A második legnagyobb német pénzintézet elemzésében azt írja, hogy enyhült "Magyarország válsága, amelyet saját maga idézett elő június elején", de a magyar eszközök továbbra is megszenvedik a térségben, például Romániában érvényesülő negatív tendenciákat. További kockázatot jelent a kormány "kiszámíthatatlan viszonyulása a fiskális politikához", és kérdéses, hogy a kabinet tervezett adócsökkentései elegendőek-e ahhoz, hogy teljesüljön a Nemzetközi Valutaalap által meghatározott 3,8 százalékos GDP-arányos hiánycél - írják.
A Commerzbank szerint az is kérdéses, hogy az IMF és az Európai Unió elfogadja-e majd a kormány javaslatait. Az elemzők ezzel összefüggésben emlékeztetnek, hogy a reformintézkedések közül még a legkevésbé vitatott elemek - például a bankadó - is kiváltotta az Európai Központi Bank ellenkezését. Ugyanakkor a szerkezeti problémák ellenére a GDP az idén 1 százalékkal növekedhet, jövőre pedig 3,2 százalékra gyorsulhat a bővülés üteme - áll a Commerzbank elemzésében, amely szerint a magyar gazdaságot a régióban beindult lendületes növekedés is segíti.
A német bank ezzel optimistább jövőképet vázol fel, mint a kormány vagy a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A Nemzetgazdasági Minisztérium augusztus 10-én közölt elemzése szerint a GDP 0,6 százalékkal nő az idén, az MNB pedig a hétfőn megerősített prognózisa szerint 2010-re 0,9 százalékos, 2011-re pedig 2,8 százalékos GDP-növekedést valószínűsít.
A Commerzbank a közép-kelet-európai térségből Magyarország mellett Lengyelországot és Csehországot emeli ki. Lengyelországgal megnyílhat az út a "költségvetési plafon" néven ismert elképzelés jogszabályi elfogadtatása előtt, aminek következtében javulnak az államháztartási hiány alakulásának kilátásai. Csehországgal kapcsolatban a Commerzbank kiemeli, hogy a májusi választások után megalakult három párti közép-jobb koalíció megszorító politikára kénszerül, a növekedés így lassulhat, az infláció pedig megugorhat.
MTI