Gázgondok: az oroszok megint fenyegetőznek
A Gazprom hivatalos közleményben is részletezte a problémát, és abban ígéretet tett arra, hogy az Ukrajnának szánt többletszállítások esetleges leállítása nem befolyásolja majd az európai szállításokat, és nem érinti az Ukrajnába irányuló közép-ázsiai gázexportot sem.
Csütörtök este az EU energiaügyi biztosa, Andris Piebalgs megerősítette, hogy a Gazprom hivatalosan tájékoztatta az Európai Bizottságot: az Ukrajnával kialakult kereskedelmi vita az Ukrajnának szánt orosz gázszállítás fennakadásához vezethet, azonban az EU-ba irányuló gázszállításban nem lesz akadály.
A Gazprom közleménye szerint ez év eleje óta szerződésen felüli mennyiségeket szállítottak egyebek között Törökországnak, Görögországnak és Ukrajnának, más importforrásaik esetleges zavarainak pótlására. Az érintett országok közül egyedül Ukrajna nem fizetett a többletgázért, és adóssága nőttön nő, írták a Gazprom illetékesei. A 1,5 milliárd dolláros ukrán gázadósságból 500 millióval tartozik Ukrajna a januári szállítások miatt, a Gazprom szerint.
Az Ukrajnába irányuló orosz és közép-ázsiai gázexportot bonyolító, a Gazprom érdekeltségi körébe tartozó orosz-ukrán RosUkrEnergo cégnál még január végén azt közölték, hogy az adósságrendezésről megkezdődtek a tárgyalások, de nem vezettek eredményre.
A kérdés különösen kényes, nemcsak azért, mert Ukrajnán halad át az Európába irányuló orosz gázexport 80 százaléka - és korábbi hasonló nézeteltérések már okoztak fennakadásokat az európai szállításokban, legutóbb 2006 elején -, hanem azért is, mert az új ukrán kormányfő újra akarja tárgyalni az orosz gáz tranzitdíját. Julia Timosenko januárban felpanaszolta, hogy miközben a gáz ára közel megháromszorozódott, a tranzitdíj gyakorlatilag változatlan.
A magyarországi gázellátás zavartalan és az ország megfelelő tartalékokkal rendelkezik arra az esetre is, ha az orosz Gazprom hétfőtől leállítaná a földgázszállítás egy részét Ukrajnának - mondták el magyar illetékesek.
Ki lesz a Gazprom elnöke? Zubkov vagy Zubkov?
Az évszázad átverése a gázpiacon?
Szerbián keresztül nyomul a gáz
MTI