1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nincs visszaút Gyurcsány Ferenc számára: annak ellenére, hogy ismét nagy aránnyal MSZP-elnökké választották, a konstruktív bizalmatlansági indítvány folyamata valószínűleg folytatódik - mondták az MTI-nek nyilatkozó politológusok.
Nincs visszaút Gyurcsány Ferenc számára: annak ellenére, hogy ismét nagy aránnyal MSZP-elnökké választották, a konstruktív bizalmatlansági indítvány folyamata valószínűleg folytatódik - mondták az MTI-nek szombaton nyilatkozó politológusok. Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője és Kiszelly Zoltán politológus azt követően beszélt erről, hogy Gyurcsány Ferenc bejelentette: új kormányfő jelölését javasolja.

"Nehezen tudom elképzelni, hogy azok után, hogy ő ezt a lavinát elindította, ebből még lenne visszaút"
- hangsúlyozta Szomszéd Orsolya.

A miniszterelnök maga indította el a folyamatot, ő állt az események élére. A kormányfő azt akarja, hogy befolyása legyen az utóda kiválasztására, majd később pártelnökként a kormány politikájára is. A jövőben, az ellenzéki évek után, egy esetleges újabb MSZP-győzelem esetén akár vissza is térhet kormányfőként - tette hozzá az elemző.

Kiszelly Zoltán szerint Gyurcsány Ferenc azzal nyerte meg a kongresszus szimpátiáját, hogy áldozatot vállalt a miniszterelnöki tisztség feladásával. "Tizenkilencre lapot húzott és a saját pártjában nyert. Kérdés, hogy a parlamentben is nyerni fog-e" - hangsúlyozta a politológus.

A szombati tisztújításon szerinte Gyurcsány Ferenc ismét "megzsarolta" a tagságot bejelentésével. A kormányfő-pártelnök alapvető taktikája, hogy "mellék-hadszíntereket" alakít ki: a kongresszusi bejelentéssel ez a parlament, míg a pártelnöki posztjában sikerült megerősödnie - fűzte hozzá.

Kiszelly Zoltán úgy vélte: Gyurcsány Ferenc "komolyan gondolja" a miniszterelnök-cserét. A parlamentben sakk-matt helyzet alakult ki: a kormány nem tud többségbe kerülni, az ellenzék pedig nem tudja feloszlatni az Országgyűlést. Ezt a patthelyzetet kellett feloldani - tette hozzá.

Ha Gyurcsány Ferenc most távozik a miniszterelnöki posztból - nem pedig az európai parlamenti választási vereség után -, akkor még visszatérhet. Ez megkönnyíti az MSZP kampányolását az európai parlamenti kampányban is: szembeállíthatják a hatalomról lemondani képes Gyurcsány Ferencet a hatalomhoz ragaszkodó Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével - mutatott rá Kiszelly Zoltán.

Szomszéd Orsolya úgy vélte, hogy ahogy két évvel ezelőtt, most is egy meglepő húzással érte el Gyurcsány Ferenc a nagyarányú támogatást, amíg azonban akkor egyfajta zsarolással kényszerítette ki ezt, most a változás érdekében önként hátralépett, a béke és a konszenzus jegyében adja át kormányfői pozícióját, megőrizve a pártelnökit.

A két szakértő egyetértett abban, hogy újjáalakulhat az MSZP-SZDSZ-koalíció, a szocialisták valószínűleg a liberálisokkal kezdenek majd tárgyalásokat az új miniszterelnök jelöléséről. Szomszéd Orsolya úgy fogalmazott: "A régi szövetségesek egymásra találása kézenfekvő verzió".

Az új kormány valószínűleg "kvázi szakértői" kabinet lesz, kicsi az esély arra, hogy pártpolitikust válasszanak meg miniszterelnöknek. Párton belüli jelölthöz nem biztos, hogy tudna többséget találni a parlamentben az MSZP - tette hozzá.

Kiszelly Zoltán szerint is párton kívüli lehet az új miniszterelnök, mert a liberális jelöltet az MSZP nem szavazná meg, a szocialistát pedig az SZDSZ. Az SZDSZ-szel való újbóli "összebútorozás" nehézsége azonban, hogy előkerülhetnek az egy évvel ezelőtti viták - mondta a szakember. A technokrata jellegű kormány új miniszterelnöke a negyvenes évei elején lévő bankár, pénzügyi szakember lehet - tette hozzá. Kiszelly Zoltán szerint a Fidesznek egy szakértői kormány esetén nehezebb lesz nem beszélnie a saját programjáról.

Ki lesz az új miniszterelnök?
Az MSZP-nél Bokros szóba sem jöhet
A Fidesz nem tárgyal, választásokat akar
MDF: helyzetben az ellenzék
Bokros beülne a bársonyszékbe
Az SZDSZ-nek több jelöltje is van Gyurcsány helyére
Gyurcsány felajánlotta lemondását
Velünk foglalkozik a világsajtó

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG