.jpg)
"Ha én vagyok az akadálya az összefogásnak, akkor ezt most meg kívánom szüntetni" - szögezte le Gyurcsány Ferenc.
A politikus szerint Magyarországon a bal- és a jobboldalnak együtt kell működnie. "Lehet arra gondolni, hogy valaki egymagában is megszerezheti a parlamenti többséget, ezt nem tudom, ezt a választók eldönthetik" - fogalmazott. A miniszterelnök szerint a hatalomhoz lehet, hogy elegendő egyetlen egy párt, de az ország dolgainak megoldásához nagyon sok millió embernek a támogatása és széles körű szakmai konszenzus kell.
Hangsúlyozta, mélyen meg van győződve arról, nincsen olyan politika, amely ha őszinte, azt mondhatja az embereknek, hogy az előttünk álló években nem kell nekik is kivenni a részüket a válságkezelésből. "Én úgy látom, hogy Magyarország lakosságának jelentős része ezzel még nem nézett szembe. Elhiszi azt, amit hall, hogy van olyan megoldás, amelyben neki nem kell erőfeszítést tenni" - vélekedett, hozzátéve, hogy szerinte nincsen ilyen megoldás.
A kormányfő közölte, a következő két-három évben Magyarországnak - ha akarja, ha nem - olyan változásokat kell véghezvinnie, amelyek erőfeszítéseket követelnek minden családtól, és aki ennek az ellenkezőjét mondja, az félrevezeti az országot. Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy korábban sokáig ringatták az embereket ebbe az illúzióba, s elismerte: ő maga is részese volt ennek nem egyszer.
Szavai szerint ő nem tud most mást politikát javasolni, mint azt, hogy az állampolgároknak is erőfeszítéseket kell tenniük. Hozzátette: az embereknek van választási lehetőségük, hogy támogatják-e ezt a politikát, de előbb-utóbb ki fog derülni "az élet az erősebb a nem cselekvés szándékánál".
Ön kit látna szívesen a miniszterelnöki székben? Szavazzon! |
Gyurcsány Ferenc akkor is folytatja a blogja írását, ha már nem lesz miniszterelnök - olvasható a kormányfő hétfői blogbejegyzésében. "A blogot folytatom, ebben nem sok változás lesz. Továbbra is, amint lehet, diktálok vagy írok bejegyzéseket, és olvasom a kommentárjaitokat, reakciótokat" - áll a miniszterelnök internetes naplójában. A miniszterelnök a blogosoknak azt is írta: nehezen élné meg, ha elveszítené őket. "Láttam némi pityergést a kongresszuson, de pityeregni nem kell" - üzente Gyurcsány Ferenc. |
Beszélt arról is, hogy miniszterelnökként kapott szeretetet és gyűlöletet is. Mint mondta, bármi történt is, nem maradt benne harag. "Magyarországon ilyen a politika, aki elmegy politikusnak, aki vállalja a miniszterelnökséget, annak tudnia kell, milyen az ország, milyen az ellenzéke, mire számíthat. Ismertem, hogy milyen az ország, ismertem az ellenzékét, ezzel számoltam, nagyjából, összességében egyiktől is, másiktól is azt kaptam, ami egyébként várható volt" - mondta.
Gyurcsány Ferenc szerint a korábbinál még nagyobb erő van benne, mert bebizonyosodott, hogy sem sértéssel, sem a harag politikájával nem lehet előrejutni. Megerősítette, hogy döntése végleges és visszavonhatatlan, de a küzdelmet országgyűlési képviselőként folytatni fogja.
"Köszönöm, hogy szolgálhattam Magyarországot. Köszönöm, hogy miniszterelnök lehettem" - zárta beszédét.
Pártreagálások
A szocialisták hülyének nézik az embereket, megbuktak, de a hatalomról nem tudnak lemondani - jelentette ki Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője hétfőn az Országgyűlésben a miniszterelnök felszólalására reagálva.
"Nyomorúságos komédia ez, szocialista képviselőtársaim, önök hülyének nézik az embereket" - jelentette ki a Fidesz frakcióvezetője. Mint mondta, a szocialista párt, amely felállva tapsolta Gyurcsány Ferenc bejelentését, megbukott miniszterelnökként pár órával később pajzsra emelte ugyanőt, mint pártelnököt, hogy két hét múlva aztán bizalmatlanságot nyilvánítson Gyurcsány Ferenccel, mint kormányfővel szemben.
Szerinte az MSZP azért ezt a megoldást választotta, mert ugyan megbuktak, de a hatalomról nem tudnak lemondani, és semmitől sem rettegnek jobban, mint a választásoktól.
A KDNP frakcióvezetője szerint a Gyurcsány-kormány története kudarcok története, aminek következtében nemcsak államcsőd, hanem országcsőd is fenyeget. Semjén Zsolt a kormányfő napirend előtti felszólalására reagálva azt mondta, hogy ők semmiféle kamarilla paktumpolitikájához nem asszisztálnak.
Egyetlen párt sem keresett meg miniszterelnöki felkéréssel - jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Hozzátette: felkérés esetén sem vállalná a posztot. A jövendő kormánynak a nemzetközi gazdasági válság hatásait kellene tompítania, emellett a magyar gazdaság versenyképességének korlátait kellene megszüntetnie, amelyekről már évek óta szó van - jelezte Simor András. Az MNB elnöke szerint mind a két problémára egyszerre kell választ, megoldást találni, de - fogalmazott - nem hiszi, hogy a jegybanknak részt kellene vennie az új kormányprogram kidolgozásában. |
Fodor Gábor szerint most még nem, de két hét múlva támogathatja az SZDSZ a parlament feloszlásáról szóló indítványt, ha két hét alatt nem sikerül megfelelő miniszterelnök-jelöltet találniuk a pártoknak. Az SZDSZ elnöke napirend előtt úgy fogalmazott: ha két hét múlva azzal kell szembenéznie a parlamentnek, hogy minden erőfeszítés ellenére nem tud megoldást találni, akkor nem marad más tisztességes megoldás, mint hogy az SZDSZ álljon az előre hozott választások mellé. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ma ez felelőtlen magatartás lenne, mert attól a lehetőségtől fosztanák meg magukat, hogy a kibontakozás útját keressék.
Fodor Gábor felelős és helyes döntésnek nevezte Gyurcsány Ferenc távozását. Ezt azzal indokolta, hogy így egy politikai agóniának vetett véget a kormányfő, mert a kisebbségi kormány cselekvőképtelen volt.
Új kormány lesz, de új nemzet nem lesz - szögezte le Lendvai Ildikó, az MSZP-frakcióvezetője napirend előtt. Lendvai Ildikó szerint a Fidesz eddig azt mondta: Gyurcsány Ferenc ragaszkodik a székéhez, csak a hatalmat akarja, de most kiderült, nem így van.
"Önök mit mondanak? Lehet, hogy az derül ki, hogy önök azok, akik csak a hatalmat akarják?" - kérdezte a frakcióvezető. "Önök sokszor állítottak már időbeli ultimátumot, ketyegtették az órát a Kossuth téren, de most az óra önöknek ketyeg" - fogalmazott a szocialista politikus, aki szerint a Fidesznek most válaszolnia kell, és erre nincs sok idő. Lendvai Ildikó szavai szerint annak kell kiderülnie, hogy mi a Fidesz válasza: "Gyurcsánnyal, az összefogással, a kormánnyal volt bajuk, vagy a nemzet egyik felével".
Gyurcsány Ferenc szerint nem lehet kidobni Magyarország elmúlt hét évét, s a kormány kritikája nem lehet egyenlő a nemzet teljesítményének elvitatásával. A miniszterelnök a parlamenti válaszában hangsúlyozta: az elmúlt hét évben nőtt a magyar gazdaság teljesítménye és 250 ezer új lakás épült.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, azért nem támogatja a Fidesz által javasolt előre hozott választások megtartását, mert nem támogatja azt, amit a legnagyobb ellenzéki párt képvisel, és ez ellen "az utolsó percig" küzdeni kell a demokratikus, alkotmányos keretek között.
Példaként említette: a Fidesz megpróbálja elhitetni azt, hogy Magyarország számára van egy olyan külön út, amelyben nem kell reformokkal az országot újra berendezni, a polgároknak és a családoknak nem kell másként alakítaniuk az életüket, illetve nem kell felelősséget vállalni. "Önök azt üzenik, hogy ez megúszható, ez a legnagyobb csalás" - jelentette ki a miniszterelnök-pártelnök.
Leszavazták a Fidesz oszlatását
Orbán: döntsön a nép!
Még mélyebb recessziót hagy maga után Gyurcsány
Lezárták a Gyurcsány-villa környékét
London: Gyurcsány lemondása nem gáz
Az MSZP-nél Bokros szóba sem jöhet
A Fidesz nem tárgyal, választásokat akar
MDF: helyzetben az ellenzék
MTI