A működés sikerét az ügyletekért felelős magyar szolgáltatók, alvállalkozók, és az adókötelezettségek pontos teljesítéséért felelős pénzügyi képviselő garantálja. Utóbbi adott esetben a társaság adókötelezettségeiért pénzügyileg is helytáll: személye a garancia az állam, az adóhatóság felé. A közlemény szerint nemzetközi vállalatok, vállalatcsoportok körében a pénzügyi képviselet egy kiforrott, régóta és rendszeresen alkalmazott adóoptimalizálási technika, amely az utóbbi évtizedben jelent meg markánsan Magyarországon is. A letelepedés nélküli gazdasági jelenlét előnyeit a jelek szerint egyre több külföldi társaság élvezi hazánkban is, számuk 1800-2000 körülire tehető, összesített éves forgalmuk több ezermilliárd forintra rúg.
E technikát a magyar társaságok is alkalmazhatják külföldi terjeszkedésük során, megkeresve azokat a szolgáltatókat, alvállalkozókat és azt a pénzügyi képviselőt, akire rábízható a külföldi tevékenység működtetése, koordinálása. |
"A Magyarországon pénzügyi képviselettel rendelkező társaságok székhely szerinti megoszlását, cégformáját és az adott ország társasági adó szabályozását összevetve kitűnik, hogy a képviselt társaságok közel 75 százaléka a magyarnál kevesebb társasági adót fizet itteni tevékenysége után - a székhelyük szerinti államokban. A helyzetet természetesen nagyban befolyásolják az adott ország által elismert társasági adóalap csökkentő tételek, kedvezmények.” – emelte ki Kalocsai Zsolt, az RSM DTM Hungary vezérigazgatója.
A nálunk tevékenykedő ilyen cégek több mint harmadának az Egyesült Államokban, egy-egy ötödének Svájcban, illetve Németországban, közel tizedének pedig Kínában van a székhelye. |
"A külföldi vállalkozások magyarországi tevékenységével kapcsolatban az első adótervezési feladat mindig annak vizsgálata, hogy keletkeztet-e telephelyet a tervezett tevékenység, illetve végezhető-e tényleges fizikai jelenlét nélkül is. Ha igen, akkor adott egy magyar társasági adótól és a magyar munkavállalók bérköltségétől és –járulékaitól mentes struktúra, ami lehetőséget nyújt egy vállalatcsoporton belüli adóoptimalizációra." – összegezte Kalocsai Zsolt.
Csalóka számok: még mindig bajban a magyar kkv-k
A feledékeny cégeknek kedvez az új csődtörvény?
Vissza a feladónak: így vitathatók a számlák
Privátbankár