1p
Valószínűsíthető az új magyar kormány részéről az államháztartási hiánycél valamelyes emelése, de csak a Valutaalappal folytatott tárgyalások eredményeként
Valószínűsíthető az új magyar kormány részéről az államháztartási hiánycél valamelyes emelése, de csak a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalások eredményeként - áll londoni felzárkózó piaci elemzők hétfőn kiadott legújabb helyzetértékelésében, amely szerint a Fidesz-kormány sem készül költségvetési lazításra.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének szakértői a múlt héten, az első választási forduló után Budapesten tájékozódtak, és erről Londonban kiadott részletes beszámolójukban azt írták: megbeszéléseiken "széleskörű megerősítést" nyert az a nézetük, hogy a Fidesz érti a valutaalappal folytatandó együttműködés fontosságát.
   
A Morgan Stanley elemzői szerint a Fidesz reformterveket fog benyújtani egy olyan hiánycél meghatározásáért cserébe, amely kevésbé kedvezőtlen a növekedési kilátásokra. "Ez nagyon különbözik a nyílt költségvetési lazítástól" - áll az elemzésben, amely 5 százalék körüli szintre emelt idei GDP-arányos hiánycélt valószínűsít.

Más nagy londoni házak is olyan előrejelzéseket közöltek az elmúlt időszakban, amelyek szerint a Fidesz az IMF-fel együttműködve emelné a hiányt, és ennek fejében reformtervekkel áll elő.
   
Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatértékelő és tanácsadó csoport minapi elemzése szerint a költségvetési hiánycél kérdésében az IMF mutat majd "valamelyes rugalmasságot", ha az új kormány demonstrálja, hogy képes olyan reformok elfogadtatására, amelyek a későbbi években elősegítik a költségvetési konszolidációt. Ez a cég is azt valószínűsítette, hogy 5 százalék körüli GDP-arányos idei hiánycélról születhet megállapodás a valutaalap és a Fidesz-kormány között.
   
A Morgan Stanley hétfői elemzése szerint ha a deficit ennél "sokkal nagyobbra" duzzadna, annak "határozottan negatív" piaci fogadtatása lenne. A ház felidézi, hogy a Fidesz korábbi nyilatkozataiban 7 százalékos hiány is felmerült lehetőségként.
   
Más nagy citybeli házak sem tartják valószínűnek a deficit ilyen mértékű elcsúszását, és egyöntetű az a londoni elemzői vélemény, hogy a Fidesz-kormány felelős költségvetési politikát fog folytatni. Legutóbbi londoni helyzetértékelésükben a BNP Paribas bankcsoport londoni elemzői is azt közölték: kétlik, hogy jelentősebb eltolódás történne a magyarországi költségvetési szigor politikájában, amely "jól működik azóta, hogy 2006 végén életbe léptették".
   
A cég felzárkózó piaci szakértői a minapi elemzésben "meglehetősen zavarónak" minősítették a 7 százalékos idei államháztartási hiányról szóló korábbi nyilatkozatokat. Közölték ugyanakkor: véleményük szerint e Fidesz-nyilatkozatokat kizárólag kampánycélok vezérelték; a célok között lehetett például a "sokkal populistább" Jobbik támogatottságának mérséklése.
   
A Goldman Sachs bankcsoport londoni elemzőinek legutóbbi értékelése szerint mivel a magyar háztartások több mint felének devizaalapú adósságai vannak, a gazdaságpolitikai folytonosság bármilyen megszakadása - ami forintgyengüléshez vezethet - azonnal és közvetlenül a választókat sújtaná, éppen az októberi önkormányzati választások előtt, és ez végső soron "a megfelelő magatartásra fogja késztetni a Fidesz-kormányt" a költségvetési politikában.
   
A Morgan Stanley londoni szakértői Magyarország euróesélyeiről a hétfői elemzésben azt írták: a görögországi fejlemények nyomán jelenleg "korlátozottnak tűnik" a vezető euróövezeti országok készsége a valutaunió bővítésére. A brüsszeli bizottságnak és az euróövezeti jegybanknak bőséges mozgástere van a csatlakozás időzítésének meghatározásában, és "hajlanak is e rugalmasság kihasználására" - vélekednek a Morgan Stanley elemzői. A ház szerint Magyarország előtt egyáltalán nem zárult be az euróövezet ajtaja, ám az elbírálás kemény lesz, különösen az ERM-II. árfolyamrendszerbe történő belépés idején.
   
A cég elemzői úgy tartják: nem elsősorban az államháztartási hiány a fő akadály a magyar csatlakozás előtt - a költségvetési helyzet a legjobbak között van az EU-n belül -, hanem az infláció. A Morgan Stanley megjegyzi, hogy a magyar gazdaság az utóbbi három évben stagnált, vagy éppen recesszióban volt, és egyelőre mégsem teljesül a maastrichti feltételrendszer inflációs kritériuma.
   
A cég elemzői azt írják: budapesti tárgyalópartnereik közül többen is reális lehetőségnek tartották a 2014-es euróövezeti csatlakozást, ami jövő év eleji ERM-II.-belépést feltételezne.
   
A Morgan Stanley elemzői közölték, hogy nem zárják ki, de kétlik e két időpont tarthatóságát, egyrészt az infláció, másrészt a valószínű hiánycél-módosítás miatt. Hozzátették: egy ideig még nem tartják valószínűnek a növekedési ütem visszatérését a 3-4 százalékos szintre, és ezért is nehéznek ítélik a deficitelőírás teljesítését.

Járai: most tönkre tenne minket az euró bevezetése
Csak a kormány nem látja a növekedést?
Mégis újratárgyalja a Fidesz az IMF-szerződést

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG