Csaba László szerint a növekedés nem teremt majd új munkahelyeket, mert a cégek még jó ideig bizalmatlanok lesznek - kezdődik a válság második, "ingadozó szakasza". Vértes András, a GKI elnöke szerint Bajnai-kormány nem hajtott végre reformokat, csak annak látszó intézkedéseket. Középtávon az lehet a megoldás, ha euróban gondolkodunk? Egy éve súlyt minket a világválság, mi jöhet még?
Csaba László szerint a növekedés nem teremt majd új munkahelyeket, mert a cégek még jó ideig bizalmatlanok lesznek - kezdődik a válság második, "ingadozó szakasza"
Magyarországon egymást erősítő reformokra van szükség: rövidtávon a decentralizáció és az államháztartás kiegyensúlyozása lenne fontos lépés, középtávon pedig az euró bevezetése köré kell csoportosítani az intézkedéseket - mondta Csaba László közgazdász, egyetemi tanár szerdán Budapesten, az Eurobarometer magyar jelentését ismertető rendezvényen.
Csaba László szerint hosszútávon - konszenzus esetén - olyan intézkedéseket kell elfogadni a területfejlesztés, a környezetvédelem, az egészségügy és az oktatás területén, amelyek átívelnek a parlamenti ciklusokon.
Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke szerint olyan önkormányzati reform kell Magyarországon, amelynek eredményeként régiókra és kistérségekre alapuló alkotmányos rendszert hoznak létre és delegálják a feladatokat.
A GKI elnöke elmondta: a jelenlegi kormány válságkezelő kormány, amely reformokat nem hoz, legfeljebb reform jellegű intézkedéseket tesz - utóbbira példaként említette az Út a munkához programot -, míg a többi intézkedés elsősorban költségvetési célzatú lépés. Vértes András hozzáfűzte: nagyon fontos ezen lépések között a közösségi közlekedés átalakítása.
Az Eurobarometer legfrissebb, reprezentatív felmérése szerint az elkövetkezendő egy évet tekintve a magyarok többsége meglehetősen pesszimista. A megkérdezettek mindössze tizede véli úgy, hogy pozitív változás következhet be munkavállalói helyzetében, és szinte ugyanennyien várnak javulást a munkaerőpiaci helyzetben. Magyarország gazdasága az emberek 1 százaléka szerint fog javulni az elkövetkező egy évben, és mindössze ennyien várnak javulást saját háztartásuk pénzügyi helyzetében.
Vértes András szerint a válság második, ingadozó szakaszában van a világgazdaság, amikor - a mélyponton túllépve - pozitív és negatív hírek váltják egymást, azonban már elindult a lassú kilábalás. Ezt az is alátámasztja, hogy kissé javultak a lakossági várakozások, és bár az emberek többsége továbbra sem optimista, azonban korántsem annyira pesszimista mint a válság kitörésekor volt.
Csaba László felhívta a figyelmet a "munkahelytelen növekedés" fogalmára. Eszerint hiába indul el a növekedés, a munkaadók még nem bíznak annyira a jövőben, hogy új munkaerőt vegyenek fel, így a munkanélküliség a gazdaság bővülése ellenére is magas maradhat, és csak egy-másfél éves késleltetéssel tér vissza a foglalkoztatás az eredeti kerékvágásba.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár