Gazdahitel és gazdakártya a takarékszövetkezetektől
A gazdahitel célja annak az agrárágazathoz tartozó ügyfélkörnek gyors elbírálású hiteltermékkel és bankkártyával történő ellátása, amely alacsony, saját biztosítéknyújtási képességgel rendelkezik. A takarékszövetkezetek által megcélzott ügyfélkör az agrárágazatban tevékenykedő mikro-, kis- és középvállalkozások, valamint az őstermelők és a családi vállalkozók. Ez potenciálisan mintegy 700 ezer ügyfél.
A gazdahitel összege 1 millió forinttól 15 millió forintig terjedhet, 1 millió forintonként emelkedő összegben. A kölcsön futamideje 181 naptól másfél évig terjedhet. A hitel kamata a háromhavi BUBOR plusz 3 százalék kamatfelár évente. A kezelési költség évi további 0,8 százalékot tesz ki. Az egyszeri kedvezményes kezességi díj - amelyet az Agrár-vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány részére kell fizetni - 0,5 százalék, amennyiben az ügyfél és az ügylet az agrár deminimis támogatás körébe tartozik. (A deminimis támogatás értéke 3.000 euró, azaz mintegy 750 ezer forint.) A hitel teljes hiteldíj-mutatója 11,52 százalék, lényegében szabad felhasználású és rulírozó jellegű.
Varga Antal, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a takarékszövetkezeti integrációhoz tartozó mintegy 140 takarékszövetkezet és a Takarékbank közel 1.600 bankfiókkal és kirendeltséggel rendelkezik. A tavalyi auditált adatok alapján a mérlegfőösszeg 1.127 milliárd forintot tesz ki, a betétállomány pedig 1.000 milliárd forint körül mozog.
A hiteleket tekintve az agrárium hitelállományának mintegy 20 százalékát, 50-70 milliárd forintot kezelnek a takarékszövetkezetek. Az új hitelterméket szerdán mutatják be az érintetteknek a bábolnai gazdanapok keretében és szeptember 17-től vehető igénybe a takarékszövetkezeti fiókokban.
8 milliárd jut az energianövényekre
Péntekig kérhető a belterületi fagykár-enyhítési támogatás
MTI