A hitelminősítő indoklásában kiemelte: romlanak Spanyolország rövid és hosszú távú növekedési kilátásai. A felülvizsgálatról szóló döntésben emellett szerepük volt azoknak a kihívásoknak is, amelyekkel a cég szerint a spanyol kormány kénytelen szembenézni költségvetési célkitűzéseinek teljesítése során.
A Moody´s megemlítette a gazdaság finanszírozási költségeinek középtávú emelkedésével kapcsolatos aggályait is.
A felülvizsgálat bejelentéséhez fűzött, Londonban szerda este - az európai piaci zárások után - közzétett részletes elemzés szerint évekbe telik, mire a spanyol gazdaság alkalmazkodik a korábban hatalmas ütemű ingatlanszektorbeli bővülés összeomlásszerű megtorpanásának hatásaihoz. A Moody´s szerint ugyancsak több évet vesz igénybe a magas magánszektorbeli eladósodottság csökkentése olyan szintre, amely inkább összeegyeztethető a többi EU-tagállaméval, és az új, belső növekedési források feltárása is évekig tart majd.
A hitelminősítő mindezek alapján azt várja, hogy a 2010-2014-es időszakban a spanyol gazdaság évente átlagosan nem sokkal 1 százalék feletti ütemben fog csak növekedni.
Ez a gyengébb növekedési pálya "tovább bonyolítja" a már most is komoly kihívásokkal teli költségvetési konszolidációs program végrehajtását. A Moody´s szerint egyes kulcsfontosságú kiadási területeken nagyobb mértékű, alapvető kiigazítási lépésekre lesz szükség a kormány államháztartási hiánycéljának tartásához - áll az elemzésben. A hitelminősítő előrejelzése az, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért spanyol államadósság-ráta 2014-re valószínűleg 80 százalék körüli szintre emelkedik.
A cég kedvezőnek nevezi a spanyol kormány által a szerkezeti reformok végrehajtására tett erőfeszítéseket, mivel e reformok középtávon feléleszthetik a gazdaság növekedési potenciálját. A reformjavaslatokhoz azonban még meg kell nyerni a befektetői bizalmat, és addig várhatóan magas marad az állami szféra finanszírozási költsége, a kormányzati bevételekhez mért kamatkiadások rátája pedig idővel valószínűleg mindinkább eltávolodik a legjobb osztályzatú adósokra jellemző szintektől - áll a Moody´s szerda esti londoni elemzésében.
A cég közölte, hogy három hónapon belül le akarja zárni a most bejelentett osztályzati felülvizsgálatot. A Moody´s hozzátette: ha a vizsgálat befejeztével leminősítené Spanyolországot, a spanyol adósosztályzat "a legnagyobb valószínűséggel egy, legfeljebb két fokozattal romlana".
Ez azt jelenti, hogy Spanyolország kormánykötvény-besorolása a cég listáján "Aa1"-re vagy "Aa2"-re módosulna a jelenlegi "Aaa"-ról.
A másik két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor´s és a Fitch Ratings már jóval korábban megvonta Spanyolországtól a lehető legjobb - e két cég módszertanában "AAA"-val jelölt - adósosztályzatot, csak a Moody´s tartja még érvényben a spanyol államadósságra ezt az elit besorolást.
A Fitch május végén rontotta az addigi "AAA"-ról egy fokozattal "AA plusz"-ra Spanyolország hosszú futamú hazai és devizakötelezettségeinek osztályzatát, stabil kilátással.
A ház akkori indoklása szerint jóllehet a spanyol államadósság-ráta és az ezzel járó kamatköltségek még összeegyeztethetők az "AAA" kategóriás besorolással, a spanyol gazdaságban zajló kiigazítási folyamat azonban várhatóan nehezebb és hosszabb lesz, mint más, "AAA" szuverén adósosztályzattal ellátott országokban.
A Standard & Poor´s már csaknem másfél éve megvonta Spanyolországtól az elit "AAA" besorolást, a spanyol gazdaság szerkezeti gyengeségeire hivatkozva. Az S&P idén áprilisban ismét rontotta a spanyol osztályzatot, amely ennél a cégnél most "AA", további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással.
Messze a legrosszabb adósosztályzatú euróövezeti tagállam azonban Görögország, amelyet az utóbbi hetekben az S&P és a Moody´s is a befektetésre ajánlott kategória alá minősített vissza. A "három nagy" közül már csak a Fitch Ratings sorolja befektetői szintre a görög adósságot. Görögország az egyetlen valutauniós gazdaság, amelyre több hitelminősítő is befektetési szint alatti - spekulatív, "bóvli" - osztályzatot tart érvényben.
MTI