Az FTSE-100-as a most zárult harmadik naptári negyedév utolsó kereskedési napját ugyan 25,82 pontos, fél százalékos veszteséggel fejezte be, az 5133,90 pontos záró azonban 21 százalékos negyedéves emelkedésnek felelt meg. A mutató ezzel jócskán megdöntötte eddigi negyedéves rekordját, amelyet 1999 utolsó három hónapjában állított be, 14,9 százalékos nyereséggel.
Az LSE irányadó árfolyamindexe március 3-án érte el idei legalacsonyabb zárási szintjét, 3513,54 ponttal; azóta 47 százalékkal erősödött, vagyis a FTSE-100-as már bőven a "bull market" sávban jár.
Bull A nemzetközileg elfogadott tőzsdei meghatározás szerint - amely a tartós felfutást a bikával (bull), a hosszas lejtmenetet a medvével (bear) jelképezi - a "bull market" állapot akkor áll be, ha valamely piac egy vagy több árfolyamindexe a megelőző mélypontról az időszaki kilengésektől függetlenül, folyamatszerűen, hosszabb idő alatt legalább 20 százalékot emelkedik. Friss tőzsdei árfolyamok |
Ekkora veszteséget januártól decemberig terjedő időszakban a fő londoni indexben még nem mértek; az eddigi legnagyobb éves zuhanás 2002-ben volt, amikor 24,5 százalékot esett a tőzsdemutató az év eleje és vége között. A brit gazdaság súlyos recessziót élt át, de egyes előrejelzések szerint már megindulhatott a kilábalás.
A brit statisztikai hivatal (ONS) e héten közölte, hogy az előzetesen becsült 0,7 százalék helyett 0,6 százalékkal maradt el a brit hazai össztermék (GDP) az idei második negyedévben az egy negyedévvel korábbitól; az éves szintű visszaesés 5,5 százalékos volt, 1955 - a rendszeres negyedéves statisztikai adatfelvételek kezdete - óta a legnagyobb.
A Brit Iparszövetség (CBI) múlt héten kiadott új előrejelzése szerint mindazonáltal harmadik negyedévben valószínűleg véget ért a brit recesszió.A brit ipari szektor legnagyobb munkáltatói szervezete azzal számol, hogy a gazdaság összkibocsátása az elmúlt három hónapban 0,3 százalékkal növekedett az előző negyedről, a negyedik negyedévben pedig már 0,4 százalékos negyedéves növekedést valószínűsítenek a CBI szakértői.
A Bank of England - a brit jegybank - a mély recesszióra válaszul tavasszal, fennállása óta első ízben kvantitatív enyhítésbe kezdett. Az erre szánt, eredetileg 75 milliárd fontos keretet azóta 175 milliárd fontra (54 ezer milliárd forintra) növelték.
E gazdaságélénkítő célú pénzügypolitikai eljárás lényege az, hogy a jegybank gyakorlatilag új pénzt teremt, és ebből vásárol elsősorban államkötvényt. A Bank of England azonban a pótlólagos likviditásból juttat közvetlenül a reálgazdaságba is, vállalati adósságpapírok vásárlása révén.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Húszan döntenek a világról
A hitelminősítők a mintaországokat fenyegetik
London: így kell gyorsan kamatot csökkenteni
A Bizottság központosítaná a bankfelügyeletet
Vége a brit recessziónak - növekedés még nincs