.jpg)
Az eladó és a vevő aláírt szerződése világosan meghatározza a kártalanítás feltételeit. Mi úgy véljük, vis maior történt, azaz nem volt fizikai lehetőségünk gázzal ellátni Európát, beleértve Bulgáriát. Ennek ellenére úgy gondoljuk, hogy a minket esetleg érintő szankciók nem esnek a vis maior feltételei alá, és ezért megvizsgáljuk partnereinkkel annak lehetőségét, hogyan oldjuk meg ezeket a kérdéseket, szigorúan az aláírt szerződésekkel összhangban - fejtette ki a Gazprom-vezető.
A Gazprom január 7-én közölte, hogy beszüntette a gázszállítást az ukrán irányban, arra hivatkozva, hogy a gáz nem jut ki Ukrajnából, majd január 13-án vis maiort - hatókörén kívüli ellehetetlenülést - hirdetett az Ukrajnán át való európai gázexportra, az ukrán tranzitvezeték-rendszer lezárt voltára hivatkozva.
Bulgária, amelynek csaknem teljes földgázimportja Oroszországból származik, 15 napig maradt ellátás nélkül. Medvegyev Pozsonyban újságírókkal közölte: tájékoztatta a partnereit, hogy a válság oka "vis maior" volt.
"Az ok, ami miatt nem tudtunk szállítani - Ukrajna hozzáállása - rosszabb volt, mint egy földrengés vagy árvíz " - mondta Medvegyev, miután tárgyalt Robert Fico szlovák kormányfővel. Hozzátette: a Gazprom minden európai partnerének levelet küldött, amelyben hivatkoznak a szerződésnek erre a cikkére.
Robert Fico ezzel szemben hangsúlyozta: "Oroszország felelős azért, hogy kárpótolja Szlovákiát az gázválság alatt elszenvedett jelentős károkért".
"Ez Ukrajnára is érvényes, és tiszta őrültségnek tartom (Viktor) Juscsenko elnök erőfeszítéseit, hogy kétségbe vonja az ukrán-orosz megállapodásokat" - jelentette ki a szlovák miniszterelnök.
Fico nem zárta ki, hogy Szlovákia új gázipari vegyes vállalatot hoz létre akár orosz részvétellel az SPP szlovák gázimportőr monopóliumának megtörésére. "Szlovákia állami konkurenciát akar az SPP-nek" - hangsúlyozta a kormányfő. Elmondta: az állami többségű vállalat létrehozásáról már tárgyaltak a német RWE-vel, és az új vállalatban a Gazpromnak is szerepet szánnak. Az SPP 49 százaléka a német E.ON és a francia GDF Suez kezében van.
A magyar tudomány megoldja a gázfüggőséget
A Nabucco eddig a 22-es csapdája
Megfizetünk-e a gázkimaradásért?
Gázvita: a szerződés érvényes - nem lesz felmondás
Gázár: velünk példálóznak az ukránok
Moszkvai gázcsapnyitás: nekünk 8