"Meglepődtem, amikor a mai lapokban azt olvastam, hogy béketervet dolgoztam ki. Én semmi ilyesmit nem állítottam" - mondta a kormányfő. Topolánek a hétfői kormányülés utáni sajtóértekezleten beszélt arról, hogy készített egy forgatókönyvet, amelynek minimális célja a fegyveres összecsapások leállítása Gázában. Részleteket tervéről nem árult el, csak annyit közölt, hogy azt már egyeztette több külföldi politikussal, köztük Angela Merkel német kancellárral. A cseh és a külföldi sajtó is mindezt úgy értelmezte, hogy Topolánek béketervet dolgozott ki.
"Csak annyit mondtam, hogy konzultációkat folytattunk egy bizonyos forgatókönyvről, amely a határátkelők megnyitását, s esetleg a harcok leállítását eredményezhetné" - magyarázta Topolánek. Kifejtette: az izraeli-palesztin konfliktus hatvan éve tart, ez alatt az idő alatt még senkinek sem sikerült megoldania, s neki sincs erre receptje. Részleteket a készülő forgatókönyvből azonban kedden sem árult el. Mint megjegyezte, elképzeléseit kedden Ehud Olmert izraeli kormányfővel is megvitatta.
Csehország az Európai Unió soros elnökeként már korábban tűzszünetre szólította fel a feleket, mert megengedhetetlennek tartja, hogy a harcok során civileket is támadnak. Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter az Európai Unió küldöttsége élén már vasárnap óta a Közel-Keleten tartózkodik. Prágai diplomáciai források szerint mindkét féllel tárgyalni fognak a harcok mielőbbi befejezéséről vagy legalább a tűzszünet kihirdetéséről.
Sarkozy - folytatja "soros elnöki aktivitását" a világpolitika színpadán
Rice: azonnali tűzszünetet! Washington azonnali tűzszünetet szeretne Gázában, amely "tartós, fenntartható és időben nem korlátozott" - fogalmazott Sean McCormack külügyi szóvivő. Az amerikai diplomácia közölte, hogy Condoleezza Rice külügyminiszter aznap az ENSZ New York-i székházába utazik, hogy egyeztessen arab külügyminiszterekkel és Mahmúd Abbász palesztin elnökkel a tűzszünet részleteiről. |
A Damaszkuszban tartózkodó Nicolas Sarkozy kedden fölkérte a szíriai vezetést: hasson oda, hogy a Hamász együttműködjön a Gázai övezetben zajló izraeli hadműveletek befejezése érdekében. Sarkozy Bassár el-Aszad szíriai elnökkel folyatott tárgyalásait követően úgy nyilatkozott, nincs kétsége afelől, hogy Damaszkusz segíteni fog a Hamász meggyőzésében. Aszad a közös sajtótájékoztatón nem reagált Sarkozy szavaira, az izraeli "barbár támadás" befejezését követelte, és rendkívüli arab csúcs összehívására szólított fel.
A francia elnök hétfőn az izraeli vezetőkel folytatott tárgyalásain leszögezte: a Gázai övezet problémáin nem lehet "katonai megoldással" úrrá lenni. Sarkozy, aki kedd délután Libanonban folytatja közel-keleti útját, először is egy tűzszüneti megállapodást akar elérni. Szerinte az erőszaknak csak akkor vethetnek tartósan véget, ha Izrael biztonsági garanciákat kap. Szíriának rá kell vennie a Hamászt, hogy szüntesse be Izrael elleni rakétatámadásait, és jusson egyezségre a Mahmúd Abbász palesztin elnök vezette Fatah frakcióval.
Izraeltől Sarkozy ugyanakkor azt követeli, hogy hagyjon fel katonai hadműveleteivel a Gázai övezetben, és nyissa meg az Izrael és az övezet közötti átkelőhelyeket. "Mindenkinek, akinek módjában áll, azonnal cselekednie kell a béke megteremtése érdekében" - sürgette tárgyalópartnereit a francia elnök.
Damaszkuszi diplomaták szerint Sarkozy el akarja érni a szíriai vezetésnél: vesse latba befolyását a Hamásznál, hogy az tiszteletben tartsa a tűzszünetet, ám Szíria vonakodik attól, hogy Izrael biztonságának szavatolójaként kelljen fellépnie. Szíria Iránnal együtt a Hamász fő támogatója, és otthont ad a szélsőséges szervezet több vezetőjének.
Iskolákat is ért bombatámadás - legkevesebb 40-en meghaltak
Negyven embert ölt meg kedden délután egy izraeli légi csapás a Gázai övezet északi részén fekvő Dzsbalíja egyik iskolájában - közölték palesztin orvosi források.
Izraeli gépek Libanont figyelik? Összesen hat izraeli gép repült be délelőtt több hullámban Dél-Libanon fölé - közölte a libanoni hadsereg. A hadsereg szerint ezenkívül hétfőn egész éjszaka egy pilóta nélküli repülőgép tartózkodott a libanoni légtérben a déli országrész fölött. Előző nap a libanoni kormány egy minisztere azt mondta újságírók előtt, hogy sem a libanoni kormány, sem a Hezbollah nem akar háborúba bonyolódni |
Egy izraeli harci repülőgép négy rakétát lőtt ki az iskola közelébe. (Egyes korábbi jelentések nem légi csapásról, hanem harckocsiból leadott lövésekről szóltak.) Szemtanúk szerint kevéssel az izraeli csapásmérés előtt palesztin fegyveresek aknavetőkből lőtték az iskola környékéről a Gázai övezetben tartózkodó izraeli katonák állásait.
Palesztin lakosok százai kértek menedéket előzőleg ebben a dzsabalíjai iskolában, amelyet a palesztin menekültek segélyezéséért felelős ENSZ-szervezet (UNRWA) működtet, mert azt gondolták, hogy ott biztonságban lesznek, az izraeli katonák és az iszlamista Hamász szervezet fegyveresei közt dúló harcok ellenére is.
A nap folyamán két másik gázai övezeti iskolát is csapás ért az izraeli haderő részéről, azokban öt ember halt meg. Izrael azzal vádolja a Hamászt, hogy harcosai iskolákat, mecseteket és lakótelepeket használnak fel rejtekhelyként, illetve fedezékként. A hadsereg a dzsabalíjai csapásról egyelőre csak annyit közölt az esetről, hogy vizsgálja a történteket.
Két palesztin-magyar család kérte a konzul segítségét
Gáza: miért hallgat Obama és Clinton?
Blokád alatt Gáza, Sarkozy békemisszión
Izrael: nem lesz tűzszünet
Bush: a palesztinok terroristák
Izrael: ez még csak a kezdet!
Izrael szárazföldi csapásra készül
MTI, Privátbankár