A miniszterelnök szerint a gazdasági válsággal vége van annak a korszaknak, amelyet a szabályozatlan pénz kapitalizmusa jellemez, a változás új lehetőségeket teremt Európa számára. Hozzátette: az átalakuló világrendben Európa markánsabb szerephez juthat, ha van erős, közös európai tudat és cselekvési szándék.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: ha Európát belső konfliktusok bénítják, akkor nem tud elegendő erőt találni ahhoz, hogy a kinyíló új világban újrafogalmazza saját erősebb, meghatározóbb, befolyásosabb szerepét. Az unió bővítéséről azt mondta: a horvát csatlakozást követő időszakra nincs kimunkált stratégiája Európának, sokan az időhúzásra játszanak. Gyurcsány Ferenc szerint ki kell dolgozni ezt a forgatókönyvet, Magyarországnak történelmi felelősége van, hogy ebben nem taktikázik. A kormányfő büszke és boldog lenne, ha Horvátország akkor válna az unió tagjává, amikor 2011-ben Magyarország lesz a soros elnök.
Az uniós tagállamok együttműködésének mélyítéséről szólva Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy Magyarország álláspontja szerint minél több területen, minél mélyebb együttműködésre van szükség. "Ha lehet, együtt kell tartani az unió szerelvényét, amely 27 vagonból áll, de nehéz úgy masinisztának lenni, hogy vannak a mozdony mögött olyan szerelvények, amelyek lassabban, mások meg gyorsabban akarnak menni. Ilyen mozdony nincs" - fogalmazott a kormányfő.
Ami most történik, az az európai baloldal számára az elmúlt két évtized konzervatív és liberális dominanciáját követően új lehetőség arra, hogy új egyensúlyt teremtsen a civil társadalmi szereplők, az állam és a piac között - jelentette ki Gyurcsány Ferenc.
Orbán és Gyurcsány orosz rulettje
Gyurcsány nem annyira boldog a történelmi EU-döntés miatt
Vannak, aki támogatják Gyurcsány újrázását
Az emberek kezdik unni a parlamenti kivonulást
MTI