.jpg)
„A lemeztektonika elengedhetetlen az élet kialakulásához; számításaink pedig azt igazolják, hogy a szilárd felszínű bolygók esetében ebből a szempontból érvényesül a ’nagyobb jobb’ elv” – mondta el Diana Valencia, a Harvard Egyetem professzora, aki a témában publikált egy tanulmányt.
Valencia és kollégái a kutatásaik során arra a következtetésre jutottak, hogy a Föld az elejétől fogva éppen a határán van az élhetőségnek. Az eredmények segítségével a csillagászok könnyebben meghatározhatják, mely bolygókon alakulhat ki élet a világegyetemben.
Valencia magyarázata szerint a lemeztektonika teszi lehetővé a szénciklus végbemenetelét a Földön. Ahogy a lemezek elszakadnak egymástól, egymás alá csúsznak, vagy összeütköznek – létrehozva a hegységeket -, a szén-dioxid körforgását is biztosítják. Ez az üvegházhatást okozó gáz egyfajta hőszabályzóként biztosítja a megfelelő klímát a bolygón.
A tudósok az úgynevezett szuper-Föld típusú bolygókat vizsgálták: ezen égitestek mérete legalább kétszerese a Földünkének, tömegük viszont legfeljebb tízszer akkora. Egy ennél masszívabb bolygó már elég energiával rendelkezne ahhoz, hogy a gázokat a légkörébe vonzza, és az elmélet szerint egy Neptunusz- vagy Jupiter-szerű bolygóvá alakítsa. A bolygók kiválasztásánál fontos szempont volt az életkor is: nagyjából a Földdel egyidős égitesteket kerestek, mivel az idősebb bolygók már túlságosan lehűltek, így nem biztosítják a megfelelő hőáramlást és lemeztektonikát.
A szimulációk azt mutatták, hogy azokon a sziklás felszínű égitesteken jellemző a lemeztektonika , melyek legalább háromszor nagyobbak, mint a Föld. A mi bolygónk éppen határesetnek minősül; jól példázza ezt a Földnél csak kicsivel kisebb Vénusz, ami teljesen inaktív. A magyarázat a víz, amely a felszínről növeli a lemezekre nehezedő nyomást, eléggé meggyengítve azokat a tektonikus folyamatok beindulásához. A Vénuszon viszont vízből egyetlen csepp sincs.
Valencia úgy fogalmazott: talán nem véletlen, hogy a Föld a legnagyobb szilárd kérgű bolygó a naprendszerünkben, és az egyetlen, amin megfigyelhető élet.
Minél masszívabb egy sziklás köpenyű bolygó , annál vékonyabbak a lemezei, így könnyebben el tudnak mozdulni. Ez azt jelenti, hogy a szuper-Földek geológiailag sokkal aktívabbak, mint a mi bolygónk.
Mostanáig mindössze 5 szuper-Földet fedeztek fel a csillagászok, mivel a megfigyelésük a jelenlegi eszközeinkkel igencsak nehéz. Ezen égitestek mindegyike túl közel kering a csillagához, így túl nagy a forróság a felszínükön az élet kialakulásához. Ha azonban az elméletek igaznak bizonyulnak, és a szuper-Föld típusú bolygók valóban olyan gyakoriak a világegyetemben, mint ahogy a tudósok azt gondolják, akkor gyakorlatilag biztos, hogy közülük jónéhány olyan pályán kering napja körül, ami az élet kialakulásához optimális feltételekkel rendelkező zónában található.
Orosz lesz az első ember a Marson?
500 méternyi autópálya vezetne minket a világűrbe
Last minute: igyekezz, az égbolt zár!
Titokzatos űr-sugárzás tartja lázban a tudósokat
Újabb titkokra derülhet fény
Megdöbbentő: egyszerűen semmit sem találtak
LiveScience