A jogszabályi szigorítás, a pénzügyi kultúra emelése, valamint az egységes és szigorú jogalkotás veheti elejét annak, hogy a magas teljes hiteldíj mutatóval (THM) rendelkező gyorskölcsönök a kiszolgáltatott embereket nehéz helyzetbe sodorják - olvasható a közleményben.
Jelzáloghitelek, adósságrendező hitelek összehasonlítása a Privátbankáron >> |
Ennek érdekében szakmai egyeztetések folynak a kormány, a Magyar Nemzeti Bank és a bankszövetség között arról a kérdésről is, hogy lehet-e és kell-e maximumot megállapítani a teljes hiteldíj mutató értékét tekintve. A kormánybiztos közleménye szerint legalább ilyen fontos a lakosság pénzügyi kultúrájának emelése. A cél az, hogy a hitelekért folyamodók meg tudják ítélni a magas THM-mel járó pénzügyi kockázatokat, saját pénzügyi korlátaikat és felelősen tudjanak dönteni egy hitelfelvétel esetén.
A megoldás harmadik eleme pedig a szigorú és egységes jogalkalmazás lehet. A feltűnő értékaránytalanságot és uzsorás jelleget mutató szerződések esetében a jogalkalmazó a jogszabályok adta kereteken belül a lehető legszigorúbban járjon el - mutat rá a közlemény.
A Ptk. szerint ugyan is érvénytelen az a szerződés, amelyben a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás között feltűnően nagy az értékkülönbség, az aránytalanságra nincs konkrét szám, azt a bíróság mindig egyedileg vizsgálja - olvasható a dokumentumban.
Gadó Gábor, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium szakállamtitkára ezzel kapcsolatban az MTI-nek elmondta: még konkrét döntés nincs arról, hogy az őszre tervezett jogszabálycsomag, amely az egyéni csőd mellett a hitelezés anomáliáival is foglalkozik, tartalmazza-e majd a magas hiteldíj mutatójú fogyasztási hitelek problémakörét.
Harmadolt törlesztőrészlet: egy hitel mind felett
Külön kezelik a jenhiteleseket
Egy félszobával nagyobbak lettek a lakások
Viszi a bank a házat! Fekete év lesz az idei
Elszálló kamatok: irány a bank, de csak óvatosan!
MTI