A fúziós és felvásárlási tevékenység a jelzések szerint lanyhul, a cégek kevesebb mint fele nyilatkozott úgy, hogy ez kulcsfontosságú eleme lehet az idei évi bővülésnek. A felmérés a potenciálisan problémás területekre is kiterjedt. A válaszadók kivétel nélkül az állami gyógyszertámogatási rendszert jelölték meg, mint a vállalatok teljesítményére negatívan ható tényezőt. E terület átláthatóságának hiánya és folyamatos változásai kihívást jelentenek a gyógyszeripar résztvevőinek.
A válaszadók több mint 80 százaléka értékelte a valuta-árfolyamkockázatot és az egyes tranzakciók, például promóciók és minták adószabályainak alkalmazását problémás területként. A vállalatok közel 70 százaléka nyilatkozott úgy, hogy sokszor jelent kihívást számukra a szektor-specifikus szabályozásoknak való megfelelés.
Az ügyfélkör fizetési gondjai a válaszadók 63 százalékának, míg a képzett munkaerő hiánya csupán a felének jelent gondot. A kutatási és fejlesztési célú európai uniós és állami támogatások igénybevétele sem okoz nagyobb nehézséget a vállalatok számára, hiszen csak a válaszadók egyharmada tartotta ezt a területet problémásnak.
A felmérés szerint a válaszadók további nehézségekre is rávilágítottak, így a szektorban jelen van a finanszírozási bizonytalanság, terhet jelent a 12 százalékos különadó, valamint az orvoslátogatói díj befizetése is. A PricewaterhouseCoopers 2009 decemberében készített felmérésében a legnagyobb magyar gyógyszeripari vállalatok vezetői, gyártó és/vagy nagykereskedő multinacionális vállalatok, továbbá kisebb magyar vállalatok vettek részt.
Neten várjuk a gyógyírt
Vissza a pénzt: betegek is feldobják az orvosokat
MTI