A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate hétfő reggel hordónként (159 liter) 43,18 dollár volt februárra a chicagói Globexen, 82 centtel drágább a pénteki New York-i zárónál. Hajnalban 93 centtel volt drágább a pénteki zárónál. Pénteken 69 centtel drágult.
Az etanolkeverésre alkalmas normálbenzin gallononként (3,78 liter) 0,9850 dollár volt a Globexen, 0,0157 dollárral drágább a pénteki zárónál. Pénteken 0,0064 dollárral drágult.
Olcsóbb benzin a hazai kutaknál Árcsökkenés: szenteste előtt menjen tankolni! |
GYORSAN CSÖKKEN A KŐOLAJIMPORT ÁZSIÁBAN
A befektetőket szemlátomást nem lelkesíti az OPEC múlt szerdán elhatározott termeléscsökkentése. A rá következő, nagy árzuhanás után mindössze az szilárdította meg a piacot, hogy Kínában pénteki hatállyal 14-18 százalékkal csökkentették az üzemanyagok árát, és ettől valamelyes fogyasztásnövekedésre számítanak a piacon. Kína a világ második számú kőolajfogyasztója az Egyesült Államok után.
Az exportőr szervezet, az OPEC tagállamai megállapodtak, hogy január elsejei hatállyal napi 2,2 millió hordóval napi 24,845 millió hordóra csökkentik a kvótakötelezett tagországok összkvótáját. Bár a csökkentés a legnagyobb egyszeri intézkedés az OPEC történetében, és végül kissé nagyobb lett az előzetesen meghirdetett napi 2 millió hordónál is, de jóval kevesebb annál a napi 2,5-3 millió hordónál, ami piaci elemzők szerint esetleg már tartósan megszilárdíthatná az árakat a jelenlegi, szinte soha nem látott, napi 4-5 millió hordós világpiaci túlkínálathoz képest.
Az OPEC értekezletén Oroszország is részt vett megfigyelőként, és küldöttségének vezetője, Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes azt mondta, Oroszország kész napi 320 ezer hordóval csökkenteni termelését, illetve exportját, ha a kőolaj ára továbbra is gyenge lesz.
Egyidejűleg Moszkvában az orosz Transneft vezetéküzemeltető nyilvánosságra hozta a jövő év első negyedévi menetrendtervezetét, abból viszont az derült ki, hogy Oroszország az első negyedévben 4,5 százalékkal, átlagosan csak napi 160 ezer hordóval fogja csökkenteni nyersolajkivitelét a mostani negyedévi átlaghoz képest.
Szaúd-Arábia ugyan az előírásoknak megfelelően csökkenti termelését, de összességében az OPEC eddig is csak valamivel több mint 50 százalékot teljesített a korábbi, szeptember óta elhatározott termeléscsökkentésekből. Elemzők a legújabb elhatározásnak sem jósolnak nagyobb sikert belátható időre.
Így a befektetők ismét a szélesebb gazdasági kilátásokra figyelnek, nem sokat törődve Szaúd-Arábia olajipari miniszterének intésével: 75 dollár lenne az az ár, amelyen megéri fejleszteni az új, legnehezebben kitermelhető olajmezőket szerte a világon. Enélkül a fejlesztések késni fognak, és ez a későbbi években hiányt okozhat, figyelmeztetett a szaúdi miniszter pénteken Londonban.
A világgazdasági kilátások azonban egyelőre folytatódó, nagy túlkínálatot valószínűsítenek. Az OPEC elnöke, Sahib Khelil azt jósolja, hogy jövőre az első félévben a világpiaci kereslet napi 1,4 millió hordóval csökken, és jövőre egész évben is átlagosan napi 500 ezer hordóval kevesebb lesz, mint idén, az idei, általa napi 200 ezer hordósra becsült keresletcsökkenés után. Ez nagyjából megegyezik az amerikai energiaügyi minisztérium legfrissebb előrejelzésével, amely szerint a világ olajfogyasztása még jövőre is csökkenni fog, napi 450 ezer hordóval. Független elemzők szerint is jövőre a világ energiafogyasztása csökkenni fog, 1983 óta első ízben.
Kína kőolajimportja novemberben 1,86 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, és az első tizenegy hónapban 9,47 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, közölték a kínai vámhivatalban hétfőn végleges adatként. Tavaly 12,4 százalékkal, 2006-ban 14,5 százalékkal nőtt a kínai nyersolajimport. A világ harmadik számú kőolajfogyasztója, Japán olajbehozala novemberben 17,1 százalékkal kevesebb volt évvel korábbinál, a legkisebb volt húsz éven belül, közölték a japán pénzügyminisztériumban szintén hétfőn.
25 dollárig zuhanhat az olajár
Ellentétes hatások növelték az olaj árát
Napi 1 millió hordó olajt emészt fel a válság
Olcsóbb távfűtést szeretne? Kérje a Gazpromtól!
Két jó hírünk van jövőre
Felfelé kúszik az olajár
MTI