
Előzőleg délelőtti ülésükön a nyolcak kedvezően értékelték a világgazdasági helyzet alakulását, s egyetértettek abban, hogy a globalizáció előnyeinek kihasználása érdekében erősíteni kell a párbeszédet a leggyorsabb ütemben felzárkózó fejlődő államokkal, mindenekelőtt Kínával, Indiával, Brazíliával, Mexikóval és Dél-Afrikával.
Az orosz elnök a minap azzal fenyegetőzött, hogy Oroszország ismét európai célpontokra irányozza rakétáit, ha az USA folytatja rakétavédelmi rendszerének kiépítését Csehországban és Lengyelországban |
George Bush közölte, hogy orosz partnere "nagyon érdekes javaslatot tett", és ennek eredményeképpen állapodtak meg abban, hogy a két ország hadászati párbeszédet kezd a rakétaelhárító-rendszerekről katonai és külügyi vezetők részvételével. "Ilyen párbeszéd révén érthetőbbek lesznek a rakétavédelmi rendszert alkotó technológiák, és az együttműködési lehetőségek" - hangoztatta.
A nyolcak megállapodtak abban, hogy meghatározatlan időre elhalasztják a szavazást az ENSZ Biztonsági Tanácsában a Koszovó jogállását rendező határozattervezetről - közölték Heiligendammban diplomáciai források. "Egyezség született arról, hogy egy ideig nem lesz határozat, de közösen munkálkodni fogunk azon, hogy megoldást találjunk" - mondta egy diplomata. Sarkozy kifejtette, javaslata értelmében Szerbiát és Koszovót rászorítanák arra, hogy tárgyaljanak egymással, s hat hónapon belül állapodjanak meg a jelenleg napirenden szereplőnél "jobb státusban".
Az Irán-politika is szóba került: a résztvevők egyetértettek abban, hogy az elkövetkező időszakban is az eddigi, úgynevezett kétirányú politikát alkalmazzák Teheránnal szemben. Ennek lényege, hogy az urándúsítás leállításának kikényszerítése érdekében változatlanul fenntartják a szankciók lehetőségét, ugyanakkor nyitva hagyják az ajtót a további tárgyalások előtt.
Közben a csúccsal párhuzamosan további kétoldalú találkozókat tartottak. Ezek egyikén Nicolas Sarkozy és Tony Blair, a francia elnök ill. a brit miniszterelnök egyetértett abban, hogy szükség van az Európai Unió intézményi reformjára. Ugyanakkor mindketten a jelenlegi tervezet helyett egy egyszerűsített alkotmány mellett szálltak síkra.
Kedvező benyomást tett egymásra Nicolas Sarkozy és Vlagyimir Putyin orosz elnök is; a két politikus most találkozott először. Munkamegbeszélésükön megállapodtak abban, hogy Sarkozy még ősszel hivatalos látogatásra Oroszországba utazik. A francia elnök elmondta, hogy őszintén beszélt orosz kollégájával olyan kényes kérdésekről, mint a csecsenföldi háború, Anna Politkovszkaja újságírónő meggyilkolása vagy éppen az emberi jogok helyzete. "Nyugodt véleménycserét folytattunk, a legkisebb agresszivitás nélkül" - jelentette ki újságíróknak Sarkozy, aki szerint Putyin elnök nyitott a párbeszédre, nagyon nyugodt és intelligens, naprakész a tényekből, és kész megvitatni ezeket a bonyolult kérdéseket.
A Heiligendammban folyó G8-konferenciával egy időben nagyszabású segélykoncertet tartottak délután Rostockban. A szegénység felszámolását, Afrika megsegítését és a klímaváltozás elleni harcot zászlajára tűző, "Hanggal a szegénység ellen" címet viselő megakoncert három fő szervezője Bob Geldof és Bono ír rockzenész - utóbbi a U2 világhírű rockzenekar frontembere -, valamint Németország legkedveltebb könnyűzenei énekese és dalszerzője, Herbert Grönemeyer volt. Közben egész nap folytatódtak a csúcs elleni tüntetések is.
Putyin szerint az orosz gazdaság nyitott
Klímavédelemben az USA a mélyponton van
A VIlágbank szerint a gazdagok csak ígérgetnek
G8-tüntetések: a helyszínről kitiltva
MTI
Fotó: Reuters