Közben a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalhoz tartozó Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság honlapján közzétették annak a huszonkét vállalkozásnak a nevét, amely bejelentési kötelezettségének eleget téve jelezte, hogy guar-gumit vagy azzal készült adalékanyagot forgalmaznak, vagy használnak termékeikben. A cégeknél zárolták a készleteket, illetve megkezdték azok hatósági vizsgálatát. Eddig egy sütőipari cég termékeinél kezdtek laboratóriumi vizsgálatokat is - ezt maga az érintett cég kérte.
Ekkora nyilvánosságot azonban csak Magyarországon kapott az ügy a lap brüsszeli tudósítója szerint. Christianne Hohmann, az Európai Bizottság ügyeletes szóvivője elmondta, Brüsszel nem adott olyan tanácsot a vásárlóknak, hogy ne fogyasszanak olyan terméket, amelyben guar-gumi található.
Guar-gumi
Az uniós élelmiszer-biztonsági szervek még a múlt hét elején fújtak riadót, majd csütörtökre kiderült, hogy az első, svájci jelzésben említett tételeken túl további tizenkilenc szennyezett tétel került az unió területére. Ekkor Süth Miklós főállatorvos a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági Igazgatóságával felfüggeszttette a guar-gumi használatát. Pénteken megerősítették: a korábbi híradásokkal szemben mégis jutott hazánkba a szennyezett tételekből, és felszólították az adalékanyagot használó cégeket, hogy máig jelentkezzenek a hatóságoknál.
Süth Miklós felhívta a figyelmet arra: aki teheti, ne fogyasszon E 412-vel jelölt guar-gumit tartalmazó élelmiszert, ha nem nélkülözhetetlen, ne szedjenek ilyen gyógyszert, illetve ne használjanak guar-gumit tartalmazó takarmányt addig, amíg a szakhatóságok ki nem vizsgálják az ügyet.
Mindenképp drágulnak az élelmiszerek
Vége a bújkálásnak - jön a feketelista
Forrás: Népszabadság, MTI