1p
Negyedszázados történetének legjobb három hónapját zárta a Londoni Értéktőzsde (LSE) irányadó FTSE-100-as árfolyammutatója
Negyedszázados történetének legjobb három hónapját zárta a Londoni Értéktőzsde (LSE) irányadó FTSE-100-as árfolyammutatója, a brit gazdaságba zúdított hatalmas mennyiségű likviditás, valamint a fellendülés tartósságával kapcsolatos befektetői derűlátás hatására.

Az FTSE-100-as a most zárult harmadik naptári negyedév utolsó kereskedési napját ugyan 25,82 pontos, fél százalékos veszteséggel fejezte be, az 5133,90 pontos záró azonban 21 százalékos negyedéves emelkedésnek felelt meg. A mutató ezzel jócskán megdöntötte eddigi negyedéves rekordját, amelyet 1999 utolsó három hónapjában állított be, 14,9 százalékos nyereséggel.

Az LSE irányadó árfolyamindexe március 3-án érte el idei legalacsonyabb zárási szintjét, 3513,54 ponttal; azóta 47 százalékkal erősödött, vagyis a FTSE-100-as már bőven a "bull market" sávban jár.

Bull
A nemzetközileg elfogadott tőzsdei meghatározás szerint - amely a tartós felfutást a bikával (bull), a hosszas lejtmenetet a medvével (bear) jelképezi - a "bull market" állapot akkor áll be, ha valamely piac egy vagy több árfolyamindexe a megelőző mélypontról az időszaki kilengésektől függetlenül, folyamatszerűen, hosszabb idő alatt legalább 20 százalékot emelkedik.
Friss tőzsdei árfolyamok
A tavalyi év egészében történetének legrosszabb naptári esztendejét zárta az LSE irányadó árfolyammutatója. Az 1984. január 3-án, ezer pontos bázisszinten indult FTSE-100-as 2008-at 4434,17 ponton fejezte be, 31,5 százalékkal alacsonyabban a tavaly év eleji nyitó szintnél.

Ekkora veszteséget januártól decemberig terjedő időszakban a fő londoni indexben még nem mértek; az eddigi legnagyobb éves zuhanás 2002-ben volt, amikor 24,5 százalékot esett a tőzsdemutató az év eleje és vége között. A brit gazdaság súlyos recessziót élt át, de egyes előrejelzések szerint már megindulhatott a kilábalás.

A brit statisztikai hivatal (ONS) e héten közölte, hogy az előzetesen becsült 0,7 százalék helyett 0,6 százalékkal maradt el a brit hazai össztermék (GDP) az idei második negyedévben az egy negyedévvel korábbitól; az éves szintű visszaesés 5,5 százalékos volt, 1955 - a rendszeres negyedéves statisztikai adatfelvételek kezdete - óta a legnagyobb.

A Brit Iparszövetség (CBI) múlt héten kiadott új előrejelzése szerint mindazonáltal harmadik negyedévben valószínűleg véget ért a brit recesszió.A brit ipari szektor legnagyobb munkáltatói szervezete azzal számol, hogy a gazdaság összkibocsátása az elmúlt három hónapban 0,3 százalékkal növekedett az előző negyedről, a negyedik negyedévben pedig már 0,4 százalékos negyedéves növekedést valószínűsítenek a CBI szakértői.

A Bank of England - a brit jegybank - a mély recesszióra válaszul tavasszal, fennállása óta első ízben kvantitatív enyhítésbe kezdett. Az erre szánt, eredetileg 75 milliárd fontos keretet azóta 175 milliárd fontra (54 ezer milliárd forintra) növelték.

E gazdaságélénkítő célú pénzügypolitikai eljárás lényege az, hogy a jegybank gyakorlatilag új pénzt teremt, és ebből vásárol elsősorban államkötvényt. A Bank of England azonban a pótlólagos likviditásból juttat közvetlenül a reálgazdaságba is, vállalati adósságpapírok vásárlása révén.

Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!

Húszan döntenek a világról
A hitelminősítők a mintaországokat fenyegetik
London: így kell gyorsan kamatot csökkenteni
A Bizottság központosítaná a bankfelügyeletet 
Vége a brit recessziónak - növekedés még nincs
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG