.jpg)
A takarékossági intézkedések, a magas infláció és a politikai botrányok "történelmi mélységbe sodorták" az MSZP támogatottságát. Úgy tűnik azonban, hogy az ország már túlvan a nehezén, és a Dresdner elemzői arra számítanak, hogy az MSZP-SZDSZ koalíció népszerűsége a következő hónapokban fokozatosan javulni fog, áll a jelentésben.
A Budapesten járt szakértők ugyanakkor találkoztak "bizonyos mértékű aggodalommal" is azzal kapcsolatban, hogy az MSZP támogatottsága az egyszámjegyű tartományba süllyedhet, ami "komoly következményekkel járhatna Gyurcsány Ferencre nézve". A kormányfő talán ezen aggodalmakra válaszul utalt nemrégiben arra, hogy Szili Katalin, Kiss Péter, Szekeres Imre és Lendvai Ildikó mind szóba jöhetnek lehetséges utódjelöltként, a Dresdner elemzői azonban e nyilatkozatoknak nem tulajdonítanak túlzott jelentőséget, és szerintük továbbra is meglehetősen alacsony az esélye annak, hogy a következő egy évben vezetőváltás lesz Magyarországon, áll a keddi londoni elemzésben.
A Dresdner Kleinwort jelentése szerint a kormánykoalíció változatlanul elkötelezett a megígért költségvetési konszolidáció végrehajtása mellett, és bízik a konvergenciaprogramban foglalt idei és jövő évi célok teljesítésében. |
Ezzel jórészt egybehangzó véleményt mondott éppen kedden Londonban a legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings európai szuverén besorolásokért felelős igazgatója. Ed Parker a cég londoni központjában tartott feltörekvő piaci szemináriumon - az MTI kérésére, hogy értékelje a magyarországi költségvetési kiigazítás előrehaladtát - azt mondta: a Fitch "jó haladást" érzékel, a kormány "erős startot vett", és a hitelminősítő arra is lát esélyt, hogy az idei államháztartási hiány elmarad a hivatalos céltól.
A kihívást azonban a parlamenti időszak második fele jelenti, amikor már közelednek a választások, és "mint tudjuk, Magyarországon igen erősen érvényesülnek a politikai ciklusok (a gazdasági folyamatokban)", tette hozzá.
A Dresdner Kleinwort keddi londoni elemzése szerint a magyar gazdaság növekedési potenciáljának emelése legalább annyira fontos, mint a pénzügyi egyenleg fokozatos konszolidálása. Mindemellett a "túl nagymértékű, túl gyors" kiigazítás a lakossági hangulaton is nyomot hagyna, ami "növelné annak kockázatát, hogy a 2010-es választás kormányváltással, potenciálisan agresszívabb adócsökkentéssel és így a költségvetési javulás részleges visszafordításával járna".
Arra az esetre, ha 2010-ben a Fidesz nyerné meg a választásokat, az elemzés azt jósolja, hogy a párt a növekedés támogatására és a versenyképesség erősítésére összpontosítana, főleg adócsökkentésekkel. Hacsak nem lesz egyértelmű változás a párt retorikájában, valószínű, hogy a deficitkonszolidáció és az euró "a második helyen maradna a prioritások listáján", vélekednek a Dresdner Kleinwort londoni elemzői.
A forintsáv valószínű sorsáról a jelentésben az áll, hogy a Dresdner szerint az MNB "nagy vonalakban pártolná" a sáv felszámolását, amikor a szerkezeti reformok már kiteljesedtek. A kormány azonban jelenleg "nincs erős alkupozícióban", és Gyurcsány Ferenc jó eséllyel inkább a reformokra, semmint a sávra összpontosít. Ebben a helyzetben a sávközép lefelé (vagyis erős irányba) történő elmozdítása könnyű középutat kínálhatna az erősebb forint mellett szóló gazdasági érvek és az exporttal kapcsolatos politikai aggodalmak között, fogalmaz a keddi londoni Dresdner-elemzés.
Agressziív pénzügypolitikai szigorítást jósolnak
Mik rejtik ma a legfőbb kockázatot?
Szűkre zár a kamatolló - mi lesz a forinttal?
Jó start után erős kockázatok
MTI