Alig egy év alatt több mint 22 milliárd forint került a Budapest Bank által tavaly februárban elindított tartós befektetési számlákra. Mintegy 2300 betéti vagy értékpapír alapú szerződést kötöttek a pénzintézetnél, ahol – a piaci trendeknek megfelelően – a vagyon kb. 5%-a került át a tartós befektetési számlákra.
A TBSZ iránt egész évben folyamatos volt az érdeklődés, bár a többi adókedvezménnyel támogatott megtakarítási termékhez hasonlóan az év vége felé itt is tapasztalható volt egy nagyobb felfutás (a Budapest Banknál lévő teljes TBSZ-en kezelt vagyon 35%-át ekkor helyezték a számlákra) - olvasható a közleményben.
A Budapest Banknál eleinte a kifejezetten magas (több tízmillió forintnál nagyobb) megtakarítással rendelkező ügyfelek nyitottak TBSZ-t, majd fokozatosan a kisebb, de több milliós megtakarítással rendelkező ügyfelek körében is egyre népszerűbbé vált a konstrukció. Az egyes számlákon elhelyezett megtakarítások átlagértéke megközelíti a 10 millió forintot. Hozzávetőlegesen felerészben betéti, felerészben értékpapír alapú TBSZ-t nyitottak az ügyfelek, és voltak, akik mindkét (betéti és értékpapír) számlát megnyitották.
Ugyanez a kockázatvállalási hajlandóság figyelhető meg a nyugdíj-előtakarékossági számlák (NYESZ) esetében is. A Budapest Banknál vezetett 2.000 NYESZ-számlán elhelyezett vagyon elérte a 6,7 milliárd forintot. |
„A háztartások 8000-10000 milliárd Ft értékű, betétekben és befektetési alapokban található vagyonának körülbelül 4-5%-a került át egy év alatt TBSZ-re, ami igen sikeres kezdete az új megtakarítási formának, hiszen a hosszú távú megtakarítások ilyen mértékű felfutására a kamatadó bevezetése óta nem volt példa” – mondta el Fatér Gyula, Budapest Alapkezelő vezérigazgatója, a Budapest Bank igazgatótanácsának tagja.
„Idén a személyi jövedelemadó-változások és az öngondoskodás előtérbe kerülése nyomán a megtakarítási kedv további erősödésére, és ezzel együtt a TBSZ-en keresztül befektetett vagyon megtöbbszöröződésre számítunk. Ennek nyomán úgy véljük, hogy hosszabb távon a TBSZ-ek számának és vagyonának növekedése a lakosság megtakarítási hajlandóságának fokmérője lehet” – tette hozzá a szakember.
Privátbankár