1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha a Föld egy kicsit kisebb lenne, és kevésbé masszív, valószínűleg sosem alakult volna ki rajta élet. Lemeztektonika nélkül a mi bolygónk is olyan sivár lenne, mint például a Vénusz.
Ha a Föld egy kicsit kisebb lenne, és kevésbé masszív, valószínűleg sosem alakult volna ki rajta élet. Lemeztektonika nélkül a mi bolygónk is olyan sivár lenne, mint például a Vénusz. Ehhez azonban kell a méret, a Föld pedig hajszál híján könnyűnek találtatott. Szerencsére azonban van vizünk

Jelenlegi ismereteink szerint a kulcs a földi élet kialakulásához a lemezektonika – azoknak az erőknek az összessége, amelyek a kontinenseket mozgatják, és a hegyeket „felépítik”. Minél nagyobb tömegű egy égitest, annál vékonyabbak a lemezei. A vékonyabb lemezek könnyebbek, és ezért könnyebben mozognak. Ezáltal válik lehetővé azoknak a felszínformáló folyamatoknak a végbemenetele, amelyek elengedhetetlenül fontosak ahhoz, hogy évmilliárdok alatt az egysejtű életformákból repülni, úszni és olvasni tudó élőlények fejlődjenek ki.

„A lemeztektonika elengedhetetlen az élet kialakulásához; számításaink pedig azt igazolják, hogy a szilárd felszínű bolygók esetében ebből a szempontból érvényesül a ’nagyobb jobb’ elv” – mondta el Diana Valencia, a Harvard Egyetem professzora, aki a témában publikált egy tanulmányt.

Valencia és kollégái a kutatásaik során arra a következtetésre jutottak, hogy a Föld az elejétől fogva éppen a határán van az élhetőségnek. Az eredmények segítségével a csillagászok könnyebben meghatározhatják, mely bolygókon alakulhat ki élet a világegyetemben.

Valencia magyarázata szerint a lemeztektonika teszi lehetővé a szénciklus végbemenetelét a Földön.  Ahogy a lemezek elszakadnak egymástól, egymás alá csúsznak, vagy összeütköznek – létrehozva a hegységeket -, a szén-dioxid körforgását is biztosítják. Ez az üvegházhatást okozó gáz egyfajta hőszabályzóként biztosítja a megfelelő klímát a bolygón.

A tudósok az úgynevezett szuper-Föld típusú bolygókat vizsgálták: ezen égitestek mérete legalább kétszerese a Földünkének, tömegük viszont legfeljebb tízszer akkora. Egy ennél masszívabb bolygó már elég energiával rendelkezne ahhoz, hogy a gázokat a légkörébe vonzza, és az elmélet szerint egy Neptunusz- vagy Jupiter-szerű bolygóvá alakítsa. A bolygók kiválasztásánál fontos szempont volt az életkor is: nagyjából a Földdel egyidős égitesteket kerestek, mivel az idősebb bolygók már túlságosan lehűltek, így nem biztosítják a megfelelő hőáramlást és lemeztektonikát.

A szimulációk azt mutatták, hogy azokon a sziklás felszínű égitesteken jellemző a lemeztektonika , melyek legalább háromszor nagyobbak, mint a Föld. A mi bolygónk éppen határesetnek minősül; jól példázza ezt a Földnél csak kicsivel kisebb Vénusz, ami teljesen inaktív. A magyarázat a víz, amely a felszínről növeli a lemezekre nehezedő nyomást, eléggé meggyengítve azokat a tektonikus folyamatok beindulásához. A Vénuszon viszont vízből egyetlen csepp sincs.

Valencia úgy fogalmazott: talán nem véletlen, hogy a Föld a legnagyobb szilárd kérgű bolygó a naprendszerünkben, és az egyetlen, amin megfigyelhető élet.

Minél masszívabb egy sziklás köpenyű bolygó , annál vékonyabbak a lemezei, így könnyebben el tudnak mozdulni. Ez azt jelenti, hogy a szuper-Földek geológiailag sokkal aktívabbak, mint a mi bolygónk.

Mostanáig mindössze 5 szuper-Földet fedeztek fel a csillagászok, mivel a megfigyelésük a jelenlegi eszközeinkkel igencsak nehéz. Ezen égitestek mindegyike túl közel kering a csillagához, így túl nagy a forróság a felszínükön az élet kialakulásához. Ha azonban az elméletek igaznak bizonyulnak, és a szuper-Föld típusú bolygók valóban olyan gyakoriak a világegyetemben, mint ahogy a tudósok azt gondolják, akkor gyakorlatilag biztos, hogy közülük jónéhány olyan pályán kering napja körül, ami az élet kialakulásához optimális feltételekkel rendelkező zónában található.

Orosz lesz az első ember a Marson?
500 méternyi autópálya vezetne minket a világűrbe
Last minute: igyekezz, az égbolt zár!
Titokzatos űr-sugárzás tartja lázban a tudósokat
Újabb titkokra derülhet fény
Megdöbbentő: egyszerűen semmit sem találtak

LiveScience
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG