1p
Gyurcsány Ferenc szerint, aki szembe akar menni a pénzügyi és gazdasági válsággal, annak szembe kell mennie a politikai ellenségképzés gyakorlatával, a kormányfő ezért a csúcs résztvevőitől azt kérte, hogy először mindenki magának tegye fel a kérdést, hogy hol rontotta el
Gyurcsány Ferenc szerint, aki szembe akar menni a pénzügyi és gazdasági válsággal, annak szembe kell mennie a politikai ellenségképzés gyakorlatával, a kormányfő ezért a csúcs résztvevőitől azt kérte, hogy először mindenki magának tegye fel a kérdést, hogy hol rontotta el.

A miniszterelnök, az MSZP elnöke hangsúlyozta: a nemzeti csúcs és a gazdasági csúcs azért fontos eszköz, hogy az összerendeződés politikájához keressék meg az utat. Mint mondta, ahhoz nem kell politikai bátorság, hogy dörgedelmekkel illessék egymást, ahhoz viszont kell, hogy egymás felé tegyenek lépéseket, és ne csak arról beszéljenek, hogy mások mit rontottak el, hanem tegyék hozzá azt is, hogy mit rontottak el ők maguk. Több államférfi, kevesebb napi politikus - fogalmazott a pártelnök.

Csúcs 2.0 - 5 óra elég a megmeneküléshez?
A kormányfő szerint az elmúlt évtizedben Magyarország gondjai azért szaporodtak, mert elindult a politikai ellenségképzésnek egy olyan átfogó gyakorlata, amelyben valamennyi politikai tényező végveszélyben érezhette magát ezért, hogy ebből meneküljön, a szociális rálicitálás politikáját folytatta.

Gyurcsány: ez lett a vége az egymásra mutogatásnak
Gyurcsány megnevezte főellenségét

Veres János elodázhatatlannak nevezte az önkormányzati, a szociális és az adórendszer átalakítását
az egyensúly szem előtt tartásával.  A pénzügyminiszter megerősítette: a kormánynak továbbra is az a szándéka, hogy az ország 2009-ben teljesíteni tudja az  ERM II. árfolyammechanizmushoz csatlakozás feltételeit.

Hangsúlyozta azt is, hogy a gazdaság kifehérítéséből nem lehet több ezer milliárd forintos többletbevételre számítani, legfeljebb néhány tízmilliárdra.

Veres: reformra fel!

A következő két évben a vállalkozások 1400 milliárd forint direkt támogatáshoz juthatnak, amely döntő részben az uniós források átcsoportosításával valósul meg - jelentette ki Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter. A pénzügyi gazdasági válság miatt a vállalkozások kevesebb hitelhez jutnak, elvesznek a munkahelyek és beszűkülnek a piacok, a válságkezelésnek ezeket a problémákat kell orvosolnia - mondta  a gazdasági miniszter.

A kis- és középvállalkozások gazdaságélénkítési programja 2300 exportőr vállalkozás számára jelent közvetlen támogatást, hitelgaranciát és kamattámogatást - jelezte Bajnai Gordon, kiemelve, hogy 2009-től automatikus pályázat keretében 50 millió forint támogatás nyerhető el.

Bajnai: 1400 milliárd a vállalkozásoknak
Bajnai úgy érzi, jól sikerült a csúcs

Matolcsy György, a Fidesz szakpolitikusa hétpontos növekedési javaslatcsomagot ismertetett a gazdasági csúcsértekezleten, ahol azt is elmondta, hogy jónak tartja a Bajnai Gordon gazdasági miniszter által említett lépések irányát, de szerinte ma már politikai fordulat nélkül nem lehet hiteles gazdaságpolitikai fordulatot végrehajtani.

Matolcsy: legyen 20% a munkaadói járulék!

A magyar adórendszer átalakítását a gazdaságélénkítésére szánt összegek töredékéből meg lehetne oldani - mondta Herényi Károly, az MDF parlamenti frakcióvezetője. Az állam hatalmas pénzösszeget óhajt a vállalkozások élénkítésére, a gazdaság és a mezőgazdaság fejlesztésére fordítani, ennek töredékéből át lehetne szabni a magyar adórendszert úgy, hogy a vállalkozások versenyképessége mérhetően és jelentősen javuljon - vélekedett az ellenzéki politikus.

Herényi Károly szorgalmazta az euró mielőbbi bevezetését, és a 18 százalékos szja-kulcs értékhatárának 1,7 millióról 2,2 millió forintra emelését.

Herényi új adórendszerért kiált

Az SZDSZ azt kezdeményezi, hogy a kormány azonnal hozzon létre egy 100 milliárd forintos hitelalapot a kis- és középvállalkozások számára, amelyben e cégek az IMF-hitel kamatszintje körül juthatnának hitelhez - mondta Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője.  Az SZDSZ a válságkezelést, a gazdasági növekedést szolgáló ötpontos javaslatcsomagot, vitairatot készített - közölte Kóka János, és azt kérte, hogy erről a dokumentumról induljon meg ötpárti tárgyalás.

A vitairatban a liberális párt javaslatokat tesz  új adópolitikára,  felelősség és az átláthatóság szorgalmazására, állami és önkormányzati reformra, illetve arra, hogy a lehető legkorábban, 2012-ben vezesse be Magyarország az eurót.

Kóka: mindenki az adóra panaszkodik
"Annyit fogyaszthatunk, amennyit megtermelünk"

Ha lenne mód másra is felhasználni a pénzt, Ön mire költené a banki tőkeemelésre szánt 300 milliárdos vésztartalékot? Szavazzon!
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) kész kiállni a gazdasági miniszter által ismertetett program mellett és aktív részt vállal annak végrehajtásában - mondta Parragh László a kamara elnöke. Hozzátette azonban, hogy a gazdasági problémákra csak a reformok végrehajtása jelenthet hosszú távú megoldást.

Demján Sándor szerint Magyarország alapvető hibája, hogy torzszülött a foglalkoztatási, termelési konstrukciója
, jelenleg új értéket mindössze félmillió ember állít elő. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) ügyvezető elnöke hangsúlyozta, hogy a termelésre, az új érték előállításra kell koncentrálni.


A béreken spórolni veszélyes dolog

Az egész társadalom érdeke a stabilitás, amelynek letéteményese az országos bérmegállapodás - mondta Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke. A szakszervezetek elutasítják a munkaadói szervezetek javaslatát, amely szerint egy félév múlva lehet tárgyalni béremelésről - hangsúlyozta Borsik János.  Az elnök szerint mind a minimálbéreket, mind az általában a béreket emelni kell a munkabéke megőrzése érdekében.

Nemzeti csúcs - összefoglaló
Újabb megszorítás a láthatáron?
Pataky Péter a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke szerint a béreken spórolni "életveszélyes" dolog, mert azzal leértékelődik a magyar munka. A béreken lehet spórolni rövidtávon, de piacot védeni, megtartani, bővíteni ezen az úton nem lehet - mondta a szakszervezeti vezető. Hangsúlyozta, hogy a szakszervezetek szorgalmazzák a ténylegesen minimálbérből élők jövedelmének növelését, ezt a gazdaság kifehérítése egyik eszközének is tartják.

A közsfzéra valamennyi munkavállalójának érdeke, hogy mérséklődjenek a válság következményei -
mondta Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) elnöke. A SZEF elnöke hangsúlyozta, hogy továbbra sem látja az egyetértés, az együttes cselekvés átfogó jeleit.

Veszélyes játék a béreken spórolni

A béreket nem szabad visszafogni, mert ezzel csökken a kereslet - hangoztatta Kuti László, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) elnöke. Kiemelte: a közszféra nem azonos a bürokráciával. A közszférában meg kell határozni a feladatokat, és ennek elvégzéséhez biztosítani kell a feltételeket. Kuti László egyetértett azzal, hogy a reformokat meg kell lépni. Úgy vélekedett, hogy rövid távon meg kell oldani a piac problémáit a kereslet és a kínálat oldalán egyaránt.

A mezőgazdaság számára a tőkepótló hitelprogram rövid időn belüli újraindítását szorgalmazta Forgács Barna, a Magyar Agrárkamara alelnöke. Úgy ítélte meg, hogy a gazdasági miniszter által ismertetettek szerint erre reális lehetőség nyílik. Az alelnök egyben felhívta a figyelmet a mezőgazdasági termelés magas tőkeigényességére és arra, hogy a tőkepótló hitelek részben lejártak. A lehető legrövidebb időn belül el kell indítani ezt a programot a vidéki munkahelyek megtartása érdekében - fűzte hozzá.

Az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) támogatja a gazdasági miniszter által ismertetett csomagot, és reméli, hogy képesek lesznek megvalósítani. Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének (Iposz) elnöke azt mondta: a miniszter által ismertetett csomagban a szövetség számára kívánatos intézkedéseket tartalmaz. De - mint mondta - szükségesnek tartanák, hogy "az időtényező, a gyorsaság beépüljön az intézkedésekbe".

Fekete István, a Joint Ventures Szövetség elnöke szerint a gazdaság élénkítése érdekében a keresletet kell ösztönözni, az 1400 milliárd forintot kkv-támogatási csomagot főleg export- és termelő beruházásokra kell fordítani.  A Joint Ventures Szövetség elnöke emellett újra átgondolásra ajánlotta a négy adótanácsadó versenyképes adórendszerről készített javaslatát.

Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
A kereskedelmi kkv-k  gondjai azonnali intézkedéseket igényelnek, ilyen lehetne egyebek között a beszerzési társaságokhoz és franchise rendszerekhez történő csatlakozásuk támogatása - mondta Feiner Péter, az Országos Kereskedelmi Szövetség elnöke. Hozzátette: a kereskedelemben működő vállalkozások számára különösen fontos lenne az élőmunka közterheinek csökkentése, az ehhez szükséges források egy része a feketegazdaság visszaszorításából származhat.

A gazdasági miniszter által ismertetett program az AmCham számára csak egyben támogatható, a szervezet megadja a szakmai támogatást annak megvalósításához - mondta Bienerth Gusztáv, az Amerikai Kereskedelmi Kamara elnöke. Kijelentette: a reformok mindegyike fontosabb, mint valaha. Szerinte az adórendszer átalakításával és a korrupció visszaszorításával kell legelőször foglalkozni. Hangsúlyozta, hogy a kormány és a jegybank a válság kezelésében rövid távon megtette a szükséges intézkedéseket, megteremtette a piaci bizalom visszaállításának feltételeit. Ezek azonban csak feltételek, a bizalomhoz válságkezelésre és egyértelmű tettekre van szükség - tette hozzá.

A Magyar-Európai Üzleti Tanács (MEÜT) egyetért a gazdasági miniszter által felvázolt elképzelésekkel - mondta  Takács János, a Magyar-Európai Üzleti Tanács elnöke. Takács János szerint a nagy- és a kisvállalatok egymás nélkül nem lehetnek sikeresek, ezért mind a két szektort támogatni kell. Fontos a pozitív belső és külső kommunikáció, amely nem a gondokra, hanem a megoldásra helyezi a hangsúlyt.

Majd az Unió megfogja Magyarország kezét
Kína is válságkezel, csak egy kicsit másképp
A cégek se tudják nyögni a hiteleket
Annyi az adós, mint égen a csillag
Fidesz: elsőként jöjjön a nulla százalékos járulék
Nem lesznek ott a csúcson a pártelnökök 
Az MDF is sürgeti az eurót
Demján: mindenkinek fájni fog!  
A minimálbéren megy a vita   

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG