1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tervezett üzemanyag-adóemelés elnapolására tett egyenes utalást csütörtöki parlamenti meghallgatásán a brit kormányfő. Az idei költségvetésben szereplő, literenként 2 pennys emelést már áprilisban végre kellett volna hajtani, de a magas üzemanyagárak miatt ezt a kormány októberre halasztotta.

Gordon Brown miniszterelnök azonban, aki csütörtökön az alsóházi bizottságok elnökei alkotta parlamenti különbizottság félévente esedékes meghallgatásán válaszolt a képviselői kérdésekre, azt mondta: nem akar jóslatokba bocsátkozni, mert a döntés a pénzügyminiszterre tartozik, de a kormány a következő hetekben "nagyon-nagyon gondosan tanulmányozni fogja" az októberi illetékemelés ügyét.

A brit közúti fuvarozók - akik éppen a héten tartottak minden eddiginél nagyobb tiltakozó demonstrációt Londonban és a fővárosba bevezető autópályákon - mindazonáltal az illetékemelés jegelésénél most már jóval többet akarnak elérni. Fő követelésük az, hogy a kormány a dízelüzemanyagból literenként 25 penny adó-visszatérítésben részesítse a közhasznú szállítási feladatokat ellátó vállalkozókat.

Ezt szerintük egyebek mellett az is indokolja, hogy a szakma behozhatatlan versenyhátrányban van a külföldi konkurenciával szemben. A kamionosok érvei között szerepel, hogy a kelet-európai versenytársak jóval olcsóbb üzemanyaggal teletankolt teherautókkal kelnek át a kontinensről, és anélkül teljesítenek nagy-britanniai szállítási megbízatásokat, hogy a drága brit dízelből vásárolniuk kellene.

Nagy-Britanniában a nagy adótartalom miatt a legdrágább az üzemanyag az Európai Unión belül. A benzin és a gázolaj literenkénti kiskereskedelmi ára már rég és jóval túlhaladta a korábban elképzelhetetlen szintnek tartott egy fontot; a dízelolaj literje jelenleg átlagosan 1,32 font (csaknem 400 forint).

A minapi kamionos tiltakozás szervezői szerint egy átlagos nyergesvontató heti üzemanyagköltsége most már eléri az ezer fontot (300 ezer forint), ami miatt kis és közepes fuvarozó cégek százai mennek tönkre.

Nem lehet megunni: olajár az egekben
Kamionosok ostromolják Londont: tiltakoznak
Kontrák és rekontrák: össztűz alatt a kormány

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG