.jpg)
A tárca vezetője a statisztikát ismertetve elmondta azt is, hogy az államilag támogatott képzésre felvett hallgatók 17 százaléka budapesti, 83 százaléka vidéki. Kérdésre válaszolva közölte, nincs vidék-Budapest feszültség, hiszen az új pontszámítási rendszer nyertese többi között a pécsi, a szegedi és a debreceni egyetem. Az egri Eszterházy Károly Főiskola például a természettudományos képzési keretét 114-135 százalékban töltötte ki, a bölcsészszakokra viszont kevesebb diákot vettek fel. A nyertesek között említette még a Budapesti Műszaki Főiskolát, a Budapesti Gazdasági Főiskolát és a Zsigmond Király Főiskolát is.
Hangsúlyozta: a hallgatók döntésének és teljesítményének eredménye az idei felvételi. A cél a felsőoktatás színvonalának emelése, s a miniszter úgy számolt, hogy két tanév múlva, 2009-től egyértelműen emelkedik a felsőoktatás színvonala és minősége.
Tegnap este váltak nyilvánossá az idei felsőoktatási felvételi ponthatárok. |
Kerekes Gábor az Educatio Kht. ügyvezetője elmondta, hogy akik most sikertelen felvételit tettek, a nyári pótfelvételin próbálkozhatnak, amelyre augusztus 13-ig lehet jelentkezni. Aki kifogásolja a felvételi eredményét, fellebbezhet a felsőoktatási intézményekhez, a panaszok elbírálásához külön keretszámot különítettek el.
A felvételi lehetőségeket a www.felvi.hu internetes oldalon találják meg az érintettek csütörtöktől.
Borovszky Tímea, a szaktárca romaügyi titkárságának vezetője arról beszélt: 1100 halmozottan hátrányos helyzetű diák jelentkezett a felsőoktatásba, s közülük 530 úgy került be, hogy nem volt szüksége az "előnyben részesítésre", azaz a számukra biztosított pluszpontokra. Többletpontra a bejutáshoz 176 diáknak volt szüksége.
Elhangzott továbbá, hogy az idén 182 határon túli magyar hallgató került be államilag finanszírozott képzésre, a külföldi hallgatók aránya a felvettek körében két százalék.
Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője azt mondta, hogy húsz-harmincezerrel kevesebb fiatal kezdi meg tanulmányait a következő tanévben, mint az előző esztendőkben, ez pedig szerinte szégyen olyan kormány számára, amely nyilatkozataiban az oktatás kiemelt szerepéről, a tudásközpontok létrehozásáról beszél nap mint nap. Az idei felvételin is jól látható, hogy az alacsony államilag támogatott keretszámok miatt a népszerű szakokra csak rendkívül magas pontszámmal lehetett bejutni. Ez egyértelműen összefügg a keretszámok csökkenésével, s az a következménye, hogy akár nagyon komoly, több nyelvvizsgával rendelkező, emelt szintű érettségit tett diákok sem nyertek felvételt - közölte.
Sió László szerint a vesztesek elsősorban a vidéki főiskolák közül kerülnek ki, miközben ezen intézményekben komoly PPP-beruházásokat valósítottak meg, illetve valósítanak meg, milliárdos adósságokba hajszolva őket.
Vége a rettegésnek: itt vannak a pontszámok
Esti SMS vethet véget a körömrágásnak
Még öt nyugtalan éjszaka
MTI