A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének szakértői a múlt héten, az első választási forduló után Budapesten tájékozódtak, és erről Londonban kiadott részletes beszámolójukban azt írták: megbeszéléseiken "széleskörű megerősítést" nyert az a nézetük, hogy a Fidesz érti a valutaalappal folytatandó együttműködés fontosságát.
A Morgan Stanley elemzői szerint a Fidesz reformterveket fog benyújtani egy olyan hiánycél meghatározásáért cserébe, amely kevésbé kedvezőtlen a növekedési kilátásokra. "Ez nagyon különbözik a nyílt költségvetési lazítástól" - áll az elemzésben, amely 5 százalék körüli szintre emelt idei GDP-arányos hiánycélt valószínűsít.
Más nagy londoni házak is olyan előrejelzéseket közöltek az elmúlt időszakban, amelyek szerint a Fidesz az IMF-fel együttműködve emelné a hiányt, és ennek fejében reformtervekkel áll elő.
Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatértékelő és tanácsadó csoport minapi elemzése szerint a költségvetési hiánycél kérdésében az IMF mutat majd "valamelyes rugalmasságot", ha az új kormány demonstrálja, hogy képes olyan reformok elfogadtatására, amelyek a későbbi években elősegítik a költségvetési konszolidációt. Ez a cég is azt valószínűsítette, hogy 5 százalék körüli GDP-arányos idei hiánycélról születhet megállapodás a valutaalap és a Fidesz-kormány között.
A Morgan Stanley hétfői elemzése szerint ha a deficit ennél "sokkal nagyobbra" duzzadna, annak "határozottan negatív" piaci fogadtatása lenne. A ház felidézi, hogy a Fidesz korábbi nyilatkozataiban 7 százalékos hiány is felmerült lehetőségként.
Más nagy citybeli házak sem tartják valószínűnek a deficit ilyen mértékű elcsúszását, és egyöntetű az a londoni elemzői vélemény, hogy a Fidesz-kormány felelős költségvetési politikát fog folytatni. Legutóbbi londoni helyzetértékelésükben a BNP Paribas bankcsoport londoni elemzői is azt közölték: kétlik, hogy jelentősebb eltolódás történne a magyarországi költségvetési szigor politikájában, amely "jól működik azóta, hogy 2006 végén életbe léptették".
A cég felzárkózó piaci szakértői a minapi elemzésben "meglehetősen zavarónak" minősítették a 7 százalékos idei államháztartási hiányról szóló korábbi nyilatkozatokat. Közölték ugyanakkor: véleményük szerint e Fidesz-nyilatkozatokat kizárólag kampánycélok vezérelték; a célok között lehetett például a "sokkal populistább" Jobbik támogatottságának mérséklése.
A Goldman Sachs bankcsoport londoni elemzőinek legutóbbi értékelése szerint mivel a magyar háztartások több mint felének devizaalapú adósságai vannak, a gazdaságpolitikai folytonosság bármilyen megszakadása - ami forintgyengüléshez vezethet - azonnal és közvetlenül a választókat sújtaná, éppen az októberi önkormányzati választások előtt, és ez végső soron "a megfelelő magatartásra fogja késztetni a Fidesz-kormányt" a költségvetési politikában.
A Morgan Stanley londoni szakértői Magyarország euróesélyeiről a hétfői elemzésben azt írták: a görögországi fejlemények nyomán jelenleg "korlátozottnak tűnik" a vezető euróövezeti országok készsége a valutaunió bővítésére. A brüsszeli bizottságnak és az euróövezeti jegybanknak bőséges mozgástere van a csatlakozás időzítésének meghatározásában, és "hajlanak is e rugalmasság kihasználására" - vélekednek a Morgan Stanley elemzői. A ház szerint Magyarország előtt egyáltalán nem zárult be az euróövezet ajtaja, ám az elbírálás kemény lesz, különösen az ERM-II. árfolyamrendszerbe történő belépés idején.
A cég elemzői úgy tartják: nem elsősorban az államháztartási hiány a fő akadály a magyar csatlakozás előtt - a költségvetési helyzet a legjobbak között van az EU-n belül -, hanem az infláció. A Morgan Stanley megjegyzi, hogy a magyar gazdaság az utóbbi három évben stagnált, vagy éppen recesszióban volt, és egyelőre mégsem teljesül a maastrichti feltételrendszer inflációs kritériuma.
A cég elemzői azt írják: budapesti tárgyalópartnereik közül többen is reális lehetőségnek tartották a 2014-es euróövezeti csatlakozást, ami jövő év eleji ERM-II.-belépést feltételezne.
A Morgan Stanley elemzői közölték, hogy nem zárják ki, de kétlik e két időpont tarthatóságát, egyrészt az infláció, másrészt a valószínű hiánycél-módosítás miatt. Hozzátették: egy ideig még nem tartják valószínűnek a növekedési ütem visszatérését a 3-4 százalékos szintre, és ezért is nehéznek ítélik a deficitelőírás teljesítését.
Járai: most tönkre tenne minket az euró bevezetése
Csak a kormány nem látja a növekedést?
Mégis újratárgyalja a Fidesz az IMF-szerződést
MTI