Egyesült Királyság.  (Az Európán kívüli országok közül az Egyesült Államok és Kína.) Az Egyesült Királyságban  az intézményi és magánbefektetők, valamint a tengerentúli befektetők hatására a prémium hozamokban javulás észlelhető. A prémium ingatlanok esetében  a kereslet meghaladja a kínálatot, míg a másodlagos ingatlanok esetében túlkínálat jellemzi.  London központi részén erős bérlői és befektetői piac tapasztalható.

lassú növekedésű piacokat stabil piac, erős helyi piaci szereplők (bankok, biztosítók, ingatlanpiaci alapok, nyugdíjalapok)  jellemzik.  Svájc sorolható ide. A kereslet magas, a kínálat viszont alacsony a megfelelő termékekből.  A központi városrészekben a prémium hozam 3-5%,a  városon kívül 5,5 -6,5%.

A megfeneklett piacon a banki szektor súlyos veszteségeket szenvedett, a gazdaság szegény, kevés tranzakció történik, alacsony a kereslet és a kínálat. Írországot sorolhatjuk ide, ahol a piacot megbénítja a banki finanszírozás hiánya és a likviditási nehézségek. Az elmúlt 18 hónapban nagyon kevés befektetési tranzakció történt. A hazai kereslet  nagyon alacsony, kínálati részről pedig egyáltalán nincs a piacon teljesen kiadott eladásra szánt ingatlan. A tulajdonosok a piac helyreállására várnak - írja a GVA Worldwide.

A helyreálló piacokon még mindig érezhető a válság hatása,  de a gazdaság már fellendülőben , a banki szektor erősödik,  a kereslet nagy, de nincs megfelelő kínálat. Az ebbe a csoportba sorolható  országok között  számos  különbség van. 

Németországban  a befektetések 90%-a hazai befektetőkhöz kötődik és Hollandiában is   a nagyobb volumenű  (15 millió eurónál nagyobb ) befektetők  német nyílt vagy zárt végű alapok.  Németországban   a befektetések legnagyobb része (65%) a kiskereskedelmi ingatlanpiacon történt , Dániában a befektetők minden szegmens iránt érdeklődnek, beleértve a lakóingatlan piacot is.

Lengyelországot javuló finanszírozási lehetőségek és erős befektetői hajlandóság  jellemzi.  Legnagyobb kereslet a kiskereskedelmi szektorban mutatkozik, a kínálatban teljes portfóliók, prémium bevásárlóközpontok találhatók és további fejlesztések is várhatók ezen a téren.  A hozamszintek visszatértek a válság előtti értékre (7-9%). Olaszországban érezhetők még a válság negatív hatásai, de már ugyanakkor láthatók a javulás jelei. A befektetők között itt is megtalálhatók a német alapok,  a kínálatban  pedig a nemrégiben kiadott ingatlanok  és sale-and leaseback konstrukciók mellett jelen vannak az üres történelmi épületek is - olvasható az elemzésben. 

Romániában is láthatók már a helyreállás jelei.  A hazai és külföldi fejlesztők fenntartják a kínálatot: 2010-ben előreláthatólag 280.000 m2 új irodaterületet adnak át.  A külföldi befektetők számára javulnak a törvényi lehetőségek.

Magyarországon is megnövekedett a befektetők (helyi és intézményi alapok)  érdeklődése a jó bérbeadottságú kiskereskedelmi és irodai ingatlanok iránt. 2010 első felében több jelentős befektetési ügyletet zártak le. Az ingatlanalapok mellett a nyugdíjpénztárak is növekvő aktivitást mutatnak.  A  növekvő kereslet eredményeként az idén még további jelentős tranzakciókra számíthatunk.  A  prémium irodák hozama jelenleg 7,5-8,0%,  a prémium kiskereskedelmi  ingatlanoknál 7,5%, míg prémium ipari ingatlanokra vonatkoztatva 9%.  Ezen értékek a megindult pozitív folyamatok eredményeképpen 2010 végére csökkenhetnek”  mondta el  Tilki Róbert, a GVA Robertson ügyvezető igazgatója.  

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG