1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Londoni elemzők szerint a magyar gazdaság az egyik legsérülékenyebb Európában az orosz-ukrán gázvitából eredő ellátási kiesés miatt
Londoni elemzők szerint a magyar gazdaság az egyik legsérülékenyebb Európában az orosz-ukrán gázvitából eredő ellátási kiesés miatt, mivel a földgáz részaránya a hazai energiafogyasztásban európai összevetésben is magas.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének csütörtökön kiadott elemzése szerint az orosz földgázszállítások leállítása a legnagyobb kockázatot Magyarországra, Szlovákiára és a balkáni térségre, különösen Bulgáriára jelenti. Az importfüggőség szempontjából kirívó Szlovákia és Bulgária helyzete, mert ez a két ország teljes egészében Oroszországból szerzi be gázszükségletét.
   
A következő importfüggőségi csoportba tartozik Magyarország, Horvátország, Törökország és Csehország, amelyek gázimportjának 75 százaléka, vagy ennél nagyobb hányada érkezik Oroszországból. Lengyelország és Románia a legkevésbé függő, jóllehet ezek az országok is szükségletük több mint felét Oroszországtól vásárolják.
   
A földgáznak a hazai energiafelhasználásban betöltött szerepét tekintve azonban Magyarország az egyik legsebezhetőbb, mivel a teljes magyar energiafogyasztás 43 százalékát a földgáz elégíti ki; ez egész Európában az egyik legnagyobb arány. Bulgáriában például - azzal együtt is, hogy az ország teljes földgázimportja Oroszországból érkezik - az energiafogyasztás 14 százalékát adja a földgáz. Romániában, Szlovákiában és Törökországban hozzávetőleg egyharmados ez az arány, Csehországban és Lengyelországban pedig még alacsonyabb - áll a JP Morgan londoni elemzésében.
   
Bár a térségi politikai döntéshozók "viszonylagos magabiztossággal" nyilatkoznak arról, hogy az átmeneti szállítási fennakadást a tartalékokból pótolni lehet, a JP Morgan londoni elemzői szerint azonban a gázszállítások leállítása tovább erősíti a térségi gazdasági növekedést terhelő kockázatokat. Magyarországon és Szlovákiában máris kulcsfontosságú autógyártók jelentették be a termelés visszafogását a gázhiányra hivatkozva, bár ebben a gyengébb keresletnek is része van. 
   

A Financial Times elemzése szerint a jelenlegi viszály a Gazpromot is nagyon nehéz helyzetben érte. Tavaly nyáron az orosz földgázipari cég még szárnyalt: piaci tőkeérték szerint a világ harmadik legnagyobb vállalata volt, 350 milliárd dollár körüli kapitalizációval, és mindenki komolyan vette a cég azon előrejelzését, hogy 2015-re tőkeértéke eléri az ezermilliárd dollárt.
   
Alekszej Miller vezérigazgató annak idején azt jósolta, hogy az olaj hordója hamarosan 250 dollárba fog kerülni. A nyersolaj ma 50 dollár alatt jár, a Gazprom piaci tőkeértéke pedig mindössze 86 milliárd dollár, amivel a 46. helyre csúszott vissza a világ legnagyobb cégeinek rangsorában - áll a londoni üzleti napilap csütörtöki írásában.
A háztartások ellátási kockázata kisebbnek tűnik, legalábbis abban az esetben, ha a gázellátás a következő hetekben normalizálódik - áll a JP Morgan londoni elemzésében. A ház szakértői azzal számolnak, hogy két héten belül egyezség várható a gázvitában, mivel mind Ukrajna, mind Oroszország számára magas a tét, és a nemzetközi nyomás is erősödik a kompromisszum érdekében.
   
A cég szerint azonban ezúttal hosszabb tárgyalásokra kell számítani, mint a korábbi viták esetében, tekintettel a magas nyugat-európai és ukrajnai tartalékokra, és azokra a várakozásokra, hogy a földgáz ára 2009 második felében jelentősen csökkenni fog. Ez utóbbi tényezőkre már más nagy londoni házak is rámutattak.

A Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató csoport előző nap Londonban kiadott helyzetelemzése szerint Ukrajna az elmúlt évekhez képest most jobb tárgyalási helyzetben van. A tavalyi második félévben kezdődött olajárzuhanás ugyanis azt jelenti, hogy az európai fogyasztók által fizetett, jelenleg 400-500 dollár/ezer köbméter körüli, történelmi magasságban járó földgázárak is hamarosan nagy ütemben elkezdenek esni az Ukrajna által ajánlott vételár felé (az olajárakat a földgázárak rendszerint 6-9 havi elmaradással követik).
    
Mindemellett Ukrajna nagy mennyiségű gázt tárolt, és az ország ipari termelésének meredek - novemberi állapot szerint, éves összevetésben 29 százalékos - zuhanása éves szinten várhatóan 20 százalékkal mérsékli az ukrán földgáz-felhasználást is - állt a Goldman Sach elemzésében. Ukrajna a tartalékokból 67 napig tudná fedezni saját szükségleteit és az európai igényeket is, ám arra hivatkozik, hogy ezt az orosz Gazprom földgázcéggel kötött szerződése nem teszi lehetővé - áll a JP Morgan elemzésében.
   
Mindenki tekerje lejjebb a fűtést!
Feloldották a II. kategóriás gázkorlátozást
Egy csepp gáz sem jön: kibírja a rendszer?
Mégsem kell menni dolgozni szombaton
Gázkrízis: sorra állnak le a cégek

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG