Török László meteorológus elmondta: június első húsz napja kis kiugrásokkal ugyan, de átlagos volt, utolsó harmada viszont melegebbnek bizonyult 5-6 fokkal. Július elején 3-5 fokkal volt melegebb a megszokottnál, de azután csökkent a hőmérséklet.
Nagy eltérés tapasztalható a lehullott csapadék mennyiségében az ország északi és déli része között. Északon helyenként 200 milliméternél több csapadékot mértek júliusban, ez majdnem a háromszorosa a sokévi, 70-80 milliméteres átlagnak. A déli régiókban ugyanakkor alig volt több eső a megszokottnál - tette hozzá.
A meteorológus a változékony időjárást egyebek mellett az éghajlatváltozással magyarázta. Mint mondta, "változik a klíma, változik az éghajlat, nem ugyanarra az időjárásra kell készülnünk, mint húsz vagy ötven évvel ezelőtt." Emelkedik az átlaghőmérséklet, de számolni kell a hőmérséklet ingadozásával is - fűzte hozzá.
A mostani, hűvösebb időjárást egy hidegfront és az a mögött kialakult hideg légörvény okozta, ami több napon keresztül a Kárpát-medence fölött húzódott. Török László hangsúlyozta, hogy ennek kialakulása teljesen szokványos; ha nyáron a Kárpát-medencében jön létre, akkor a legtöbbször őszies időjárást okoz. A jelenséget a meteorológus az ostor végéhez hasonlította, amely visszacsap. "A hidegfront elvonul, és a hidegfront vége csap egyet" - mondta.
Pangás a Balatonon
Telibe kapta Budapestet a vihar - kapunk még
Csak házakban tudott kárt tenni a vihar
MTI