1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese, újságírók előtt annak a véleményének adott hangot, hogy Ukrajna eljárását "más országból dirigálják".
Valószínűtlen képtelenségnek nevezte a keddi fejleményeket az Európának szánt orosz gáz ügyében Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese. Újságírók előtt annak a véleményének adott hangot, hogy Ukrajna eljárását "más országból dirigálják".

Kijelentette, hogy Ukrajna meg sem nyitotta vezetékrendszerét az orosz gáz előtt, és mivel a Gazprom nem tud a fizika törvényein változtatni, nem képes gázt küldeni Európa felé. Azt mondta: az a benyomás alakul ki, hogy ezt az egész zenés játékot más országból vezénylik.

Medvegyev ugyan nem kívánt konkrét államot megjelölni, de a hírügynökségek ezzel kapcsolatban emlékeztettek arra, hogy Ukrajna és az Egyesült Államok stratégiai együttműködési chartát írt alá decemberben, és ebben egyebek mellett az is szerepel, hogy az Egyesült Államok segíti Ukrajna energia-infrastruktúrájának fejlesztését.

Az ITAR-TASZSZ hírügynökség a nemzetközi megfigyelőkre hivatkozva azt írta, hogy az Ukrajna felé menő orosz vezetékekben a déli órákban 75 atmoszféra nyomást mértek, de a műszaki fogyasztás az ukrán rendszer keleti végén lévő kompresszorállomásokon nulla volt, ami azt jelenti, hogy a bemenő csapok el vannak zárva.

Az ITAR-TASZSZ Oleg Dubinát, a Naftogaz vezérigazgatóját is idézte, aki Kijevben beismerte: Ukrajna valóban nem tudja fogadni az orosz exportgázt, mert ebben az esetben az ország nagy területei gázellátás nélkül maradnának. A vezetékeken ugyanis - az Ukrajnának való orosz gázszállítások hiányában - az utóbbi napokban visszafelé szállították a gázt a nyugati országrészben lévő tárolókból, és ezért a gáz áramlását meg kell fordítani, amihez idő kell.

Ukrajna akkor tudja megbízhatóan szállítani a gázt Európa felé, ha Oroszország helyreállítja a (leállítás előtti) decemberi betáplálási szintet, mondta a maga részéről kedd délután Viktor Juscsenko ukrán államfő sajtóértekezleten. "Ez adná meg a lehetőséget számunkra, hogy újjászervezzük az ukrán rendszert, saját térségeink ellátásáról az európai szállítás biztosítására" - mondta Juscsenko.

Ugyanakkor Kijevben a Gazpromot is vádolták, hogy az általa támasztott elfogadhatatlan feltételek teszik lehetetlenné az orosz gáz továbbítását Európa felé.

Moszkvai megfigyelők úgy vélik, hogy az "elfogadhatatlan feltételek" megfogalmazás azt fedi, hogy Ukrajnának nincs elegendő gáza a légnemű energiahordozót továbbító turbinák működtetéséhez, mivel Ukrajna 2009-ben való gázellátásáról még nem jött létre megállapodás a Gazprommal. Ukrajna korábban követelte, hogy a rendszer működtetéséhez szükséges, napi 21 millió köbméter gázt a Gazprom adja, de az orosz monopólium szerint ezt a tranzitországnak kell fedeznie akár saját készleteiből, akár úgy, hogy e célra vásárol gázt. Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója mér hétfőn kilátásba helyezte, hogy a konszern annyival kevesebb gázt küld a vezetékekbe, amennyit Ukrajna levesz a tranzitból. 

Egy ukrán kormányilletékes azt mondta az ITAR-TASZSZ hírügynökségnek, hogy "értesítettük a Gazpromot és az európai fogyasztókat, hogy a tranzit szabályozása elsősorban az ukrán vezetékrendszer műszaki jellemzőinek kiegyensúlyozását feltételezi". Az oroszok ezt figyelmen kívül hagyják - mondta a meg nem nevezett illetékes.

Az ITAR-TASZSZ azt is jelentette a megfigyelőkre hivatkozva, hogy az ukrán fél nem engedi a tárolókhoz az orosz megfigyelőket. Az UkrTranszGaz viszont arról tájékoztatta a hírügynökséget, hogy a megfigyelők minden kijelölt ponton dolgoznak, így a kijevi diszpécserközpontban is, ahonnan az egész rendszer áttekinthető.


Juscsenko beismerte

Viktor Juscsenko ukrán elnök gyakorlatilag beismerte, hogy az ukrán tranzitvezeték-rendszer nem tudja úgy fogadni és továbbítani a gázt, ahogyan az orosz fél szeretné, nevezetesen egyetlen, azaz nyugati irányba.

Az ukrán fél műszaki megállapodást készített elő, remélve, hogy a Gazprom azt elfogadja. Juscsenko ezt kedd délután, Kijevben összehívott sajtóértekezletén mondta, és újra hangsúlyozta: Ukrajna január elseje óta nem vett el jogtalanul az Európának szánt orosz gázból, nem tett semmit a gázszállítások leállítására, megbízható tranzitország és nem tartozik Oroszországnak gázért.

Az elnök kijelentette: meggyőződése, hogy az Európai Bizottság képviselőinek jelenléte lehetővé teheti, hogy pont kerüljön a gáztranzittal, annak körülményeivel, biztonságával és rendszerével kapcsolatos, sok éve vitatott kérdések végére.

Közben Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök telefonon tájékoztatta szlovák kollégáját, Robert Ficót és így közvetve minden fogyasztót, hogy "az ukrán gázszállító rendszer nem tölti be funkcióját, és nem teljesíti a tranzitot", jelentette az ITAR-TASZSZ hírügynökség.

Valami nem stimmel: nem jön a gáz az oroszoktól

Mikor zárják el a gázt legközelebb?
Imádkozzunk, hogy Ukrajna ne lopja el a gázunkat

MTI

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG