.jpg)
Csúcs 2.0 - 5 óra elég a megmeneküléshez? |
Gyurcsány: ez lett a vége az egymásra mutogatásnak
Gyurcsány megnevezte főellenségét
Veres János elodázhatatlannak nevezte az önkormányzati, a szociális és az adórendszer átalakítását az egyensúly szem előtt tartásával. A pénzügyminiszter megerősítette: a kormánynak továbbra is az a szándéka, hogy az ország 2009-ben teljesíteni tudja az ERM II. árfolyammechanizmushoz csatlakozás feltételeit.
Hangsúlyozta azt is, hogy a gazdaság kifehérítéséből nem lehet több ezer milliárd forintos többletbevételre számítani, legfeljebb néhány tízmilliárdra.
Veres: reformra fel!
A következő két évben a vállalkozások 1400 milliárd forint direkt támogatáshoz juthatnak, amely döntő részben az uniós források átcsoportosításával valósul meg - jelentette ki Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter. A pénzügyi gazdasági válság miatt a vállalkozások kevesebb hitelhez jutnak, elvesznek a munkahelyek és beszűkülnek a piacok, a válságkezelésnek ezeket a problémákat kell orvosolnia - mondta a gazdasági miniszter.
A kis- és középvállalkozások gazdaságélénkítési programja 2300 exportőr vállalkozás számára jelent közvetlen támogatást, hitelgaranciát és kamattámogatást - jelezte Bajnai Gordon, kiemelve, hogy 2009-től automatikus pályázat keretében 50 millió forint támogatás nyerhető el.
Bajnai: 1400 milliárd a vállalkozásoknak
Bajnai úgy érzi, jól sikerült a csúcs
Matolcsy György, a Fidesz szakpolitikusa hétpontos növekedési javaslatcsomagot ismertetett a gazdasági csúcsértekezleten, ahol azt is elmondta, hogy jónak tartja a Bajnai Gordon gazdasági miniszter által említett lépések irányát, de szerinte ma már politikai fordulat nélkül nem lehet hiteles gazdaságpolitikai fordulatot végrehajtani.
Matolcsy: legyen 20% a munkaadói járulék!
A magyar adórendszer átalakítását a gazdaságélénkítésére szánt összegek töredékéből meg lehetne oldani - mondta Herényi Károly, az MDF parlamenti frakcióvezetője. Az állam hatalmas pénzösszeget óhajt a vállalkozások élénkítésére, a gazdaság és a mezőgazdaság fejlesztésére fordítani, ennek töredékéből át lehetne szabni a magyar adórendszert úgy, hogy a vállalkozások versenyképessége mérhetően és jelentősen javuljon - vélekedett az ellenzéki politikus.
Herényi Károly szorgalmazta az euró mielőbbi bevezetését, és a 18 százalékos szja-kulcs értékhatárának 1,7 millióról 2,2 millió forintra emelését.
Herényi új adórendszerért kiált
Az SZDSZ azt kezdeményezi, hogy a kormány azonnal hozzon létre egy 100 milliárd forintos hitelalapot a kis- és középvállalkozások számára, amelyben e cégek az IMF-hitel kamatszintje körül juthatnának hitelhez - mondta Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője. Az SZDSZ a válságkezelést, a gazdasági növekedést szolgáló ötpontos javaslatcsomagot, vitairatot készített - közölte Kóka János, és azt kérte, hogy erről a dokumentumról induljon meg ötpárti tárgyalás.
A vitairatban a liberális párt javaslatokat tesz új adópolitikára, felelősség és az átláthatóság szorgalmazására, állami és önkormányzati reformra, illetve arra, hogy a lehető legkorábban, 2012-ben vezesse be Magyarország az eurót.
Kóka: mindenki az adóra panaszkodik
"Annyit fogyaszthatunk, amennyit megtermelünk"
Ha lenne mód másra is felhasználni a pénzt, Ön mire költené a banki tőkeemelésre szánt 300 milliárdos vésztartalékot? Szavazzon! |
Demján Sándor szerint Magyarország alapvető hibája, hogy torzszülött a foglalkoztatási, termelési konstrukciója, jelenleg új értéket mindössze félmillió ember állít elő. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) ügyvezető elnöke hangsúlyozta, hogy a termelésre, az új érték előállításra kell koncentrálni.
A béreken spórolni veszélyes dolog
Az egész társadalom érdeke a stabilitás, amelynek letéteményese az országos bérmegállapodás - mondta Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke. A szakszervezetek elutasítják a munkaadói szervezetek javaslatát, amely szerint egy félév múlva lehet tárgyalni béremelésről - hangsúlyozta Borsik János. Az elnök szerint mind a minimálbéreket, mind az általában a béreket emelni kell a munkabéke megőrzése érdekében.
Nemzeti csúcs - összefoglaló Újabb megszorítás a láthatáron? |
A közsfzéra valamennyi munkavállalójának érdeke, hogy mérséklődjenek a válság következményei - mondta Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) elnöke. A SZEF elnöke hangsúlyozta, hogy továbbra sem látja az egyetértés, az együttes cselekvés átfogó jeleit.
Veszélyes játék a béreken spórolni
A béreket nem szabad visszafogni, mert ezzel csökken a kereslet - hangoztatta Kuti László, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) elnöke. Kiemelte: a közszféra nem azonos a bürokráciával. A közszférában meg kell határozni a feladatokat, és ennek elvégzéséhez biztosítani kell a feltételeket. Kuti László egyetértett azzal, hogy a reformokat meg kell lépni. Úgy vélekedett, hogy rövid távon meg kell oldani a piac problémáit a kereslet és a kínálat oldalán egyaránt.
A mezőgazdaság számára a tőkepótló hitelprogram rövid időn belüli újraindítását szorgalmazta Forgács Barna, a Magyar Agrárkamara alelnöke. Úgy ítélte meg, hogy a gazdasági miniszter által ismertetettek szerint erre reális lehetőség nyílik. Az alelnök egyben felhívta a figyelmet a mezőgazdasági termelés magas tőkeigényességére és arra, hogy a tőkepótló hitelek részben lejártak. A lehető legrövidebb időn belül el kell indítani ezt a programot a vidéki munkahelyek megtartása érdekében - fűzte hozzá.
Az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) támogatja a gazdasági miniszter által ismertetett csomagot, és reméli, hogy képesek lesznek megvalósítani. Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének (Iposz) elnöke azt mondta: a miniszter által ismertetett csomagban a szövetség számára kívánatos intézkedéseket tartalmaz. De - mint mondta - szükségesnek tartanák, hogy "az időtényező, a gyorsaság beépüljön az intézkedésekbe".
Fekete István, a Joint Ventures Szövetség elnöke szerint a gazdaság élénkítése érdekében a keresletet kell ösztönözni, az 1400 milliárd forintot kkv-támogatási csomagot főleg export- és termelő beruházásokra kell fordítani. A Joint Ventures Szövetség elnöke emellett újra átgondolásra ajánlotta a négy adótanácsadó versenyképes adórendszerről készített javaslatát.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron |
A gazdasági miniszter által ismertetett program az AmCham számára csak egyben támogatható, a szervezet megadja a szakmai támogatást annak megvalósításához - mondta Bienerth Gusztáv, az Amerikai Kereskedelmi Kamara elnöke. Kijelentette: a reformok mindegyike fontosabb, mint valaha. Szerinte az adórendszer átalakításával és a korrupció visszaszorításával kell legelőször foglalkozni. Hangsúlyozta, hogy a kormány és a jegybank a válság kezelésében rövid távon megtette a szükséges intézkedéseket, megteremtette a piaci bizalom visszaállításának feltételeit. Ezek azonban csak feltételek, a bizalomhoz válságkezelésre és egyértelmű tettekre van szükség - tette hozzá.
A Magyar-Európai Üzleti Tanács (MEÜT) egyetért a gazdasági miniszter által felvázolt elképzelésekkel - mondta Takács János, a Magyar-Európai Üzleti Tanács elnöke. Takács János szerint a nagy- és a kisvállalatok egymás nélkül nem lehetnek sikeresek, ezért mind a két szektort támogatni kell. Fontos a pozitív belső és külső kommunikáció, amely nem a gondokra, hanem a megoldásra helyezi a hangsúlyt.
Majd az Unió megfogja Magyarország kezét
Kína is válságkezel, csak egy kicsit másképp
A cégek se tudják nyögni a hiteleket
Annyi az adós, mint égen a csillag
Fidesz: elsőként jöjjön a nulla százalékos járulék
Nem lesznek ott a csúcson a pártelnökök
Az MDF is sürgeti az eurót
Demján: mindenkinek fájni fog!
A minimálbéren megy a vita
MTI