1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyurcsány Ferenc szerint ma Magyarországon széleskörű szakmai-politikai összefogásra van szükség. A Fidesz szerint a szocialisták hülyének nézik az embereket, az SZDSZ szerint Gyurcsány helyesen döntött
Gyurcsány Ferenc szerint ma Magyarországon széleskörű szakmai-politikai összefogásra van szükség, mert a következő két-három évben olyan változásokat kell véghezvinni, amelyek valamennyi családtól áldozatot követelnek. A miniszterelnök hétfői napirend előtti beszéde alatt a Fidesz nem vonult ki az ülésteremből.

A kormány parlamenti beszédében is megismételte, hogy az MSZP tárgyalást kezdeményez az SZDSZ-szel, a Fidesz-KDNP-vel és MDF-fel, hogy alakuljon egy nyitott, nemzeti kormány, új kormányfővel, új miniszterekkel. Hozzátette: mához két hétre benyújtják a konstruktív bizalmatlansági indítványt, és április 14-én szavazhatnak az új kormányfőről.

"Ha én vagyok az akadálya az összefogásnak, akkor ezt most meg kívánom szüntetni" - szögezte le Gyurcsány Ferenc.

A politikus szerint Magyarországon a bal- és a jobboldalnak együtt kell működnie. "Lehet arra gondolni, hogy valaki egymagában is megszerezheti a parlamenti többséget, ezt nem tudom, ezt a választók eldönthetik" - fogalmazott. A miniszterelnök szerint a hatalomhoz lehet, hogy elegendő egyetlen egy párt, de az ország dolgainak megoldásához nagyon sok millió embernek a támogatása és széles körű szakmai konszenzus kell.

Hangsúlyozta, mélyen meg van győződve arról, nincsen olyan politika, amely ha őszinte, azt mondhatja az embereknek, hogy az előttünk álló években nem kell nekik is kivenni a részüket a válságkezelésből. "Én úgy látom, hogy Magyarország lakosságának jelentős része ezzel még nem nézett szembe. Elhiszi azt, amit hall, hogy van olyan megoldás, amelyben neki nem kell erőfeszítést tenni" - vélekedett, hozzátéve, hogy szerinte nincsen ilyen megoldás.

A kormányfő közölte, a következő két-három évben Magyarországnak - ha akarja, ha nem - olyan változásokat kell véghezvinnie, amelyek erőfeszítéseket követelnek minden családtól, és aki ennek az ellenkezőjét mondja, az félrevezeti az országot. Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy korábban sokáig ringatták az embereket ebbe az illúzióba, s elismerte: ő maga is részese volt ennek nem egyszer.

Szavai szerint ő nem tud most mást politikát javasolni, mint azt, hogy az állampolgároknak is erőfeszítéseket kell tenniük. Hozzátette: az embereknek van választási lehetőségük, hogy támogatják-e ezt a politikát, de előbb-utóbb ki fog derülni "az élet az erősebb a nem cselekvés szándékánál".

Ön kit látna szívesen a miniszterelnöki székben? Szavazzon!
Hozzátette: az általa február 16-án ismertetett válságkezelő javaslatok célja az volt, hogy Magyarország megállja a helyét a válságban, illetve erősebb és sikeresebb legyen. Mint mondta, a program egyszerre képviselte a reformszándékot és a szolidaritást. Utalt arra, hogy a munkavállalók ezt is soknak tartották, míg a közgazdászok, elemzők ennél is nagyobb változásokat sürgettek. "A gazdaságilag szükségesnek tekintett és a szociálisan még elfogadhatónak hitt között hatalmas nagy távolság alakult ki, olyan távolság, amelyet a legnagyobb erőfeszítéssel sem tudtam én közelíteni" - fogalmazott.

Gyurcsány Ferenc akkor is folytatja a blogja írását, ha már nem lesz miniszterelnök - olvasható a kormányfő hétfői blogbejegyzésében. "A blogot folytatom, ebben nem sok változás lesz. Továbbra is, amint lehet, diktálok vagy írok bejegyzéseket, és olvasom a kommentárjaitokat, reakciótokat" - áll a miniszterelnök internetes naplójában. A miniszterelnök a blogosoknak azt is írta: nehezen élné meg, ha elveszítené őket. "Láttam némi pityergést a kongresszuson, de pityeregni nem kell" - üzente Gyurcsány Ferenc.
Gyurcsány Ferenc elmondta, a 2006 óta tartó politikának van olyan eredménye, amely sikert, és van olyan eredménye, amely kudarcot hozott. Teljesen világos, hogy a siker nem egyszerűen a kormányfő vagy a kormány sikere, az az ország sikere, az pedig helyénvaló, hogy a kudarcokért meg a hibákért elsősorban a kormánynak és a kormányfőnek kell személyesen vállalnia a felelősséget - jelentette ki.

Beszélt arról is, hogy miniszterelnökként kapott szeretetet és gyűlöletet is. Mint mondta, bármi történt is, nem maradt benne harag. "Magyarországon ilyen a politika, aki elmegy politikusnak, aki vállalja a miniszterelnökséget, annak tudnia kell, milyen az ország, milyen az ellenzéke, mire számíthat. Ismertem, hogy milyen az ország, ismertem az ellenzékét, ezzel számoltam, nagyjából, összességében egyiktől is, másiktól is azt kaptam, ami egyébként várható volt" - mondta.

Gyurcsány Ferenc szerint a korábbinál még nagyobb erő van benne, mert bebizonyosodott, hogy sem sértéssel, sem a harag politikájával nem lehet előrejutni. Megerősítette, hogy döntése végleges és visszavonhatatlan, de a küzdelmet országgyűlési képviselőként folytatni fogja.

"Köszönöm, hogy szolgálhattam Magyarországot. Köszönöm, hogy miniszterelnök lehettem" - zárta beszédét.


Pártreagálások


A szocialisták hülyének nézik az embereket, megbuktak, de a hatalomról nem tudnak lemondani - jelentette ki Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője hétfőn az Országgyűlésben a miniszterelnök felszólalására reagálva.

"Nyomorúságos komédia ez, szocialista képviselőtársaim, önök hülyének nézik az embereket" - jelentette ki a Fidesz frakcióvezetője. Mint mondta, a szocialista párt, amely felállva tapsolta Gyurcsány Ferenc bejelentését, megbukott miniszterelnökként pár órával később pajzsra emelte ugyanőt, mint pártelnököt, hogy két hét múlva aztán bizalmatlanságot nyilvánítson Gyurcsány Ferenccel, mint kormányfővel szemben.

Szerinte az MSZP azért ezt a megoldást választotta, mert ugyan megbuktak, de a hatalomról nem tudnak lemondani, és semmitől sem rettegnek jobban, mint a választásoktól.

A KDNP frakcióvezetője szerint a Gyurcsány-kormány története kudarcok története, aminek következtében nemcsak államcsőd, hanem országcsőd is fenyeget. Semjén Zsolt a kormányfő napirend előtti felszólalására reagálva azt mondta, hogy ők semmiféle kamarilla paktumpolitikájához nem asszisztálnak.

Egyetlen párt sem keresett meg miniszterelnöki felkéréssel - jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Hozzátette: felkérés esetén sem vállalná a posztot. A jövendő kormánynak a nemzetközi gazdasági válság hatásait kellene tompítania, emellett a magyar gazdaság versenyképességének korlátait kellene megszüntetnie, amelyekről már évek óta szó van - jelezte Simor András. Az MNB elnöke szerint mind a két problémára egyszerre kell választ, megoldást találni, de - fogalmazott - nem hiszi, hogy a jegybanknak részt kellene vennie az új kormányprogram kidolgozásában.
Az országot csak stabil parlamenti többséggel lehet kivezetni a válságból, ehhez vissza kell adni az emberek kezébe a döntés jogát - hangsúlyozta. Gyurcsány Ferenc mostani trükkje arra irányul, hogy miközben brutális megszorításra készülnek, a szocialisták mégis hatalomban maradjanak - jelentette ki.

Fodor Gábor szerint most még nem, de két hét múlva támogathatja az SZDSZ a parlament feloszlásáról szóló indítványt, ha két hét alatt nem sikerül megfelelő miniszterelnök-jelöltet találniuk a pártoknak. Az SZDSZ elnöke napirend előtt úgy fogalmazott: ha két hét múlva azzal kell szembenéznie a parlamentnek, hogy minden erőfeszítés ellenére nem tud megoldást találni, akkor nem marad más tisztességes megoldás, mint hogy az SZDSZ álljon az előre hozott választások mellé. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ma ez felelőtlen magatartás lenne, mert attól a lehetőségtől fosztanák meg magukat, hogy a kibontakozás útját keressék.

Fodor Gábor felelős és helyes döntésnek nevezte Gyurcsány Ferenc távozását. Ezt azzal indokolta, hogy így egy politikai agóniának vetett véget a kormányfő, mert a kisebbségi kormány cselekvőképtelen volt.

Új kormány lesz, de új nemzet nem lesz - szögezte le Lendvai Ildikó, az MSZP-frakcióvezetője napirend előtt. Lendvai Ildikó szerint a Fidesz eddig azt mondta: Gyurcsány Ferenc ragaszkodik a székéhez, csak a hatalmat akarja, de most kiderült, nem így van.

"Önök mit mondanak? Lehet, hogy az derül ki, hogy önök azok, akik csak a hatalmat akarják?" - kérdezte a frakcióvezető. "Önök sokszor állítottak már időbeli ultimátumot, ketyegtették az órát a Kossuth téren, de most az óra önöknek ketyeg" - fogalmazott a szocialista politikus, aki szerint a Fidesznek most válaszolnia kell, és erre nincs sok idő. Lendvai Ildikó szavai szerint annak kell kiderülnie, hogy mi a Fidesz válasza: "Gyurcsánnyal, az összefogással, a kormánnyal volt bajuk, vagy a nemzet egyik felével".

Gyurcsány Ferenc szerint nem lehet kidobni Magyarország elmúlt hét évét, s a kormány kritikája nem lehet egyenlő a nemzet teljesítményének elvitatásával. A miniszterelnök a parlamenti válaszában hangsúlyozta: az elmúlt hét évben nőtt a magyar gazdaság teljesítménye és 250 ezer új lakás épült.

Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, azért nem támogatja a Fidesz által javasolt előre hozott választások megtartását, mert nem támogatja azt, amit a legnagyobb ellenzéki párt képvisel, és ez ellen "az utolsó percig" küzdeni kell a demokratikus, alkotmányos keretek között.

Példaként említette: a Fidesz megpróbálja elhitetni azt, hogy Magyarország számára van egy olyan külön út, amelyben nem kell reformokkal az országot újra berendezni, a polgároknak és a családoknak nem kell másként alakítaniuk az életüket, illetve nem kell felelősséget vállalni. "Önök azt üzenik, hogy ez megúszható, ez a legnagyobb csalás" - jelentette ki a miniszterelnök-pártelnök.

Leszavazták a Fidesz oszlatását
Orbán: döntsön a nép!
Még mélyebb recessziót hagy maga után Gyurcsány
Lezárták a Gyurcsány-villa környékét
London: Gyurcsány lemondása nem gáz
Az MSZP-nél Bokros szóba sem jöhet
A Fidesz nem tárgyal, választásokat akar
MDF: helyzetben az ellenzék

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG