Hitelszigorítás: a maradék vásárló is el fog tűnni
Lévai Gábor, a lízingszövetség főtitkára az MTI-nek elmondta: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) javaslata meglepetésként érte a szakmát, a sajtón keresztül értesültek róla.
Szigorítanak: jobban járunk a forinthitellel?
A Pénzügyi Szervek Állami Felügyelete (PSZÁF) által - a lízingszövetséggel folytatott egyeztetések eredményeként - januárban bevezetett szabályozást kétéves szakmai munka előzte meg - tette hozzá. Ennek tapasztalatai a főtitkár szerint kedvezőek, a kockázatok csökkentek. Az elmúlt félévben semmi nem történt, ami újabb szigorítást indokolna.
A hitelkeresletet már az év eleji korlátozások is jelentősen visszavetették: a készpénzes vevők száma alig csökkent, a hitelfelvevőké ugyanakkor jelentősen esett - mutatott rá. Most döntően devizaalapú hiteleket igényelnek, mert azonos összegű forinthitel törlesztőrészlete majdnem duplája a devizaalapúnak. Úgy vélekedett, ha a havi törlesztés és jövedelem arányát korlátozzák, a mostani hitelösszeg mintegy felét lehet majd felvenni.
A korlátozások nem azt eredményeznék, hogy ugyanazon autó megvásárlásához kevesebb hitelt vesznek fel, hanem a vásárlásról mondanak majd le az emberek. Pozitív adóslista hiányában ugyanakkor nehezen kivitelezhető, hogy a finanszírozók meggyőződjenek arról, mennyi az ügyfél összes hiteltartozása, illetve törlesztési kötelezettsége az igazolt jövedelem százalékában - hívta fel a figyelmet.
A direkt, adminisztratív beavatkozás a szabadpiaci környezetben nem előremutató - hangsúlyozta a főtitkár, aki szerint nem biztos, hogy az a legjobb időpont a normatív korlátok beépítésére, amikor hitelszűke van a lakossági és a vállalati szektorban is. A lakossági finanszírozás azért működik még, mert kisebb összegű, kisebb kockázatú hitelekről van szó, mint a vállalati szektorban, s a magánszemélyek fizetési készsége sokkal erősebb - tette hozzá.
Az év eleje óta jelentősen szigorodott Magyarországon az ingatlanhitelezés is - mutatott rá Lévai Gábor. Azok azonban, akik itthon nem tudják megszerezni a szükséges hitelt, közvetítőkön keresztül hozzájuthatnak máshol, például Ausztriában. A szigorítás szerinte ezért versenyhátrányt okozna a hazai finanszírozóknak, miközben az eladósodottság csökkenését nem érné el.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
MNB: a gazdagok kiváltsága lesz a frankhitel
Százmilliárdot buknak a bankok a jelzáloghiteleken?
MTI