.jpg)
Véleménye szerint az okok közé tartozik "az a fajta morális és politikai-történelmi felsőbbrendűség, amely szerint az ország vezetésére csakis és kizárólag a nemzeti-történelmi hagyományokat képviselő, bár azokat nem egy esetben sokak szerint megcsúfoló jobboldal lehet alkalmas".
A parlamenti ellenzék egy része programot és ideológiát adott erőszakos megnyilvánulásokhoz, ilyen értelemben közvetlenül is szerepet vállalva utcai zavargások és rendbontások létrejöttében - mondta a kormányfő.
Az internetről is letölthető Az Új Magyarország - Beszámoló a kormány egyéves munkájáról című dokumentum - tájékoztatta a kormányszóvivői iroda az MTI-t hétfőn. A kiadvány teljes terjedelmében elérhető a miniszterelnök honlapján (www.miniszterelnok.hu), a Miniszterelnöki Hivatal honlapján (www.meh.hu) és a kormányzati portálon (www.magyarorszag.hu). |
Gyurcsány Ferenc elmondta: bármilyen jó szándékú volt az elmúlt öt-hat évben követett politika, végső soron nem járult hozzá sem a polgárok, sem a családok, sem a nemzet megerősödéséhez. Ezért - folytatta - a 2000/2001 óta folytatott politikának a korrekcióját kellett végrehajtani, ami nem egyszerűen kiigazítás.
A kormányfő az eredmények közzé sorolta, hogy érdemben sikerült kifehéríteni a gazdaság bizonyos területeit, és több mint százezren jelentkeztek be a társadalombiztosításba. Hozzátette: tízezer vagyonvizsgálat indult el, és a tapasztalat az, hogy minden egyes vagyonvizsgálatra több mint ötmillió forint eltitkolt adó jutott.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: a felsőoktatásban, az egészségügyben és a közigazgatásban a minőséget és a teljesítményelvűséget szeretnék megvalósítani. Ennek a bázisán lesz jobb és igazságosabb élet Magyarországon - fűzte hozzá.
A miniszterelnök az egészségügy kapcsán elmondta: "előremutató, progresszív kompromisszummal meg fognak állapodni a kormánypártok". Közölte: most annak van itt az ideje, hogy végigvigyék az átalakítást, befejezzék ennek a biztosítási oldalát is. Kifejtette: az elmúlt egy év tapasztalati is összegezve, ahol kell kiegészítő vagy éppen korrekciós intézkedéseket hoznak, hogy hosszabb távon is biztosítsák az egészségügy finanszírozhatóságát. "Be fogjuk fejezni és meg fogjuk csinálni" - tette hozzá.
A miniszterelnök felszólalása előtt a Fidesz és a KDNP képviselői elhagyták az üléstermet. |
Gyurcsány Ferenc szerint a kiigazításnak jól lehet látni az első eredményeit. Ennek a ciklusnak a végére Magyarországon a rendszerváltás óta a legalacsonyabb lesz az adóterhelés: száz forintból 37 forint - mondta.
A kormányfő szerint ki fog derülni, hogy ez a kabinet az adócsökkentés kormánya lesz. Ki fog derülni, hogy a kiigazítást és a jövedelmek centralizációjának csökkentését egy időben fogja megcsinálni a kormány úgy, hogy eközben fenntartja az egyensúlyt, és egyre inkább a növekedésről fog tudni beszélni - fogalmazott.
Rossz gazdasági mutatók, hibás kormányzati lépések, morális értelemben és szakmailag is alkalmatlan miniszterelnök - így jellemezte a helyzetet a Fidesz és a KDNP frakcióvezetője Gyurcsány Ferenc hétfői napirend előtti felszólalására reagálva.
"Mi a jövőképük? Gyerünk, Feri? Ez egy kicsit sovány jövőkép, nem gondolja? Jó lenne, hogyha most már az ország érdekében is kidolgoznának egy jövőképet" - mondta a miniszterelnöknek Navracsics Tibor, a Fidesz képviselőcsoportjának vezetője.
Semjén Zsolt a kormányfőhöz fordulva azt mondta: "Tudja Gyurcsány úr, a legvérlázítóbb ebben az egészben az, hogy míg az országot tönkretették és az embereket elszegényítették, addig az önök klientúrája, nómenklatúrája, hogy Szili Katalin elnök asszony klasszikus kifejezését használjam, az offshore-bárók multimilliárdosok lettek". Szerinte, ha a miniszterelnök látja ezt, akkor oly mértékben cinikus, hogy morális értelemben alkalmatlan kormányfőnek, ha viszont nem látja, és valóban elhiszi a saját propagandáját, akkor "pszichológiai-szellemi problémák" vannak vele, vagyis szakmailag alkalmatlan. Hozzátette: hajlik arra, hogy Gyurcsány Ferenc mindkét szempontból alkalmatlan miniszterelnöknek.
Navracsics Tibor és Semjén Zsolt az elmúlt egy évet, illetve a 2002-es kormányváltás óta eltelt időszakot értékelve egyaránt a rossz gazdasági mutatókra hívta fel a figyelmet. Navracsics Tibor a miniszterelnök "förtelmes butaságaira" emlékeztetve felidézte: Gyurcsány Ferenc a 2006-os választások előtt azt mondta, hogy az "államháztartási hiány köszöni jól van", hogy aztán a választások után hozzákezdjen a diagnózis nélküli sokkterápiához.
Szerinte a kormány azóta sem számolt el azzal, hogy mi is történt 2002 májusa óta, aminek következtében Magyarország éllovasból sereghajtóvá vált a régióban, amiért nem tudja bevezetni az eurót, amiért 2,7 százalékra csökkent a gazdasági növekedése. Mint mondta, Magyarország a második helyen van a világon az államháztartási hiány tekintetében, csak a háború sújtotta Libanon előzi meg, az államadósság pedig a 2002-es 52,2 százalékról 70,1 százalékra nőtt. A tavalyi adatokkal számolva a miniszterelnök 20 perces felszólalása alatt 55 millióval nőtt az államadósság - jegyezte meg.
Hangsúlyozta: eközben a Gyurcsány-csomag az elmúlt egy év intézkedései következtében 70-200 ezer forintot vett el emberektől, a nyugdíjasoktól a költségemelkedések miatt már régen elvették a 13. havi nyugdíjat, az aktív munkavállalóknak egy-másfél havi bért, a nagycsaládosoknak a 400-500 ezer forintot kellett veszteségként elkönyvelniük.
A kormány adott is: vizitdíjat, kórházi napidíjat, áfaemelést, újabb adókat, tandíjat, a közlekedési díjak emelkedését - tette hozzá a Fidesz frakcióvezetője, aki a miniszterelnök egy másik "förtelmes butaságát" is idézte, miszerint "nem kell félni nem fog fájni".
Nem kell több megszorítás
Az MSZP mindenkivel szembemegy
Továbblépésre van szükség az adórendszerben
Gyurcsányt nem lehet pótolni?
MTI