1p
Gyurcsány Ferenc szerint a választási vereség nemcsak az MSZP, hanem a magyar baloldali közélet egészének a kudarca - a személycsere nem elég az újításhoz
Gyurcsány Ferenc szerint a választási vereség nemcsak az MSZP, hanem a magyar baloldali közélet egészének a kudarca. A volt kormányfő kőbányai lakossági fórumán csütörtökön hangsúlyozta: a magyar baloldal megújításának az ügye nem egyenlő kevés számú személyi kérdés eldöntésével.

A szocialista politikus a zsúfolásig megtelt Kőbányai Szabadidő Központban Arató Gergely és Simon Gábor képviselőjelöltekkel közösen tartott lakossági fórumot néhány száz ember előtt.
   
Gyurcsány Ferenc az összességében majdnem egyórás beszédében hangsúlyozta: az előttünk álló időszakban az MSZP-nek egy sor dolgot - egyebek között a családtámogatási és a nyugdíjrendszert - meg kell védenie, amihez erős, hatékony, és ütőképes baloldalra van szükség.
   
Úgy vélekedett: a baloldal nem az MSZP-é, hanem fordítva, ezért ha a pártot a vereséget követően erősebbé, sikeresebbé akarják tenni, akkor az ehhez szükséges forrásokat nem az MSZP-n belül, hanem az egymilliós magyar baloldalon belül kell megtalálni.
   
Úgy látja: egyszeri szimbolikus képekkel nem sokra mennek, sokaknak fel kell tenni a kérdést, hogy mit kell másként csinálni a jövőben. Óva intenék mindenkit attól, hogy azt gondolja, a magyar baloldal megújításának az ügye egyenlő kevés számú személyi kérdés eldöntésével - fogalmazott.
    
A választási eredmény, illetve az országos és a területi listák összetétele miatt kevés szakpolitikusa marad a parlamentben az MSZP-nek. Az MTI úgy tudja, úgy orvosolnák ezt a helyzetet, hogy a kieső, ám a szaktudásuk miatt nélkülözhetetlen politikusokat szakértőként tovább foglalkoztatná az MSZP. Az MTI számításai szerint az MSZP jelenlegi bizottsági elnökeinek és alelnökeinek várhatóan nagyjából az ötöde kerül be a következő parlamentbe, a frakciónak pedig több olyan munkacsoportja is van, amelynek tagjai közül szinte senki nem lesz tagja az új Országgyűlésnek.
A szocialista politikus fontosnak tartja a személyi kérdéseket, de véleménye szerint először válaszolniuk kell arra, kik ők, mit akarnak csinálni, hogyan akarnak működni és ha ezekről megegyeztünk, akkor az egyezséghez alkalmas vezetőt kell találni.
   
Gyurcsány Ferenc úgy látja: húsz éve, az MSZP megalakulása óta sokszor volt már igény arra, hogy nézzenek szembe azzal, mi a jó és ami a rossza a pártban, de mindig jöttek fontosabb ügyek. Véleménye szerint kormányon amúgy sem lehet átalakítani a pártot, mert nem lehet egyszerre kétfelé küzdeni.
   
Hangsúlyozta: eljött az ideje annak, hogy alaposan végigbeszéljék nemcsak az MSZP-n belül, hanem a magyar baloldalon is, hogy miben nem volt igazuk, hol hibáztak, mik voltak az erényeik. Meg kell egyezni arról, hogyan tovább, egymásra vigyázva, egymás ellen nem rossz minőségű játékokat játszva, mert van ideje és talán lesz tere is a kemény politikai vitáknak - hangoztatta.
   
A szocialista politikus úgy látja ennek egy feltétele van: tisztességesnek, normálisak és egymás iránt szolidárisnak lenni. "Le lehet győzni egymást, de küzdelemnek fairnek, korrektnek kell lennie" - jelentette ki, hozzátéve: lesz erre idő a következő időszakban, és ezt nem szabad megspórolni.
   
Úgy látja: minél többet tudnak befektetni önmagukba, minél komolyabban veszik ezt a feladatukat, annál hamarabb fogják azt gondolni róluk, hogy MSZP újra kormányzóképes. Aki ezt az ügyet gyors szervezeti megoldásokkal le akarja zárni és nem akar teret adni a modern, demokratikus vitáknak, az most nem segít - szögezte le.
   
Gyurcsány Ferenc beszélt arról is, hogy a Fidesz az elmúlt nyolc évben lényegében egyetlen dolgot ígért meg, hogy hatalomra kerülése estén azonnali és nagyarányú adócsökkentést hajt végre. Szerinte a Fidesz akkor tartaná be a választási ígéretét, ha szeptembertől - a Bajnai-kormányénál nagyobb - a GDP két százalékának megfelelő mértékű adócsökkentést hajtana végre úgy, hogy közben ne növekedjen a hiány és ne legyenek megszorítások. Azt üzente a Fidesznek, hogy "nem felejt a magyar" és a kormányzásuk minden napján számon fogják kérni ezt az ígéretet.
   
Mesterházy Attila kemény, kritikus és alternatívát felmutatni tudó ellenzéki szerepre készül, hisz az MSZP megújulásában, a következő évek egyik legfontosabb feladatának tartja, hogy karakteres, erős baloldali néppártot építsenek, és úgy véli 2014-re az MSZP a legjobb párt lehet az akkor porondon lévő politikai erők közül - írja a pénteki Népszava.
Megjegyezte: ha a Fidesz gyáva volt éveken keresztül, és egy értelmes mondatot nem mondott arról, hogy mit akar, akkor ne most legyen pimaszul bátor. "A következő években el fog dőlni, hogy csak a szájuk volt nagy vagy a képességük is" - mondta a Fideszről.
   
Mint mondta, Magyarország nagy ügyeit közösen kell eldönteni, nem erőből, hanem nyitott hazafias bölcsességtől vezérelve. "El a kezekkel az alkotmánytól!" - üzenete a Fidesznek, amely szerinte nem kért és nem kapott felhatalmazást az alaptörvény módosítására. A szocialista politikus azt ígérte, az MSZP ellenzékben demokratikus, elvszerű, és rendkívül kemény lesz.
   
Hozzátette: vitathatják a kormánypárt politikáját, ha okuk van rá, de minden helyzetben óvni kell a köztársaság intézményeit ellenzékben is. Nem kell bárgyúnak lenni, paktumot kötni, egyszerűen jó ügyekben lehet és kell kötni kompromisszumot - vélekedett.
   
Az ellenzéki időszak szerinte jó lesz arra is, hogy az MSZP megtanuljon küzdeni, mert a baloldal egész kultúrájában több a készség megmagyarázni, elintézni, mintsem megküzdeni. Ha sikeresek akarunk lenni, akkor nem magyarázkodókra, kijárókra, elintézőkre, sumákokra lesz szükség, hanem küzdőkre - közölte.
   
Gyurcsány Ferenc a vasárnapi második fordulóról azt mondta: hiábavalónak tartja a számolgatást és az ügyeskedést. Azt javasolta a választóknak, hogy menjenek el szavazni, mert ez nem egyszerűen személyekről szól, hanem arról is, hogy a baloldal képes-e hinni saját magában, és megmutatni, hogy nem adja fel a küzdelmet. Szavai szerint perdöntő lehet, ha meg tudják mutatni, hogy milyen Magyarországban hisznek.

12 megyében várják a választókat
Jobbik: Orbánia vagy Hungária?
Fidesz: hat helyen szoros a küzdelem
Választás: jó tanácsok sorban állás ellen

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG