A kormány július 23-án döntött arról, hogy a magánnyugdíjpénztárak az ún. növekedési portfólió vagyonának 35, míg a kiegyensúlyozott és a klasszikus portfóliók vagyonának 20, illetve 5 százalékát tarthatják nem forintban nyilvántartott eszközökben, lényegében külföldi részvényekben és állampapírokban.
A pénztártagok a törvényi előírásoknak megfelelően három befektetési csomag közül választhatnak. Az 5 éven belül nyugdíjba menőknek a legfeljebb 10 százalékos részvényarányt tartalmazó klasszikus portfólió, akiknek a nyugdíjazásig 15 évnél kevesebb van hátra, a 10-40 százalék közötti részvényarányú kiegyensúlyozott csomag, a fiataloknak pedig a 40 százalék feletti részvényarányú növekedési portfólió lehet ajánlott. Akik maguk nem választottak/választanak portfóliót, azokat a pénztár a törvényi előírások szerint, a nyugdíjkorhatárig hátralévő éveik száma alapján automatikusan besorolta/besorolja a megfelelőbe.
A jogszabályi követelményeknek a klasszikus és a kiegyensúlyozott portfóliók esetében 2009. december 31-éig kell megfelelni. A taglétszámot és a vagyont illetően legnagyobb részt képviselő növekedési portfoliók esetében kétlépcsős megfelelést ír elő a jogszabály: 2009. december 31-ig még megengedett legfeljebb 45 százalékos devizaarány, a 35 százalékos limitet elég 2010. szeptember 30-áig teljesíteni.
Jelentősen stabilizálhatják a magyar állampapírpiac likviditását és a hazai részvénypiacnak is komoly lökést adhatnak a vonatkozó rendelkezések - vélte a napokban Pillár Zsolt. A Generali Alapkezelő befektetési igazgatója szerint nem élik meg jelentős korlátozásként a pénztártagok megtakarításainak védelmét célzó, devizakitettség korlátozására vonatkozó rendeletet. Részletek>> |
Bedő Tibor úgy vélekedett: a gyakorlatban nem várható óriási változás. Azon kasszáknál ugyanis, amelyek tavaly még nem vezették be a választható portfóliós rendszert, 2008. december 31-én átlagosan 30 százalék volt a külföldi eszközök aránya, míg azoknál, amelyek már bevezették, 25 százalék. Az idén március végén, amikor már az összes pénztárnál kötelezően működött a rendszer, átlagosan a befektetések 28,85 százaléka volt devizaeszköz.
Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy az egyes portfóliók esetében ez az arány hogy néz ki. A jogszabályváltozás okán a Stabilitás hamarosan megjelenő 2009. II. negyedévi elemzésében már ezt is publikálják - mondta. Pénztáranként ugyanakkor jelentős eltérések lehetnek az átlagtól - hívta fel rá a figyelmet.
Nyitva van a nyugdíjkapu: kik léphetnek vissza? |
Egyelőre a jogszabályváltozás hozamokra gyakorolt hatását nehezen lehet megbecsülni, ez pénztáranként nagyon eltérő lehet. A hozam a stratégiai eszközallokáció függvénye elsősorban, amelyre nyilvánvalóan hatása van a jogszabálymódosításnak - mondta a szakértő. A Stabilitás Pénztárszövetség ott látja a legnagyobb veszélyt, hogy az eszközösszetétel változása esetén nem lesznek megfelelő minőségű hazai eszközök (részvény, kötvény).
Nyugdíjpénztári számok: segítség az értelmezésben |
Sokat bukhat, aki teljesen elfelejti a cafeteriát
Nyugdíjért aggódók segíthetnek a részvénypiacokon
Nyugdíjak: üjratöltődhetnek a kasszák
Nyugdíjpénztárak: kiderül, hová lett a pénzünk
Nyugdíj: aki tud, menjen vissza állami biztosítóba
Hosszútávon még mindig jó a nyugdíjpénztár
MTI, Privátbankár