.jpg)
A közlemény szerint az OMV azért most indított pert, mert az ehhez való joga az év vége előtt elévült volna.
Az OMV közölte azt is, hogy kész a rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezni, illetve továbbra is keresi a párbeszéd lehetőségét a Mol igazgatóságával. Szerintük egy rendkívüli közgyűlés lehetőséget teremtene arra, hogy a társaság valamennyi részvényese - kivéve azokat, akiknek részvényei vonatkozásában a saját részvényekre és kvázi-saját részvényekre vonatkozó szabályok szerint szavazati jogok nem gyakorolhatóak - kinyilvánítsa véleményét a vállalatirányítási követelmények Mol igazgatósága általi betartásáról. A közgyűlés lehetővé tenné azt is, hogy a Mol igazgatósága a cég részvényesei többségének akaratához igazítsa tevékenységét.
Az OMV szerint ugyanis a Mol menedzsmentje a cég részvényesei többségének érdekét figyelmen kívül hagyva "értékromboló tranzakciókat köt" abból a célból, hogy egy felvásárlást megakadályozzon.
Az OMV szeptember 25-én közleményben jelentette be, hogy ajánlatot tudna tenni a Mol részvényeseinek 32.000 forintos részvényenkénti vételáron, akkor, ha a cég fölötti - szavazati jogok többségének megszerzése révén megvalósuló - irányításszerzésének két akadálya elhárul: azaz az állami intézkedésnek minősülő aktussal bevezetett 10 százalékos szavazati korlátot eltörölnék, illetve bevonnák a menedzsment által kontrollált részvényeket. Az OMV közölte: mivel a két cég részvényesei pozitívan nyilatkoztak a két társaság működésének egyesítésében rejlő iparági logika és annak stratégiai indokoltsága kapcsán, arra törekszik, hogy az ügylet megvalósulásának akadályait elhárítsa.
Az OMV kifejtette: meggyőződése, hogy a Mol által vásárolt részvényekkel összefüggő megállapodásokat a cégnek teljes mértékben transzparenssé kellene tennie, továbbá, hogy sem ezen saját részvények, sem a kvázi saját részvények kapcsán szavazati jogok nem gyakorolhatók, az ezen részvényekkel kapcsolatos gazdasági előnyök pedig a Mol-t és tényleges részvényeseit illetik meg.
Az OMV közölte azt is, hogy a Mol és az OTP Bnk Nyrt., az MFB Invest, a Magnolia és a BNP közötti ügyletek hátterének feltárását, az olajtársaság igazgatósága mind a mai napig megtagadta. Az OMV úgy véli, hogy valamennyi részvényes számára fontos, hogy a Mol saját részvény pozíciói teljes mértékben transzparensek legyenek, ezért azt kéri az igazgatóságától, hogy tegyen eleget az alapvető vállalatirányítási követelményeknek és a vonatkozó jogszabályokban leírtaknak.
Így például annak, hogy a kibocsátó által közvetlenül vásárolt részvények, mind a kibocsátó javára eljáró harmadik személyek által vásárolt részvények ("kvázi saját részvények") saját részvényeknek tekintendők. Ennek megfelelően ezen részvényekkel kapcsolatban szavazati jogok nem gyakorolhatóak és az azokkal kapcsolatos gazdasági előnyök, ideértve az osztalékot, a Mol-t és részvényeseit illetik meg.
A Mol első feltétele
Gyurcsány: a Mol-OMV kérdés nem a kormányok ügye
Az OMV Gyurcsánynál sem járt több sikerrel
Hatósági vizsgálat az OMV-vezér ellen
MTI