.jpg)
Az intézet szerint a jelenlegi helyzetben a legnagyobb esélye a volt koalíciós partner SZDSZ-szel való megegyezésnek van. Az elmúlt hónapok stratégiai bizonytalanságai után az SZDSZ lehetőséget kap a koalícióba való visszatérésre - tette hozzá az elemzés.
A Political Capital szerint Gyurcsány Ferenc pártelnöki pozíciójának stabilitását a miniszterelnöki posztról való lemondás biztosítja. Tervezett folyamatról van szó, Gyurcsány a kormányból való távozásával kerülheti el, hogy a pártelnöki poszton kihívóval kelljen szembenéznie, és így mind a pártban, mind a kormányzásban veszítsen szerepéből.
A miniszterelnöki posztról való lemondás felvetése erősítheti Gyurcsány Ferenc pozícióit az MSZP-ben. A pártelnökség megtartásán túl szó van még arról is, hogy mekkora szerepe marad a kormányzás további irányának meghatározásában - olvasható a gyorselemzésben.
Ha a konstruktív bizalmatlansági indítvány elbukik, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök maradhat. Ekkor azonban ugyanazok a személyi, parlamenti többséget illető, szakpolitikai és gazdasági konfliktusok jelentkeznek, amelyek az elmúlt hónapokban is végletesen beszűkítették a kormány mozgásterét - mutat rá a kutatóintézet.
A konstruktív bizalmatlansági indítvány lebonyolításának, az új kormány felállításának legfontosabb kérdése nem annyira a leendő miniszterelnök személye, hanem az a program, amely mögött többség jöhet létre az Országgyűlésben - olvasható az elemzésben.
Rengeteg kérdőjelet hagyott maga után Gyurcsány Ferenc szombati bejelentésével - írta a Nézőpont Intézet gyorsjelentésében. A kutatóintézet elemzése szerint egyebek mellett az sem világos, hogy valóban az-e a szándéka Gyurcsány Ferencnek, hogy átadja a helyét, vagy a "személyi kérdés" kéthetes megnyitásával inkább csak saját alternatívanélküliségét akarja bizonyítani.
"Feltűnő, hogy nem jelölt meg alkalmas utódjelöltet, illetve utódjelölteket. Kérdés, hogy ezzel csupán a saját népszerűtlenségétől akarta megóvni a leendő kormányfőt vagy inkább megfutamodás, hogy szabad kezet adott a kongresszusnak. A legfőbb kérdés ugyanis az, hogy ő irányítja-e még a folyamatokat az MSZP-n belül, vagy bejelentésével elismerte bukását" - írta a Nézőpont Intézet.
Az intézet jelentése szerint egy új kormányfő új esélyt jelent a parlamenti többség megteremtésére, az MDF-fel és/vagy az SZDSZ-szel való koalíció kialakítására. Kérdéses azonban, hogy egy ilyen "új többség" valóban cselekvőképes lenne-e az EP-kampány kezdetén és egy évvel az országgyűlési választások előtt - tette hozzá az elemzés.
MDF: helyzetben az ellenzék
Bokros beülne a bársonyszékbe
Gyurcsány felajánlotta lemondását
Az SZDSZ-nek több jelöltje is van Gyurcsány helyére
MSZP: több jelölt fúj visszavonulót
Mindent elárulnak a Gyurcsányra adott szavazatok
Gyurcsány: mindent az emberekért teszünk
Az MSZP sikeréhez személycserék is kellenek
Gyurcsány Frankfurtban mesélt rólunk
MTI