1p
A nagy állami ösztönzőcsomagok hatalmas költségvetési hiányt generáltak, Nagy-Britannia osztályzati kilátásának rontása komoly megrettenést okozott, az Egyesült Államok egyelőre stabil helyzetben a hitelminősítők szerint
"Viszonylag gyorsan" fel kell felvázolniuk a költségvetési forrásokból finanszírozott gazdaságösztönzés felszámolásának hiteles módját - vagyis az exitstratégiát - világ legjobb adósbesorolású kormányainak ahhoz, hogy megszolgálják a középtávú költségvetési konszolidációs elkötelezettségükbe vetett bizalmat - áll a Fitch Ratings csütörtökön Londonban kiadott figyelmeztetésében.

A legnagyobb európai hitelminősítő alig burkolt utalást tett arra, hogy bizonytalanná is válhat a vezető világgazdasági erőcentrumok "AAA" osztályzatainak jövője. A Fitch megfogalmazása szerint ugyanis az államháztartási exitstratégia döntő szerepet játszik majd az "AAA" osztályzatú gazdaságok, köztük az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Spanyolország vagy Németország szuverén hitelképességi kilátásainak megítélésében. E kilátások megítélése máris romlott más nagy hitelminősítőknél.

A Standard & Poor´s nemrég - hatalmas globális piaci visszhangot kiváltó lépéssel - stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia "AAA" szintű szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok mellett a brit nettó államadósság középtávon elérheti a GDP-érték 100 százalékát.

A brit osztályzati kilátás rontása komoly megrettenést okozott a piacon. Felmerült ugyanis annak a rémképe, hogy ha Nagy-Britannia elveszítheti "AAA" besorolását, akkor a hasonló költségvetési és államadósság-gondokkal küszködő Egyesült Államok ugyanilyen szintű adósosztályzata sincs biztonságban, márpedig az amerikai "AAA" a piaci kockázatmegítélés globális alapmércéje.

A nemzetközi hitelminősítők mindazonáltal már jelezték, hogy az Egyesült Államok leminősítése nincs napirenden.
A Fitch Ratings a csütörtöki elemzésben ugyanakkor azt írta: a középtávú konszolidációs tervek mihamarabbi kidolgozásának szükségszerűségét jelzi az egyes államháztartási mérleghelyzetek romlásának puszta mértéke.
A hitelminősítő szerint a gazdasági fellendülés és a költségvetési ösztönző programok kifutása önmagában nem lesz elégséges a közadósság-terhek stabilizálásához és csökkentéséhez középtávon.

A fejlett ipari térség kormányai mindezidáig legfeljebb annyit tettek, hogy vázolták azokat a hiánycsökkentési pályákat, amelyekkel az évtized közepéig stabilizálni lehet a közadósság-rátákat. Az állandósuló, nagyon magas közadósság-ráták azonban sebezhetővé teszik a költségvetési szférákat a jövőbeni sokkoktól - például a társadalom elöregedésének közfinanszírozási hatásaitól -, és szűkítik a kormányok költségvetési mozgásterét olyan anticiklikus gazdaságpolitikai válaszintézkedésekre, amelyekkel a jelenleg válság során is éltek - áll a Fitch Ratings csütörtök londoni elemzésében.

A cég elismeri, hogy a továbbra is törékeny gazdasági kilábalás miatt 2010-ben még idő előtti lenne agresszív költségvetési konszolidációs programok elindítása. A Fitch szerint azonban ha az érintett országok már most "kidolgoznák a terveket annak bemutatására", hogy 2010 után miként akarják csökkenteni a hiányt és az adósságot, az jót tenne a közadósság középtávú fenntarthatóságába vetett bizalomnak, valamint a szuverén hitelképesség kilátásának.

Nincs ok az optimizmusra
A Brit Iparszövetség (CBI) éppen e héten ismertetett új előrejelzése az, hogy a brit államháztartás nettó hiteligénye a 2009-2010-es pénzügyi évben 176,2 milliárd font, 2010-2011-ben 181,8 milliárd font lesz; ez mindkét évben egyaránt 12,6 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánynak felelne meg.
Az elit "AAA" szuverén besorolással ellátott vezető ipari hatalmak közül Nagy-Britannia közfinanszírozási állapota a legrosszabb, a recesszió okozta meredek adóbevétel-kiesések és a hatalmas gazdaságélénkítő kiadások miatt.

A brit államháztartási deficit az idei pénzügyi évben a költségvetésbe beállított előrejelzés szerint 175 milliárd font (54 ezer milliárd forint) lesz, ami a hazai össztermék becsült értékének 12,4 százalékát tenné ki. Ez az arány a modern brit gazdaságtörténet eddigi legnagyobb központi deficitje lenne.

A múlt héten kiadott legfrissebb statisztikai adatok szerint azonban csak augusztusban 16,1 milliárd fontos (csaknem ötezer milliárd forintos) havi rekordhiánnyal zárt a brit államháztartás, és független londoni elemzők a költségvetésben szereplő egész évi hiányprognózist is túl derűlátónak tartják.

A Bizottság központosítaná a bankfelügyeletet
Gyengülő forintra számítanak tőlünk nyugatra
Vége a brit recessziónak - növekedés még nincs
Leminősítés olvasható ki a Fitch-jelentésből?
Államadósság: magyar éltanuló, cseh bukta? 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG