A kormányfő azért kezdeményezett egyeztetést, hogy közösen beszéljék meg, miként kezeljék a magyar-szlovák viszonyban keletkezett feszültségeket. Szerinte kivételes helyzet van, hiszen a pártok alapvetően egyetértenek abban, miért jött létre ez a helyzet, mi jellemzi azt, és miben különbözik a magyar és a szlovák álláspont.
Ezután szintén közösen lehet arról dönteni, mit kell tenni azért, hogy Magyarország megvédje érdekeit - jelentette ki Gyurcsány Ferenc, aki az intenzív konzultáció szükségességét azzal indokolta, hogy az általuk képviselt politika mögött erős háttér legyen.
A kormányfő "érzékenynek" nevezte a magyar-szlovák vitát. Nem érdekelt egyik fél sem abban, hogy jelenkori történelmét szélsőségesek írják - fogalmazott.
Hangsúlyozta ugyanakkor: "Budapesttől, a budapesti kormánytól több kilométer távolságra vannak a szélsőségesek, átvitt, képletes és fizikai értelmében egyaránt". A magyar politikának nem része a nacionalizmus, a magyar kormány nem építkezik nacionalista szándékokból, nem gondolja azt, hogy ilyen áron kell nemzeti egységet teremtenie, hogy valakivel szemben fogalmazza meg Magyarország identitását - jelentette ki, hozzátéve: nem is kap ilyen ösztökélést az ellenzék felől.
Gyurcsány Ferenc úgy látja, ettől eltér a szlovák helyzet.
Szavai szerint "több mint szerencsétlen, hogy a szlovák kormánypolitika alakításában részt vevő politikai pártok vezetői hírhedten nacionalista nézeteket vallanak, ráadásul olyan hangnemben, amely nemcsak a politikában, hanem normális emberi viszonyok között is elfogadhatatlan". Hozzátette: kétségtelen, hogy azok a magyar közélet peremén megjelenő "kis csoportocskák", amelyek Magyarországon elfogadhatatlan nacionalista nézeteket képviselnek, és megjelennek Szlovákiában, lehetőséget adnak arra, hogy összemossák a két dolgot.
Innen kezdve megkísérelhetik, hogy bennünket ültetnek a vádlottak padjára, de ezt nem kell elfogadni, és világossá kell tenni, hogy társadalmi, politikai értelmemben a két szélsőséges magatartás között olyan nagy a távolság, mint Makó és Jeruzsálem között. Hangsúlyozta: az egyik egy marginalizálódott csoport, míg a másik a kormánypolitika alakítója.
A miniszterelnök nem adott lehetőséget arra, hogy az újságírók kérdezhessenek, miután elmondta álláspontját, visszatért dolgozószobájába.
Az ellenzéki pártok egyetértenek abban, hogy nagy különbség van a szlovák és a magyar helyzet között, hiszen a szélsőségek Szlovákiában kormányon vannak - erről a Fidesz, a KDNP, az SZDSZ és az MDF képviselője nyilatkozott az ötpárti egyeztetés után.
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője újságírónak azt mondta: ne felejtsük el, hogy míg Magyarország esetében a szélsőségesek, a jogszabálysértők esetleg "magukról megfeledkezett futballszurkolók vagy éppen egyéb szélsőséges szervezet tagjai", addig Szlovákiában a szélsőséges szervezetek a kormányzati politika részét képezik. Semjén Zsolt, a KDNP elnöke szintén arról beszélt, hogy elítélnek minden szélsőséget Szlovákiában és Magyarországon is, azonban nem tehető egyenlőségjel a kettő közé.
Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke ugyancsak alapvető különbségnek nevezte, hogy a magyar parlamentben nincsenek szélsőséges pártok, szélsőséges politikai erők. Hozzátette: ez viszont nem mentség arra, hogy a parlamenten kívüli szélsőséges magyarországi szervezetek Szlovákia területén nacionalista felhangokkal tűzdelt demonstrációkat tartsanak.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője azt mondta: Magyarországon nincs olyan parlamenti párt, amely a szélsőségekkel bármiféle kapcsolatot tartana.
Gyurcsány: ha nem vigyázunk, tönkretesznek a nacionalisták
Gyurcsány nem érti a szlovák rendőrség brutalitását
"Kisebbségellenes a szlovák kormánypolitika"
Fico a szélsőségek ellen van
Gyurcsány beolvasott Ficónak
MTI