1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Ukrajnából érkező orosz földgáz nyomása csökkent, de a mennyisége nem. Még nem kellett egyetlen fogyasztót sem korlátozni a felhasználásban, de valószínűsíteni lehet a krízishelyzet kialakulását
Pénteken 16 óra után az Ukrajnából érkező orosz földgáz nyomása csökkent, de a mennyisége nem - jelentette be Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter pénteki Budapesten tartott sajtótájékoztatóján.

Az ukrán gáztársaság arról értesítette a Mol-csoporthoz tartozó Földgázszállító Zrt.-t, hogy a szerződés szerinti napi 37 millió köbméter földgáz mennyiségét 5 millió köbméterrel csökkenti, de időpontot nem jelölt meg. A miniszter hangsúlyozta: ez a mennyiség nem érezhető a jelenlegi napi 63-64 millió köbméter napi felhasználásnál, hiszen a kereskedelmi tárolókban 3,1 milliárd köbméter, a stratégiai tárolóban pedig további 500 millió köbméter gáz van. A tárolókból naponta 51,5 millió köbméter gázt lehet kinyerni.

Ukrajna a szerződésben rögzített 47 bar alatti nyomással továbbítja Magyarországra a földgázt, ami azt jelenti, hogy a szerződött mennyiség hosszabb idő alatt érkezik Magyarországra; ezzel Ukrajna megszegte a tranzitszállítási szerződést.

Még nem kellett egyetlen fogyasztót sem korlátozni a felhasználásban, de valószínűsíteni lehet a krízishelyzet kialakulását - mondta a miniszter. Hozzátette: a magyar kormány 2006, az előző orosz-ukrán gázvita után jó döntést hozott, amikor kezdeményezte a stratégiai földgáztároló létesítését.

Kérdésre válaszolva a miniszter elmondta, hogy a kormány tájékozódik az ukrán cég szerződésszegéséről. Hozzátette: a kormány nem szereplője a kereskedelmi ügyletnek, de a kormány felelőssége az ellátás biztosítása.

Az orosz-ukrán gázvitában továbbra is főleg a sajtó útján folyik az alkudozás, de több európai ország - az orosz hírügynökség szerint Magyarország, Lengyelország, Románia és a balti államok - az érkező gáz mennyiségének csökkenését jelentette, amiért Moszkva Kijevet vádolja, miközben Ukrajnában azt hangsúlyozzák, hogy nem vesznek le a tranzitból.

Ezalatt mindkét fél igyekszik maga mellé állítani az Európai Uniót: Ukrajna pénteken küldöttséget menesztett az EU soros elnöki tisztségét betöltő Csehországba, s a delegáció állítólag szombaton Berlinben folytat megbeszéléseket, Moszkva viszont az Európai Parlament rendkívüli ülésének összehívását javasolta pénteken, s nem hivatalos közlés szerint a GazpromExport vezérigazgatója szombaton Prágába utazik. 

Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese pénteken az ITAR-TASZSZ közlése szerint felhívta a balkáni államokat, hogy tegyék meg az Ukrajna által is aláírt és ratifikált Európai Energetikai Charta keretében rendelkezésükre álló jogi lépéseket a helyzet eszkalálódásának megakadályozására.

Ukrajna pénteken nem erősítette meg a Gazprom által jelzett tranzitmennyiséget, ezért az orosz monopólium Szergej Kuprijanov szóvivő közlése szerint megnövelte a vezetékbe pumpált gáz mennyiségét. (A Gazprom szerint eredetileg 303 millió köbmétert küldtek, de Kijev csak 296,2 millió köbmétert erősített meg, ami szombaton is kieséseket jelenthet a vásárlóknál. A Gazprom egyéb vezetékeken pótolni próbálja a hiányzó mennyiséget, de hangsúlyozta, hogy e vezetékek kapacitása korlátozott.)

Kuprijanov kijelentette: "Az ukrán fél nyíltan beismeri, hogy lopja a gázt". Kijev arra hivatkozik, hogy a meglévő, 2011-ig érvényes tranzitszerződés keretjellegű, technikai részleteket nem tartalmaz, mivel ezeket rendszerint az éves kiegészítő megállapodásokban rögzítik, ilyen megállapodás 2009-re pedig még nincs.

A vita a gáz ára és a tranzitdíj körül zajlik: a Gazprom a 2008-ban fizetett 179,5 dollár után idén 250 dolláros kedvezményes árat szabott a piaci árakra való áttérés jegyében, de az ukrán importőr Naftohaz 235 rubelt ajánl ezer köbméterenként, míg Viktor Juscsenko ukrán elnök 204-210 dollárt tartana elfogadhatónak, továbbá a Gazprom 1,7 dollárt fizetne tranzitdíjként (a tavalyi 1 dollár után), Ukrajna viszont 1,8 dollárt követel. Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója azzal fenyegetőzött, hogy ha nincs szerződés, piaci áron, vagyis mintegy 419 dollárért fogják idén adni Ukrajnának a gázt.

December végén a viszály a több mint kétmilliárd dolláros ukrán gázadósság miatt tört ki,
de Kijev állítása szerint december 31-én a teljes összeget átutalta, ezzel szemben az orosz fél szerint 614 millió dollárral kevesebb érkezett meg, s a Gazprom szerint a teljes adósság megfizetése híján nem is jöhet létre a 2009-re szóló új szerződés. (Ukrajna nem akarja kifizetni a felszámolt, közel 500 millió dolláros késedelmi díjat, s ezt a követelést jogi úton szándékozik megtámadni.)

Ukrajnában nincs hiány gázból, de ezt az illetékesek azzal indokolják, hogy az ország a fűtési szezon végéig, vagyis április 30-ig elegendő tartalékkal rendelkezik.

Megoldásra egyelőre nincs kilátás, de az ukrán fél továbbra is hangoztatja, hogy az ortodox karácsonyra - január 7-re - meg lehet kötni a szerződést.

A földgáz ára rendkívül fontos tényező az ukrán gazdaság számára, mivel számos iparág nyereségességét befolyásolja. Emellett azonban az ismétlődő viszály hátterében Viktor Juscsenko és Julija Timosenko kormányfő örökös harca is meghúzódik, amennyiben mindkettő magának szeretné betudni a probléma megoldását, hogy ezzel is növelje népszerűségét.

Újévi sokk: Moszkvában mégis elzárták a gázcsapokat
Megállapodott Ukrajna és a Gazprom 
A Gazprom megállíthatatlan 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG