1p
A folyamatos gyógyszeres kezelésre szoruló betegek 37 százalékának jelent komoly anyagi terhet a gyógyszerek kifizetése - az árakról leginkább a patikust kérdezzük
A folyamatos gyógyszeres kezelésre szoruló betegek 37 százalékának jelent komoly anyagi terhet a gyógyszerek kifizetése, míg 43 százalékuk ugyan ki tudja fizetni az árat, nagyobb kiadást azonban már nem tudna vállalni – mutatta ki a Szinapszis Kft. legújabb kutatása, melyet a WEBBeteg.hu egészségportál megbízásából készített.

Az árérzékenység kapcsán a WEBBeteg.hu arra volt kíváncsi, hogy egy kiemelten egészséggel, betegséggel foglalkozó portál regisztrált felhasználói körében milyen a gyógyszerek árával kapcsolatos attitűd, hogyan alakulnak a betegek gyógyszerköltségei, milyen készítményeket vásárolnak leginkább, és melyek a leggyakrabban előforduló betegségeik.


Növekvő kiadások, anyagi gondok
Legnagyobb arányban az 50-59 évesek között vannak olyanok (48%), akiknek jelentős nehézséget okoz a gyógyszerek vásárlása. A 39 év alattiak, illetve a 60 év felettiek közel azonos százaléka (52-53%) válaszolt úgy, hogy ki tudja fizetni a gyógyszerek árát, de egy esetleges nagyobb kiadás már gondot jelentene.

A gyógyszerekre fordított kiadások az 50 000 forint alatti jövedelemmel rendelkezőknek okoznak problémát, 67 százalékuknak jelentős anyagi teher a gyógyszerek kifizetése. A 150 ezer forint fölötti jövedelemmel rendelkezők között a legnagyobb azoknak az aránya (39%), akiknek az sem okozna nehézséget, ha többet kellene gyógyszerre költeniük.

Az idős, alacsony jövedelmű betegek 94 százaléka szed tartósan receptköteles gyógyszert.
A gyógyszerköltségeket illetően átlagosan a válaszolók 45 százaléka jelentős növekedést érzékelt az elmúlt 1-1,5 évben, 29 százalékuknak csekély mértékben növekedtek gyógyszerköltségei, és csupán 3 százalékuknak csökkentek költségei. Jelentős mértékű növekedést azok tapasztaltak, akik több betegségben szenvednek, és havonta több mint 13.000 forintot költenek gyógyszerekre – közel 60 százalék az arányuk az átlagos 45 százalékhoz viszonyítva.

A tartósan szedett gyógyszerek feltérképezése során kiderült, hogy a receptre kapható gyógyszerek fogyasztása minden korcsoportban magas, a megkérdezett krónikus betegek 84 százaléka szed ilyen készítményt, de főként a legidősebbek, alacsony jövedelműek körében kiugróan magas ennek aránya (94%). Legnagyobb arányban magas vérnyomásra, koleszterinproblémákra szedtek folyamatosan vényköteles készítményt a válaszolók.

Recept nélkül kapható készítményt a válaszolók 48 százaléka fogyaszt, ezeket főleg a 30-39 év közöttiek, alacsony jövedelemmel rendelkezők vásárolják gyakran. A megkérdezettek kisebb arányban fogyasztanak étrend- és táplálék-kiegészítőket (37%), illetve egyéb gyógyhatású készítményeket (33%). Az étrend- és táplálék-kiegészítők tartós fogyasztása főként a 30-39 év közöttiek, és a legvagyonosabbak körében (46%) jellemző.

A megkérdezettek között az idősebbek körében előforduló leggyakoribb betegségek a magas vérnyomás, a mozgásszervi megbetegedés, a koleszterinproblémák, az kardiológiai problémák, illetve a cukorbetegség. A fiatalabbak körében a savtúltengés, reflux, az allergia, és a pszichiátriai betegségek a legjellemzőbbek. Az életkor emelkedésével jelentősen nő a több betegségben szenvedők száma. Arányuk 40 év felett közel 60 százalék, 50 év felett több mint 70 százalék. A 60 évnél idősebb korú betegek 90 százaléka legalább 3, 50 százalékuk pedig legalább 5 betegségben szenved.

A patika a legnépszerűbb
A receptre kapható készítményeket a válaszolók 100 százaléka, míg a recept nélkül kapható készítményeket 92 százalékuk patikából szerzi be. Az egyéb beszerzési helyeket (drogéria, hipermarket, internet, forgalmazó) a gyógyhatású, gyógynövény és étrend-, táplálék-kiegészítő készítményeknél veszik inkább igénybe a vásárlók, ezek közül a drogéria a leginkább népszerű.

A krónikus betegek mintegy háromnegyede tájékozódik a gyógyszerek árával kapcsolatban. A tájékozódás tényét alapvetően nem befolyásolja, hogy hány betegségben szenved a beteg, az azonban igen, hogy mennyire érzi tehernek a kifizetett gyógyszerköltségeket (legyen az kisebb vagy nagyobb összeg). A betegek 50 százaléka, kortól függetlenül a patikusnál érdeklődik az árakról. A vásárlók 37 százaléka az interneten tájékozódik, ez azonban inkább az 50 év alattiaknál fordul elő. A válaszolók 22 százaléka érdeklődik háziorvosánál, ez leginkább az idősebbekre jellemző.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG