A miniszterelnök határozza meg a kormány tárgyalási pozícióját; Orbán Viktor eltolja magától a felelősséget, amikor arról beszél, hogy a forint és az IMF ügyben Matolcsy György gazdasági miniszter az illetékes - írta Gyurcsány Ferenc volt kormányfő kedden internetes naplójában.
"Az elmúlt években sokszor tárgyaltam az IMF-fel. Teljesen világos, hogy a kormány tárgyalási pozícióját a miniszterelnök határozza meg, de legalább is hagyja jóvá" - fogalmazott a szocialista politikus. Gyurcsány Ferenc szerint a jelenlegi kormányfő "félreérti saját helyzetét és Magyarország érdekét".
Gyurcsány Ferenc a 29 pont kihírdetésekor a Parlamentben
Azt hangsúlyozta, hogy a ma érvényes 3,8 százalékos GDP-arányos hiánycél nem feltétlenül szolgálja Magyarország érdekét: ha "a kormány hosszabb távú érdekeinket szolgáló módon alakítja át a közigazgatást vagy a szociális rendszert és ez átmenetileg sok pénzbe kerül, akkor bizony indokolható lenne a magasabb hiány".
De ilyen tervről nem tudunk... A Fidesz azért akar magasabb hiányt, hogy ne kelljen semmit lényegeset csinálnia. Ez a hiány tehát nem reform okozta hiány, hanem a gyávaság és a tehetetlenség hiánya" - tette hozzá.
"Veszélyes játék ez""
Szavazzon! Ön mit szól a folyamatos személycserékhez? |
Aki tudni akarja, hogy miként válhat a pénzpiacok spekulációinak célpontjává, annak tanulmányoznia kellene a magyar kormány magatartását - így vélekedett kedden a német üzleti körök lapja, a Financial Times Deutschland. Az újság szerint a közelmúltban megválasztott magyar miniszterelnök, Orbán Viktor csapata teljesen szükségtelenül lépett a viszály útjára a Nemzetközi Valutaalappal és ez által elbizonytalanította a befektetőket. Orbán és kormánya veszélyes játékba kezdett - írta az újság -, és hozzáfűzte: a magyar kormány azt hiszi, hogy befelé másképpen kommunikálhat, mint kifelé.
Nyilvános karantén Magyarországnak?
A másik üzleti napilap, a Handelsblatt kommentárja szerint a tárgyalások felfüggesztésével a nemzetközi hitelezők nem véletlenül választották Magyarországot arra a célra, hogy példát statuáljanak. A helyzet ugyanis bámulatra méltóan egyértelmű, és nem csupán azért, mert az ország lehetőségei felett él, és ugyanakkor saját valutával rendelkezik, amely nyomás alá helyezhető anélkül, hogy egy egész valutarendszert - mint például az eurót - tartósan magával rántsa. Az ország elég nagy ahhoz, hogy felfigyeljenek rá, és elég kicsi ahhoz, hogy a válság esetén ne váltson ki dominóhatást. Magyarország ezáltal ideális példa arra, hogy a mai világ „Görögországait és Portugáliáit” figyelmeztessék: a takarékosságot nem lehet félvállról venni. A lap szerint a hitelezők Magyarországot egy megbánásra nem hajlandó bűnözőként, elrettentés céljából kívánják a nyilvánosság előtt „karanténba zárni”.
Lehet magyrázkodni Merkelnek?
A baloldali Berliner Zeitung „A magyar beteg” című kommentárjában úgy vélte, hogy Budapest a konfrontáció útját választotta hitelezőivel. Magyarország új miniszterelnökének, Orbán Viktornak néhány dolgot el kell majd magyaráznia Angela Merkelnek, amikor szerdán bemutatkozó látogatásra Berlinbe érkezi. A lap úgy vélekedett: „nemzeti gazdaságpolitikájával a budapesti jobboldali konzervatív kormány irritálja a nemzetközi pénzpiacokat, de mindenekelőtt a nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió hitelezőit, akik 2008-ban az országot 20 milliárd eurós hitellel mentették ki az államcsődtől.
MTI, Privátbankár