Egyrészt eleve problémás az infromációáramlás. Ugyan a munkáltatóknak 1982 óta kötelező bevallaniuk, ha valamilyen munkabaleset történik vagy munkavégzés kapcsán valaki megbetegszik, a számok nem fedik a valóságot, hiszen a bevallási kötelezettségeknek a cégek nem mindig tesznek eleget. Borhidi szerint sokan például eltitlkolják a munkahelyi baleseteket. Ez egy különös egymásrautaltság miatt is alakul így általában: a munkáltató a jogi következményektől fél, a dolgozó pedig attól, hogy elveszti állását. A rendszer ráadásul túl egyoldalú, mivel a foglalkoztatáshoz kötődő egészségügy a munkáltatótól függ. Gyakori az is, hogy egy megbetegedés kapcsán addig a felismerésig sem jut el a dolgozó, hogy állapotromlásához a munkavégzésnek köze lehet - mondta el Nagy Imre, az Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézet (OMFI) főigazgatója. A munkáltatók és a dolgozók szűklátókörűsége hosszú távon azonban nem kifizetődő, sem egy adott cégnek, mely elvesztheti alkalmazottait, sem pedig a nemzetgazdaságnak.
"A megelőzés miatt is fontos lenne, ha a cégek elget tennének bevallási kötelezetésgüknek"
A főigazgató felhívta rá a figyelmet, hgoy a közvélemény és általában a munkavállalók is keveset tudnak a foglalkoztatási megbetegedésről, amikor is a munkavégzés bizonyos hosszan fennálló körülményei okoznak később megbetegedést (ilyen a bányászoknál a szilikózis).
Az kommunikáció más szempontból is nehézséget jelent. Gádor János, az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) magyarországi Fókuszpontjának vezetője elmondta, különböző kiadványokkal és rendezvényekkel folyamatosan felhívják a figyelmet a aktív dolgozó lakoság egészségvédelmének fontoságára, ebben a tekintetben a központ kifejezetten nehéz helyzetben van, amikor a kkv szektor szereplőit kell elérni. Gádor szerint a javulás alig észlelhető, a bevallási kötelezettség még mindig nagy on alacsony a magyar cégek körében. Gádor felhívta rá a figyelmet, hogy az EU-OSHA 2010-2011-es új, "Egészséges munkahelyek" című kampánya Európa-szerte a biztonságos karbantartást népszerűsíti.
Dr. Nagy Imre: "A tüdőrákos megbetegedések 10%-a vezethető vissza munkahelyi körülményekre"
A balesetek száma szerint a "legveszélyesebb" ágazat a kiskereskedelem - mondta el Borhidi Gábor. Ezt követi a szárazföldi szállítmányozás, az oktatás és az egészségügy. A halálos balestek tekintetében azonban az építőipari az első hely, a halálesetek csaknem harmada ebbe na szektorban következik be. |
Mandrik szerint van rá megoldás, hogy ne fűződjön senkinek érdeke a munkahelyi balesetek eltitkolásához. "Legyen egy olyan biztosító, amelyik foglalkozási megbetegedés, vagy munkahelyi baleset esetében lép fel" - mondta. Egy külön biztosítási alap segítségével gazdaságilag is érdekeltté lehetne tenni a munkaadókat a munkakörülmények fejlesztésében - csatlakozott a felvetéshez Borhidi, aki emlékeztetett rá, hogy jelenleg a munkavédelmi képviselők rendszere sem működőképes (az 500 főnél többet foglalkoztató cégeknek kötelező ilyen képviselőt kinevezniük, de ezt csak a vállalatok kétharmada teszi meg). Borhidi szerint az is probléma, hogy a munkavállalók kultúrájából is hiányzik a biztonságra való törekvés, szerinte például azokat a munkásokat, akik nem veszik fel mondjuk a védőfelszerelést, a munkaadóknak maguknak kellene kizárniuk a munkaterületről. "Ha egy melós nem veszi fel a védősisakatm küldjék el. A Lajtán túl rendeteg ilyen eset van, nálunk ez még nem szokás" - mondta.
A konferencián elhangzott, az OMMF tavaly év végéig több mint 16.000 munkabalesetről értesült, amelyek közül 91 volt halálos. 2008-ban még több mint 20.000 munkabalesetet - köztük 118 halálosat - regisztráltak. A valós szám ennél vélhetően nagyobb.
Privátbankár - Zsiborás Gergő