A GVA Worldwide elemzése szerint gyorsuló növekedésű piacot erős befektetői aktivitás jellemzi, a külföldi befektetők mellett a hazai befektetők is aktívak, a tranzakciók lezárási ideje visszatért a normális időtartamra. Ide sorolható az Egyesült Királyság. (Az Európán kívüli országok közül az Egyesült Államok és Kína.) Az Egyesült Királyságban az intézményi és magánbefektetők, valamint a tengerentúli befektetők hatására a prémium hozamokban javulás észlelhető. A prémium ingatlanok esetében a kereslet meghaladja a kínálatot, míg a másodlagos ingatlanok esetében túlkínálat jellemzi. London központi részén erős bérlői és befektetői piac tapasztalható.
A lassú növekedésű piacokat stabil piac, erős helyi piaci szereplők (bankok, biztosítók, ingatlanpiaci alapok, nyugdíjalapok) jellemzik. Svájc sorolható ide. A kereslet magas, a kínálat viszont alacsony a megfelelő termékekből. A központi városrészekben a prémium hozam 3-5%,a városon kívül 5,5 -6,5%.
A megfeneklett piacon a banki szektor súlyos veszteségeket szenvedett, a gazdaság szegény, kevés tranzakció történik, alacsony a kereslet és a kínálat. Írországot sorolhatjuk ide, ahol a piacot megbénítja a banki finanszírozás hiánya és a likviditási nehézségek. Az elmúlt 18 hónapban nagyon kevés befektetési tranzakció történt. A hazai kereslet nagyon alacsony, kínálati részről pedig egyáltalán nincs a piacon teljesen kiadott eladásra szánt ingatlan. A tulajdonosok a piac helyreállására várnak - írja a GVA Worldwide.
A helyreálló piacokon még mindig érezhető a válság hatása, de a gazdaság már fellendülőben , a banki szektor erősödik, a kereslet nagy, de nincs megfelelő kínálat. Az ebbe a csoportba sorolható országok között számos különbség van.
Németországban a befektetések 90%-a hazai befektetőkhöz kötődik és Hollandiában is a nagyobb volumenű (15 millió eurónál nagyobb ) befektetők német nyílt vagy zárt végű alapok. Németországban a befektetések legnagyobb része (65%) a kiskereskedelmi ingatlanpiacon történt , Dániában a befektetők minden szegmens iránt érdeklődnek, beleértve a lakóingatlan piacot is.
Lengyelországot javuló finanszírozási lehetőségek és erős befektetői hajlandóság jellemzi. Legnagyobb kereslet a kiskereskedelmi szektorban mutatkozik, a kínálatban teljes portfóliók, prémium bevásárlóközpontok találhatók és további fejlesztések is várhatók ezen a téren. A hozamszintek visszatértek a válság előtti értékre (7-9%). Olaszországban érezhetők még a válság negatív hatásai, de már ugyanakkor láthatók a javulás jelei. A befektetők között itt is megtalálhatók a német alapok, a kínálatban pedig a nemrégiben kiadott ingatlanok és sale-and leaseback konstrukciók mellett jelen vannak az üres történelmi épületek is - olvasható az elemzésben.
Romániában is láthatók már a helyreállás jelei. A hazai és külföldi fejlesztők fenntartják a kínálatot: 2010-ben előreláthatólag 280.000 m2 új irodaterületet adnak át. A külföldi befektetők számára javulnak a törvényi lehetőségek.
„Magyarországon is megnövekedett a befektetők (helyi és intézményi alapok) érdeklődése a jó bérbeadottságú kiskereskedelmi és irodai ingatlanok iránt. 2010 első felében több jelentős befektetési ügyletet zártak le. Az ingatlanalapok mellett a nyugdíjpénztárak is növekvő aktivitást mutatnak. A növekvő kereslet eredményeként az idén még további jelentős tranzakciókra számíthatunk. A prémium irodák hozama jelenleg 7,5-8,0%, a prémium kiskereskedelmi ingatlanoknál 7,5%, míg prémium ipari ingatlanokra vonatkoztatva 9%. Ezen értékek a megindult pozitív folyamatok eredményeképpen 2010 végére csökkenhetnek” mondta el Tilki Róbert, a GVA Robertson ügyvezető igazgatója.
Privátbankár