A kisbank a GVH közleménye szerint lakossági pénzügyi szolgáltatást - néhány lakossági betéttől eltekintve - nem nyújt, a vállalati hitelek területén pedig piaci részesedése nem éri el az 1 százalékot. A pénzintézet piaci részesedése még a kizárólag három legfontosabbként megnevezett versenytársat tekintve is jóval 10 százalék alatti mind a vállalati hitelkihelyezéseket, mind a betéteket tekintve.
Az összefonódást tekintve a Magyar Tőketársaság oldaláról érintett vállalkozáscsoport tagjai és a Milton Bank Zrt. nem tevékenykednek azonos piacokon, továbbá a bank piaci részesedése az érintett piacon csekély, így az összefonódás következtében versenykorlátozó hatás nem valószínűsíthető a GVH szerint.
A versenytörvény szerint egyébként a GVH nem tagadhatja meg az engedély megadását, ha az összefonódás nem csökkenti jelentős mértékben a versenyt az érintett piacon, különösen gazdasági erőfölény létrehozása vagy megerősítése következményeként. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) már korábban engedélyezte a tranzakciót.
A felvásárolt kisbankot 1985-ben hozták létre, Általános Vállalkozási Bank (ÁVB) Rt. néven vált ismertté, majd a konszolidációra szoruló hitelintézet a német WestLB AG tulajdonába került, amelytől tavaly a Wallis vette meg azzal a céllal, hogy bővítse pénzügyi szolgáltatásait.
A Wallis korábbi bejelentése szerint februárban részesedésszerzésről és együttműködésről állapodott meg a Demján-céggel, majd amikor a Magyar Tőketársaság ajánlatot tett a 100 százalékos tulajdonrész megvásárlására, elfogadta az ajánlatot.
Az egymilliárd forint jegyzett tőkével létrehozott Magyar Tőketársaság Demján Sándor korábbi sajtónyilatkozata szerint kizárólag magyar befektetéseket finanszíroz, olyan vállalkozásokat, amelyek ígéretesek, de tőkehiánnyal küszködnek.
A Magyar Tőketársaság a bankvásárlási szándék bejelentésekor közölte: elsődleges feladatának a forráshiánnyal küzdő magyar kis- és középvállalatok (kkv) finanszírozását tartja, mert megítélése szerint a hazai gazdaság fellendülésének segítésére szükség van egy teljesen magyar, hazai tulajdonban lévő bankra. A tranzakció várhatóan májusban zárul. A tulajdonos a későbbiekben tőkeemelés formájában tulajdonostársak bevonását tervezi a Miltonba.
Szakértők nem tartják kizártnak, hogy a Milton Bank a jövőben szoros kapcsolatra törekszik a takarékszövetkezetekkel. A szövetkezeti hitelintézetek betétgyűjtési képessége kiváló, a náluk lévő jelentős forrásokat fel lehetne használni a kkv-k finanszírozására. Az együttműködést segítheti, hogy Demján Sándor az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnöke.
Demjáné lesz a Milton Bank
Olcsóbb kiszállni a hitelekből
Pörög a bankrendszer: csúcson a kéthetes MNB-kötvények
Bekeményített a PSZÁF
Reform: a bankok félnek a túlszabályozástól
MTI