A gázkorlátozás miatt leállította a termelést a Hankook rácalmási gumiabroncs gyára; a munka várhatóan pénteken az éjszakai műszakban kezdődhet újra - mondta a cég szóvivője. Roy Katalin tájékoztatása szerint a vállalat a gázkorlátozás szempontjából a második kategóriába tartozik, ezért az üzemben teljesen le kellett állítani a munkát. Mint elmondta, a rendszert le kellett hűteni, s ha megkapják az engedélyt a pénteki újraindításra, az újbóli felfűtés után kezdődhet meg a termelés. A leállás jelentős termeléskiesést jelent a cégnek.
A gázkorlátozás miatt leállt a termelés a Kravtex cégcsoporthoz tartozó mosonmagyaróvári Kühne gyárban - erősítette meg az MTI értesülését Krankovics István, a cégcsoport ügyvezető igazgatója. Az új helyzetből származó napi veszteséget még nem számszerűsítették, az üzleti partnereket viszont már értesítették arról, hogy az új Credo autóbuszok átadása késlekedhet, amennyiben a gázkorlátozás elhúzódik - mondta az ügyvezető igazgató.
A gázkorlátozás miatt szerdán részben, csütörtöktől pedig az egész üzemben leállt, illetve leáll a termelés a nagyatádi cérnagyárban. Ezt Horváth László, a Coats Crafts Hungary Kft. termelési vezetője közölte. Elmondta: a gyár kettes kategóriájú nagyfogyasztó, ezért a központi fogyasztási korlátozás rájuk is vonatkozik, más energiahordozó használatára pedig nincs lehetőségük.
Békés megyében több üzem leállt a gázkorlátozás miatt, elsőként a Tondach és a Wienerberger cserép-, illetve téglagyáraiban szűnt meg a termelés. A Hír6 portál információ szerint leállították a termelést a Gyulai Húskombinátban is. Mint Ruck János vezérigazgató elmondta, két telephelyük közül a nagyobbikba a szokásos 1250 köbméter helyett csak 250 köbméter gáz érkezik óránként, amivel csak az irodai és szociális helyiségeket tudják fűteni. A vezérigazgató azt nem tudta megmondani meddig tart a leállás, ám azt közölte, hogy nagyon komoly károkat fog okozni.
Az amerikai tulajdonban álló orosházi síküveggyár, a Guardian Orosháza Kft. vezetője arról tájékozatta az MTI-t, hogy az üzem a harmadik korlátozási kategóriába tartozik. Finta Ferenc elmondta: egy esetleges, nem tervszerű leállás, vagy akárcsak megállás a kemence súlyos károsodásával járna. A gyár ugyan rendelkezik alternatív megoldással, ám ha tartósan szünetelne a gázellátás, akkor az akár több 10 millió euró kárt is okozhat - tette hozzá.
Délután két órától a korábbi gázmennyiség 20 százalékát kapja meg a tatabányai Suoftec Kft., ezért leállították a termelést és a dolgozókat ideiglenesen szabadságra küldték. Szalay Géza gyárigazgató elmondta: a megszabott időre pontosan végrehajtották a gázkorlátozásból rájuk vonatkozó tennivalókat. A melegüzemi részek leálltak, azonban a már kiöntött, illetve kovácsolt alumínium keréktárcsákat a még működő festő és más részlegekben készre gyártják.
Több baranyai cég is csökkentette termelését az érvénybe léptetett gázkorlátozás miatt - mondta Síkfői Tamás, a Pécs-baranyai Kereskedelmi és Iparkamara titkára. Síkfői Tamás beszámolt arról, hogy a második kategóriába tartozó ipari nagyfogyasztók földgázellátási korlátozása a Mohácsi Farostlemezgyárat (MOFA), a Délhús pécsi húsfeldolgozó üzemét és a szintén a baranyai megyeszékhelyen működő, dohányfeldolgozó gépek gyártásával, valamint üzembe helyezésével foglalkozó Hauni Hungária Kft.-t érintik.
A kamarai titkár hozzátette: amennyiben a harmadik kategória életbe lépése a Pécsi Sörfőzde Zrt. és a mintegy 6 ezer embert foglalkoztató, elektronikai termékeket előállító Elcoteq termelésére lesz kedvezőtlen hatással.
Síkfői Tamás szerint a cégeknek mindenképpen kapniuk kellene annyi gázt, hogy gépeik ne álljanak le teljesen, illetve a fagymentesítést el lehessen végezni, ellenkező esetben őket, s velük együtt a nemzetgazdaságot komoly károk érik.
A gázkorlátozás miatt kénytelen volt csökkenteni a termelést a Pick Szeged Zrt., a cég központi telephelyén leállították a sertésvágást is - közölte Kovács László elnök-vezérigazgató. Az élelmiszeripari cég szegedi Maros utcai telephelyén teljes egészében leállította a gyártást, csak "állagmegóvási" munkák folynak. A központi telephelyen kénytelenek voltak felfüggeszteni a sertésvágást, a termelést azonban a munkafolyamatok széthúzásával folytatni tudják - mondta a vezérigazgató. A Pick Szeged Zrt. más üzemeiben is kénytelen volt jelentősen csökkenti a termelést - tudatta a szakember.
Nem termel az esztergomi Suzuki autógyár - közölte a vállalat kommunikációs vezetője. Ruska Viktória elmondta: a dolgozókat hazaküldték, és arra számítanak, hogy hétfőn újraindíthatják a gyártást.
Korlátozta termelését a 950 főt foglalkoztató Zoltek Rt. A cég a korábbi mennyiség negyedére csökkenti a szénszál előállítását nyergesújfalui üzemében - közölte a vállalat vezérigazgatója. Horváth Sándor elmondta: a folyamatos üzemben termelő gyárban több napig tart a berendezések szakszerű leállítása.
Mérsékelte a legnagyobb gázfogyasztó berendezések teljesítményét a székesfehérvári könnyűfémmű, az Alcoa-Köfém Kft. - közölte a Maár Gyula, a vállalat műszaki vezérigazgatója.
Reggel óta olajjal fűtenek a tatabányai hőerőműben, a tartályokban húsz napra elegendő tüzelőanyag van - mondta el a fűtőerőmű ügyvezetője. Káldy Lajos közölte: az erőmű emellett három gázmotorral közel 50 megawatt energiát juttat az országos hálózatba. Dorogon olajjal, faaprítékkal és biomasszával biztosítják a távfűtést.
A Ferihegyi Nemzetközi Repülőtéren is leállították a gázfelhasználást, a fűtést és a meleg vizet biztosító kazánokat olajtüzelésre állították át, a reptér működését az intézkedés nem érinti - mondta el a légikikötőt üzemeltető Budapest Airport Zrt. szóvivője. Szollár Domokos hozzátette: a fűtést hajnaltól a reptér stratégiai olajkészletének felhasználásával biztosítják. A reptér óránként mintegy 4000 köbméter gázt használ el a fűtésre, a stratégiai olajkészlet mintegy 70-80 ezer litert tesz ki.
A MÁV Gépészet Zrt.-hez tartozó, illetve önálló társaságokban működő egyes vasúti járműjavítókat érinti a gázfogyasztás korlátozása, ám ez a vasúti forgalmat nem befolyásolja - mondta Sigulinszki Tibor, a MÁV Zrt. szóvivője.
Az észak-borsodi Kazincbarcikán lévő BorsodChem Zrt. termelése a lehető legalacsonyabb szinten folyik és jelenleg minden szerződéses követelménynek megfelel - tájékoztatta az MTI-t Vécsey Renáta, a vállalat kommunikációs irodájának vezetője.
A Mol csoporthoz tartozó tiszaújvárosi Tiszai Vegyi Kombinát Nyrt. termelését eddig nem befolyásolta a földgáz-szolgáltatás korlátozása - mondta Pálffy Gábor, a cég kommunikációs vezetője. A TVK ipartelepét a korlátozási rendszer összevontan, egy csatlakozási pontként kezeli, beleértve az ipartelepen működő TVK Erőművet is, ami a TVK-nak gőzt és villamosenergiát termel - közölte Pálffy Gábor. Az eddig elrendelt I-es és II-es fokozatú korlátozás a TVK termelését nem érintette - tette hozzá.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője elmondta: néhány napos gázkorlátozás hatása még ellensúlyozható, az ennél hosszabb időtartamú azonban már óriási károkat okozhat több iparágban. Pár napos termeléskiesést a cégek nagyobb nehézségek nélkül átvészelhetnek, a globális recesszió miatti keresletcsökkenés miatt. A termelés rövid távú visszafogására ebben a helyzetben amúgy is rákényszerülhetnek a cégek, de ha a korlátozás időben elhúzódik, az óriási veszteségeket okozhat, egyebek között a kohászatban, a vegyiparban, a gépipar és az élelmiszeripar jelentős részében - mondta Némethné Pál Katalin.
Nem a termelőket kellene korlátozni
A várható nemzetgazdasági következmények miatt nem a termelő üzemek gázfogyasztását kellene elsősorban korlátozni, hanem például az oktatási intézményekét, mivel ezek leállása nem jár beláthatatlan gazdasági károkkal - mondta Sinkó Ottó, a Videoton Holding Zrt. vezérigazgatója. Kifejtette, hogy átlagos országos kibocsátással számolva, minden egyes munkanap kiesése a termelésből önmagában körülbelül 0,4 százalékos ipari termelés csökkenést eredményez éves szinten. Igaz, most szerencse a szerencsétlenségben, hogy a rendelésállományok a nemzetközi általános válság miatt alacsonyak, s így a leállások következményei is némileg mérsékelődnek.
A vezérigazgató elmondta, a szomszédos országokban több helyen nem a termelőket, hanem az oktatási intézményeket korlátozták először. Hozzátette: jó lenne, ha a közvélemény elé tárnák a helyzet súlyosságát, így adva lehetőséget az embereknek az önkéntes fogyasztáscsökkentésre, és az esetleges alternatív fűtések használatára.
Felmentést kapnak az élelmiszer-feldolgozó üzemek
Egyedileg felmentést kapnak az élelmiszer-feldolgozó üzemek a gázkorlátozás hatálya alól - közölte Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter. Az agrártárca vezetője elmondta: a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) listát készített azokról a 2-es kategóriájú élelmiszeripari üzemekről a kormány számára, amelyek működésében súlyos zavarokat okozna, illetve az alapellátást veszélyeztetné a gázellátás korlátozása.
Ilyen üzemek az alapellátást biztosító élelmiszergyártó cégek, például a tej-, a hús- és a sütőipar területén. Ezekre a vállalkozásokra kivételes elbírálást kér az FVM a kormánytól. Azaz a gázellátás biztonságának szavatolását kéri az agrártárca olyan mértékben, hogy ezekben az egyedi elbírálás alá eső üzemekben semmilyen korlátozás ne legyen, vagy csak olyan mértékű, hogy a folyamatos üzemvitelt ne veszélyeztesse.
A gázkorlátozás alapesetben ezekre az üzemekre is vonatkozna, ám az FVM jelezte a kormánynak, hogy némelyikük leállítása ellátási gondokhoz vezetne. Ezért a problémás esetekben az agrártárca tisztázta minden, eddig a minisztériumhoz forduló céggel, hogy mekkora az a gázigény, amellyel még a vállalkozás működését fenn lehet tartani, majd ezt jelezte az illetékes társtárcának.
Ennek alapján szabadítják fel a szóban forgó cégek fogyasztását, hogy ne keletkezzenek élelmiszerellátási gondok. A mentesség tehát nem vonatkozik a teljes élelmiszeripari vertikumra - hangsúlyozta Gráf József.
Felhívás
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) a gázenergia takarékosabb felhasználására kéri a kereskedelmi vállalkozásokat, egyebek mellett azt javasolja, hogy a kereskedelmi létesítményekben csökkentsék 15-16 fokra a belső hőmérsékletet.
A bevásárlóközpontokat, áruházakat, az értékesítőhelyeket, raktárakat, logisztikai központokat arra kéri a szövetség: a fogyasztók által nem használt terekben alacsonyabb hőmérsékletet tartsanak, ott pedig, ahol a műszaki feltételek lehetővé teszik, gáz helyett használjanak más energiaforrást.
A felhívásban javasolják, hogy a nyílászárókat csak a szükséges esetekben és a legkisebb időszakokra tartsák nyitva, a több bejárattal rendelkező létesítményekben a legkisebb számú ki- és bejáratot működtessék,
Még ma kiterjesztik a gázkorlátozást: jön a III. fokozat
Washington beszólt Moszkvának
Lejjebb veszik a fűtést a Westendben
Rajtunk csattan a gázkrízis: áremelés lehet a vége
Boltokat kell bezárni a gázvita miatt?
Újabb gázkorlátozást rendeltek el: II. kategória!
Gyurcsány: Az emberek nem fázhatnak!
MTI