Gyengülő forint: a nyomok Kínába vezetnek
A világ legnagyobb lakosságú országában bejelentették, hogy visszafogják a kihelyezett hitelek nagyságát. A kínai bankok hétfőtől az eddig szokásos kihelyezhető összeget a negyedére csökkentik. Miközben eddig korlátlan mértékben nyomták a jüant mindenféle megfontolás nélkül, most elérkeztek a fordulóponthoz: úgy döntöttek, hogy nem akarnak ők is átélni az amerikai hitelpiaci lufi kirobbanásához hasonlót. Inkább most elszenvedik a gazdasági visszaesést, mintsem olyan helyzetbe kerüljenek, hogy a felfokozott tempóval válságba és csődveszélybe kergessék a kínai gazdaságot - mondta el Kupecz Richárd a forint reggeli gyengülését kiváltó okok kapcsán.
Most Kína jelenti a legnagyobb problémát a világnak. A kínai tőzsdén legutoljára egy éve volt ilyen mértékű esés, ekkor kezdtek mélyrepülésbe az energiahordozók árai és ekkor kapcsolt magasabb fokozatba a világgazdasági válság. Egyszerű összefüggések vannak – mondta a szakértő. Az egyik oldalon Kína a világ legnagyobb nyersanyag felhasználója. Ha nincs hitel, csökken a kereslet, kevesebb bevétel generálódik a nyersanyag-eladóknál. A másik oldalon pedig értelemszerűen kevesebb terméket állítanak elő, vagyis kisebb lesz a cégek árbevétele.
Ennek következtében Európában és Amerikában is zuhan a nyersanyagtermelő cégek bevétele, és ezzel együtt a részvényárfolyamok is. Kupecz Richárd szerint ennek köszönhetően most jöhet a "W-elmélet" második fele, azaz ismét üt a válság, és újabb esés következhet - állítja Kupecz Richárd.
Legfrissebb devizaárfolyamok
Válság-ABC: nehogy kiütés legyen a horogból!
Magyar cég terjeszkedik Kínában
Kína húzhatja ki a világot a gödörből
Kína és Amerika: a század formáló erői
Kína egyre közelebb a világuralomhoz
Privátbankár